Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Nėščiosioms išsivystanti anemija

Ligos

www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-05-10

Nėščiosioms išsivystanti anemija (nėščiųjų mažakraujystė)

Apibrėžimas. Nėščiosioms išsivystanti anemija vadinama nėščiųjų anemija. Anemija (kitaip vadinama mažakraujyste) yra raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) ir hemoglobino kiekio sumažėjimas kraujyje, sąlygojantis nepakankamą audinių aprūpinimą deguonimi, bei pasireiškianti nuolatiniu nuovargiu. Anemija gali pasireikšti dėl sumažėjusios eritrocitų gamybos kaulų čiulpuose ar dėl padidėjusio eritrocitų irimo ar netekimo (pvz., kraujuojant). Eritrocitai normaliai funkcionuoja maždaug keturis mėnesius. Eritrocitų gamybai reikia daugelio medžiagų, iš kurių svarbiausios yra geležis, vitaminas B12 bei folio rūgštis. Trūkstant eritrocitų gamybai reikalingo kurio nors komponento ar keleto jų, vystosi anemija.

Etiologija. Nėščioms moterims gali išsivystyti anemija, nes nėštumo metu padidėja geležies ir vitaminų poreikis. Kad patenkintų vaisiaus poreikius, moters organizmas didina eritrocitų ir kraujo plazmos gamybą. Paskaičiuota, kad nėštumo metu kraujo tūris padidėja 50 proc. normalaus kiekio. Taip kraujas santykinai paskiedžiamas ir hemoglobino koncentracija sumažėja. Šis procesas yra normalus, hemoglobino koncentracija būna mažiausia 25-30-ąją nėštumo savaitę, bet tada nėščiajai būtinas didesnis geležies kiekis ir nepadidinus jos gavimo, gali vystytis anemija. Kitos nėščiųjų anemijos priežastys yra nepakankamas su maistu gaunamas geležies (vegetarės moterys ypač turėtų atkreipti dėmesį, kad jų mityboje netrūktų geležies, nes daugiausia geležies gaunama valgant raudoną mėsą), folio rūgšties, vitamino B12 kiekis; kraujavimas (pvz., iš skrandžio opos ar hemorojinių mazgų). Nėščiųjų anemija dažnesnė moterims, nešiojančioms dvynukus ar trinukus, taip pat toms, kurių laikas tarp skirtingų nėštumų yra trumpas. 
 

Simptomai. Sveika nėščioji moteris paprastai jokių anemijos simptomų nejaučia, jeigu hemoglobino koncentracija kraujyje yra didesnė nei 80 g/l. Pirmasis anemijos simptomas yra nuovargis ir blyškumas. Retesni simptomai yra dažnas širdies plakimas, oro trūkumas, galvos svaigimas.

Diagnostika. Diagnozuojant nėščiųjų anemiją svarbūs klinikiniai simptomai (silpnumas, nuovargis, blyškumas ir kt.), taip kraujo tyrimas: vertinamas eritrocitų bei hemoglobino kiekis, kuris būna sumažėjęs; taip pat būna sumažėjusi geležies bei geležį kaupiančio baltymo (feritino) koncentracija, o geležį transportuojančio baltymo (transferino) padidėjusi.

Afrikos, Karibų salų ir Viduržemio jūros regionų nėščioms moterims turėtų būti atliekami genetiniai tyrimai, ieškant genetinių anemijos priežasčių ( joms galima pjautuvinė anemija, kitaip vadinama talasemija, kuri pasireiškia dėl genetinių pokyčių sąlygotos nenormalios pjautuvo formos eritrocitų ir dėl to sutrikusios jų funkcijos).
 
Gydymas
. Gydomos anemiją nėščiajai sukėlusios priežastys: trūkstant skiriama geležies preparatų, trūkstamų vitaminų, folio rūgšties.

Galimi geležies preparatų šalutiniai poveikiai yra viduriavimas (diarėja) ar vidurių užkietėjimas (obstipacija). Juos galima sušvelninti vartojant geležies preparatus po valgio ar jo metu, taip pat pradedant vartoti mažesnėmis dozėmis ir palaipsniui jas didinant.
 
Komplikacijos
. Hemoglobino koncentracijai nukritus žemiau nei 60 g/l, galimas stiprus krūtinės ar galvos skausmas.
 
Prognoz
ė. Pašalinus anemiją sukeliančias priežastis ir esant pakankamam reikalingų medžiagų kiekiui, liga neturėtų kartotis.
 
Ligos prevencija
. Būtina visavertiškai maitintis. Daug geležies ir ji gerai pasisavinama iš gyvulinės kilmės produktų (jautienos, veršienos), taip pat iš kiaušinių. Blogiau pasisavinama, bet taip pat daug geležies yra augalinės kilmės produktuose (grūdėtoje duonoje, dribsniuose, špinatuose, džiovintuose vaisiuose). Geležies pasisavinimą gerina vitaminas C, kurio gausu pomidoruose, citrusiniuose vaisuose. Folio rūgšties daug pupelėse, brokoliuose, šparaguose, jautienoje. Esant trūkumui, būtina papildomai vartoti geležies, folio rūgšties preparatų, vitaminų.

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7