Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Nerimo sutrikimai

Ligos

www.infomed.lt Renata Bubnytė
2008-05-10

Nerimo sutrikimai (generalizuotas nerimo sutrikimas)

Nerimas yra normalus atsakas į stresą ar pavojų, tačiau tada, kai yra stiprus ir trukdo kasdieninei veiklai, gali tapti problema. Esant nerimui, dažnai būna depresija. Ne visi, turintys nerimo sutrikimų, serga depresija, bet dauguma depresija sergančiųjų turi nerimo simptomų.
Nerimo simptomai yra labai dažni – kiekvienas jų kartas nuo karto patiria. Specifiniais nerimo sutrikimais serga apie 5 proc. žmonių.
 
Simptomai

Psichologiniai simptomai:

 • vidinis nerimas;
 • susijaudinimas;
 • baimė prarasti savitvardą;
 • dirglumas;
 • baimė, kad atsitiks kas nors bloga, pvz.: sąmonės praradimas, širdies infarktas, mirtis.

Fiziniai simptomai:

 • širdies plakimo jutimas;
 • padažnėjęs kvėpavimas;
 • burnos sausumas;
 • staigus noras šlapintis;
 • prakaitavimas;
 • drebėjimas.

     Nerimo sutrikimų tipai


Yra keli nerimo sutrikimų tipai. Dažnai jie vienas su kitu persidengia, ir neretai žmogus turi kelių nerimo sutrikimų tipų požymių.

Generalizuoto nerimo sutrikimas.
Nerimo simptomai būna beveik visą laiką ir nėra apriboti vien specifinėmis situacijomis.
Generalizuotas nerimo sutrikimas dažnai lydi fobijas ir ypač dažnai būna tiems, kurie yra depresiški. Jis taip pat gali būti sukeltas fizinės ligos, pvz.: padidėjusios skydliaukės veiklos (hipertirozės) arba būti dėl emocinio atsako į sunkią ligą, pvz.: širdies infarktą. 15 proc. žmonių, sergančių šiuo sutrikimu, turi brolį, seserį ar tėvą su panašia problema. 2/3 sergančiųjų sudaro moterys.

Panikos sutrikimas. Pasikartojantys panikos priepuoliai kyla staiga ir dažnai nesant aiškių priežasčių. Šių priepuolių metu pasireiškia stiprus nerimas, kartu su fiziniais ir psichologiniais simptomais. Sergančiajam atrodo, kad panikos priepuoliai trunka ilgai, tačiau iš tikrųjų jie trunka kelias minutes, retais atvejais iki valandos. Panikos sutrikimas dažnai pasitaiko  sergantiems depresija, generalizuotu nerimo sutrikimu, agorafobija.

Fobiniai sutrikimaiFobija yra nepagrįsta kokių nors situacijų baimė. Sergantysis dažnai vengia bijomo dalyko. Specifinėms fobijoms priklauso gyvūnų baimė (pvz.: šunų, vorų, gyvačių), kraujo, sužeidimų baimė. Agorafobija  baimė peržengti namų ribas, būti minioje, keliauti viešuoju transportu. 75 proc. sergančiųjų yra moterys. Pacientui būnant ne namuose gali ištikti panikos priepuolis, ir tai gali dar labiau sustiprinti paciento įsitikinimą, kad saugiausia būti namuose, ir baimę išeiti iš namų. Sociofobija  baimė būti tarp žmonių, valgyti, kalbėti viešai. Moterys ir vyrai serga vienodai dažnai. Sociofobija dažnai yra depresijos simptomas. Daug žmonių serga kartu ir agorafobija, ir sociofobija.

Obsesinis – kompulsinis sutrikimas. Tai santykinai retas sutrikimas, juo serga mažiau kaip 1 iš 1000 žmonių. Vyrai ir moterys serga vienodai dažnai. Obsesinio – kompulsinio sutrikimo simptomai šiek tiek skiriasi nuo kitų nerimo sutrikimų. Pagrindiniai šios ligos simptomai:
 • įkyrios mintys, kurioms pacientas stengiasi atsispirti. Mintys gali būti apie tai, ar užrakintos durys, išjungta šviesa, apie mikrobų baimę; 
 • kompulsiniai veiksmai – dažnai kartojami veiksmai, sukelti įkyrių minčių. Pvz.: žmogus, galvodamas apie mikrobus, gali valandų valandas tvarkyti namus ar daug kartų plautis rankas.
Reakcijos į stresą ir adaptacijos sutrikimai. Stresą keliantys įvykiai gali sukelti daug psichologinių pasekmių, tarp jų ir nerimą.  Išskiriamos trys reakcijos į stresą:
 • Ūminė reakcija į stresą prasideda staiga ar per kelias minutes nuo stresinio įvykio ir dažnai greitai praeina. Būna įvairių simptomų, iš pradžių dažniausiai būna apdujimas, vėliau gali atsirasti užsisklendimas savyje, pyktis, nerimas.
 • Adaptacijos sutrikimai paprastai prasideda per mėnesį po stresą sukėlusio įvykio ir išnyksta per 6 mėnesius. Gali būti depresija, nerimas, dirglumas.
 • Potrauminio streso sutrikimas išryškėja po labai sunkių ar katastrofiškų įvykių, kurie stipriai pažeistų kiekvieną asmenį. Gali tęstis metais. Simptomai: pasikartojantys košmariški sapnai apie traumavusį įvykį, vengimas bet kokių situacijų, primenančių traumą. Taip pat pacientams dažnai būna generalizuotas nerimas, depresija, panikos sutrikimas, kaltės jausmas, blankios emocijos.
Gydymas

Gydymas dažniausiai susideda iš psichoterapijos ir gydymo vaistais.
Reikia gerai suprasti paciento simptomus, nes taip galima nustatyti nerimą sukėlusį sutrikimą. Pvz.: jei nerimo simptomai kilo dėl depresijos, pirmiausiai reikia gydyti depresiją.

Psichologiniai gydymo metodai. Dažniausiai pradedama gydyti jais. Tai apima mokymą, kad simptomai, nors ir yra gąsdinantys, nėra mediciniškai pavojingi. Taip pat naudojamos įvairios atsipalaidavimo technikos.

Vaistai
Yra daug vaistų nerimui gydyti. Jie greitai sumažina nerimo simptomus, tačiau organizmas greitai prie jų pripranta, todėl šiuos vaistus reikėtų vartoti trumpai. Yra vaistų, gydančių nerimo sukeltus fizinius simptomus, pavyzdžiui sumažinančių dažną širdies plakimą, drebėjimą. Antidepresantai taip pat gali būti skiriami nerimui gydyti, nes daug žmonių, sergančių nerimo sutrikimais, serga ir depresija. Kai kuriems nerimo sutrikimams yra geresni tam tikri antidepresantai. Selektyvūs serotonino receptorių antagonistai labiau nei kiti antidepresantai tinkami panikos sutrikimui ir obsesiniam kompulsiniam sindromui gydyti.
Jums gali būti naudinga:
Arbata žolelių nervų sistemai Dr. Šimkūnaitė 70g

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7