Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Apatinės pilvo dalies skausmas moterims

Ligos

www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-05-10

Apatinės pilvo dalies skausmo priežastys

Ne mažiau nei 10 proc. visiškai sveikoms moterims retkarčiais skauda apatinę pilvo dalį, bet jos neteikia tam ypatingos reikšmės, kadangi  skausmo pojūtis dažnai būna susijęs su daugybe kitų sąlygų, nebūtinai ligų. Pavyzdžiui, maudimas ir diskomfortas žemiau bambos gali atsirasti tiek dėl netinkamų maisto produktų vartojimo, tiek dėl hormonų pusiausvyros sutrikimo priešmenstruaciniame laikotarpyje.

Daugiau nei 50 proc. moterų kamuoja ginekologinis skausmas, kurį gali sukelti lytinių organų anomalijos, mažojo dubens uždegiminė liga, kiaušidžių augliai, buvusios traumos ir operacijos, endometriozė(tokia būklė, kuriai esant, į gimdos gleivinę panašūs audiniai
veša ne tik lytiniuose, bet ir kituose organuose). Apatinę pilvo dalį gali mausti ir dėl šlapinimosi ar virškinimo sistemų sutrikimų.

Daugeliu atveju yra sunku surasti skausmo priežastis,  tačiau tikslus simptomų įvardinimas, skausmo vietos, intensyvumo, pobūdžio įvertinimas bei laboratorinių ir instrumentinių tyrimų atlikimas gali palengvinti diagnozės nustatymą.

Skausmas, atsirandantis dėl šlapinimosi sistemos sutrikimų

Skausmas, susijęs su šlapinimosi sistema, gali atsirast dėl cistito(šlapimo pūslės uždegimo), pielonefrito (inkstų surenkamosios sistemos ir intersticinio audinio uždegimo), inkstų akmenligės, auglių.

Tipiški infekcijų simptomai yra deginantis jausmas šlapinantis ir dažnas poreikis šlapintis. Dažnai atsiranda  maudžiančio tipo skausmas nugaroje, plintantis į pilvą. Pasireiškia ir bendrinė organizmo intoksikacija- pakyla kūno temperatūra, skauda galvą, kankina silpnumas, nemiga. Inkstų akmenligės sukeliamo skausmo priepuolis prasideda staiga, trunka nuo kelių minučių iki kelių valandų. Stiprus skausmas prasideda juosmenyje, vėliau plinta į pilvą, kirkšnis, lytinius organus. Ligonis blaškosi, gausiai prakaituoja, gali pradėti vemti. Priepuolio metu gali atsirasti ne tik kraujo, bet ir mažų akmenukų šlapime. Jei pacientas karščiuoja, reiktų pagalvoti apie prisidėjusią šlapimo takų infekciją.

Atsiradus skausmui ir pastebėjus kraują šlapime reiktų atlikti biocheminį kraujo tyrimą,  inkstų sonoskopiją, rentgenologinius tyrimus, taip pat paimti šlapimo pasėlį įtariant infekciją. Dažniausiai gerybinių ir piktybinių auglių vienas iš  požymių ir yra eritrocitai (raudonieji kraujo kūneliai) šlapime, tad apie tai būtina pranešti gydytojui. Tam tikri atlikti tyrimai padės anksti patvirtinti  ar atmesti vėžio diagnozę.

Skausmas, atsirandantis dėl virškinimo sistemos sutrikimų.

Viduriai gali jausti daug simptomų, įskaitant ir skausmą.

Vidurių užkietėjimas ar suskystėjimas gali būti savaime skausmingi, ir pasikeitimas vidurių elgsenoje paprastai leidžia nustatyti, kad skausmas yra iš vidurių. Vidurių skausmas paprastai būna dieglinio pobūdžio. Tai reiškia, kad skausmas ar diskomfortas jaučiamas bangomis ir tarp skausmų paprastai nejaučiama jokio/beveik jokio diskomforto.

Apatinės pilvo dalies ištinimas ar išsipūtimas gali būti pastebėtas daugelyje vidurių būklių, kaip kad dirgliosios žarnos sindrome.

Kraujo ar perdirbto kraujo (juodosios išmatos) šalinimas pro galinį išėjimą turi būti praneštas gydytojui, nes paprastai reikia tolesnio tyrimo. 

Skausmo tipas, atsirandantis dėl reprodukcijos organų būklės sutrikimų.

Skausmas gali atsirasti iš gimdos, kiaušintakių ar kiaušidžių. Paprastai jis jaučiamas nuo apatinės pilvo dalies vidurio, po gaktos plaukų linija ir iki bambos. Retkarčiais, skausmas gali būti labiau vienoje pusėje, kas paprastai labiau tipiška kiaušidės skausmui.

Gali egzistuoti skausmas ar diskomfortas lytinio akto metu (dispareunija), jaučiamas giliai dubens srityje.

Skausmas gimdoje paprastai būna stipresnis moters perdiodo metu (dismenorėja).

Įvairių reprodukcijos organų būklių, dėl kurių atsiranda skausmas, pavydžiai: endometriozė, dubens uždegimas, kiaušidžių cistos, fibroidai ir problemos, susijusios su ankstyvosiomis nėštumo stadijomis, kaip kad persileidimas ir ektopinis nėštumas.

Dėl bet kokio staigaus, stipraus ir nepaaiškinamo pilvo skausmo reikia būtinai konsultuotis su gydytoju.

Ką darytų daktaras?

Stiprūs ir staigūs skausmai visada kelia nerima, bet chroniškas skausmas taip pat gali turėti rimtas priežastis ir reikia konsultuotis su daktaru.

Daktaras paklaus apie menstruacijas, šlapinimasį ir tuštinimasį. Taip pat gali paklausti ar buvo pykinimo, vėmimo ar karščiavimo. Jei reikia, gali paklausti ir apie emocinį gyvenimą: šeimą, draugus, darbą, taip pat apie lytinį gyvenimą.

Gydytojas norės jus ištirti. Bus atliekamas pilvo apčiupinėjimas ir gali būi, kad reikės vidinio tyrimo (vaginalinio, analinio ar, kartais, ir abiejų).

Tolimesni tyrimai ar gydymas priklausys nuo skausmo apibūdinimo ir gydytojo tyrimo išvadų.

Paprastai, šlapimo pavyzdys bus paimtas ir ištirtas dėl infekcijos pėdsakų.

Jei įtariama inkstų problema, tai reikės atlikti ultragarsinį inkstų ir šlapimo pūslės tyrimą.

Jei įtariama problema su gimda ar kiaušidėmis, vaginos tepinėlis gali būti paimtas dėl tyrimo, ar nėra infekcijos pėdsakų, ir dažnai gali būti atliekamas ultragarsinis gimdos ir kiaušidžių tyrimas.

Jei įtariama problema su viduriais, dažnai tiriamas išmatų mėginėlis, ieškant infekcijų, taip pat gali būti rekomenduo

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7