Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Hemolizinis ureminis sindromas (HUS)

Ligos

www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-01
 
Hemolizinis ureminis sindromas (HUS)
 
HUS yra sutrikimas, pasireiškiantis trombocitopenija, mikroangiopatine hemolizine anemija ir inkstų sutrikimu.
 
Galima įgimta (genetinė) ir įgyta (virusinė, bakterinė, toksinė, imunologinių faktorių sąlygota) HUS forma. Apie 90 proc. HUS atvejų sukelia tam tikra bakterijų grupė – E. Coli, gaminanti verocitotoksiną (VTEC) (E.coli 0157:H7).
 
E.coli infekcija yra užsikrečiama valgant nepakankamai apdorotą ir neišvirtą mėsą, geriant nepasterizuotą pieną ar užterštą vandenį. Ji gali būti perduodama vieno žmogaus kitam kontakto keliu.
 
Jauni vaikai (iki penkerių metų amžiaus) ir pagyvenę žmonės labiau linkę susirgti šia liga. Vaikų sergamumas HUS įvairiose šalyse yra 0,2-1,8 atvejo/100 000 gyventojų.
 
Kokie yra simptomai?
 
Dažnai pasireiškia pilvo spazminis skausmas, kraujingas viduriavimas, pykinimas ir vėmimas. Karščiavimas gali būti nedidelis arba jo visai nėra. Pacientas gali susirgti gelta, išblykšti ar pajusti anemijos simptomus (pvz.: mieguistumas ir dusimas) su padidėjusiomis kraujosruvomis ar net kraujavimu. Pacientų šlapimo kiekis gali sumažėti arba jo spalva gali pakisti (šlapimas parausta arba paruduoja). 25 proc. žmonių, kurie serga HUS, gali pasireikšti nervų sistemos pažeidimas ir traukuliai.
 
Paveldėto HUS simptomai yra tokie patys, kaip ir įgyto HUS.
 
Kaip HUS diagnozuojamas?
 
Diagnozei nustatyti, atliekami kraujo, šlapimo ir inkstų funkcijos tyrimai. Išmatų pasėlyje išaugus E.coli 0157:H7, diagnozė patvirtinama. Kartais prireikia ir inkstų biopsijos.
 
Koks galimas gydymas?
 
Apie 50 proc. pacientų esant sunkiai ligos stadijai reikia inkstų dializės. Dažnai reikia kraujo perpylimo ir padidėjusio kraujospūdžio gydymo. Būtinas ilgalaikis stebėjimas.
 
Kokios tikėtinos pasekmės?
 
Apie 70 proc. visų VTEC-HUS sergančių pacientų pagyja visiškai ir liga nebepasikartoja. Tačiau beveik 25 proc. ligonių išlieka aukštas kraujo spaudimas ar negrįžtamas inkstų pažeidimas (daliai jų reikia dializės).

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7