Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Opinis kolitas
www.infomed.lt Rasa Žemaitaitytė
2009-09-29

Opinis kolitas – tai žarnų uždegiminė liga. Šį uždegimą sukelia ne bakterijos ar kiti mikroorganizmai, o kitos priežastys. Liga pažeidžia storąją žarną ir sukelia jos išopėjimą bei kraujavimą. Opinis kolitas vystosi dėl žarnų gleivinės sutrikusio imuninio atsako.

Ligoniams, kurie serga opiniu kolitu, dažniausiai simptomai pasireiškia banguotai: būna periodų, kai šie ryškūs, o tarp paūmėjimų simptomų gali nebūti arba jie būna lengvesni.

Opinis kolitas gali apimti ne visą storąjį žarnyną. Taigi skirsis simptomų stiprumas. Jei pažeista tiesioji žarna, simptomai bus lengvi (ketvirtis atvejų). Trečdaliui ligonių liga pažeidžia apatinę storosios žarnos dalį, o visiems likusiems – visą storąjį žarnyną.

Kas sukelia opinį kolitą?

Tiksli opinio kolito priežastis nėra aiški. Manoma, kad šią ligą gali sukelti paveldėjimo, infekciniai ar imunologiniai veiksniai.

Kokie opinio kolito simptomai?

Dažniausiai liga pasireiškia viduriavimo su gleivėmis ar krauju protrūkiais. Tarp paūmėjimų simptomai nestiprūs arba jų apskritai nėra.
Esant paūmėjimui, ligoniui skauda skrandį.
Gali pakilti temperatūra.

Kaip išvengti opinio kolito protrūkių?

Deja, opinio kolito paūmėjimų neįmanoma iki galo išvengti. Tačiau galima sumažinti simptomų stiprumą. Labai svarbu kruopščiai sekti simptomus bei laikytis gydytojo nurodymų. Tik pasirodžius kraujui išmatose, pasitarti su gydytoju dėl gydymo.

Kaip diagnozuojamas opinis kolitas?

Pirmiausia įvertinami paciento nusiskundimai bei simptomai. Tiriamos išmatos mikroskopu, ar nėra bakterinės infekcijos. Taip pat daromas mikrobiologinis tyrimas. Diagnozė patvirtinama apžiūrėjus storąją žarną endoskopu. Ši procedūra vadinama kolonoskopija. Gali būti imama ir tiriama storosios žarnos biopsija. Pilvo rentgeno nuotraukos su kontrastu atliekamos retai. Kraujo tyrimai atliekami nustatyti mažakraujystę, uždegimo stiprumą.

Kaip gydomas opinis kolitas?

Opinis kolitas yra lėtinė liga, kuriai reikia nuolatinio gydymo. Taigi sergantieji nuolat vartoja imuninę sistemą slopinančius vaistaus.

Sunkesnio opinio kolito priepuolio metu patariama gulėti lovoje, o vėliau pagerėjus vėl pradėti judėti. Gydoma vaistais ir dažniausiai šio gydymo užtenka. Kartais dėl komplikacijų tenka atlikti chirurginę operaciją – pašalinti dalį storosios žarnos.

Vaistai, kurie vartojami gydyti opinį kolitą yra kelių rūšių:
  • gliukokortikosteroidai, arba hormoniniai vaistai, gali būti vartojami klizmų ir žvakučių pavidalu esant lengvam tiesiosios žarnos opiniam kolitui. Gydymo tabletėmis ar leidžiamais gliukortokosteroidais prireikia esant sunkesnės ligos formoms;
  • aminosalicilatai, tokie kaip sulfasalazinas, mesalazinas tinka gydyti lengvą ar vidutinio sunkumo opinio kolito formą bei palaikomajam gydymui tarp paūmijimų;
  • imunosupresinių vaistų prireikia, kai neveiksmingas gydymas gliukokortikosteroidais, o liga labai sunki.
Kokios gali būti opinio kolito komplikacijos?
  • Esant stipriam paūmėjimui, labai retais atvejais gali išsivystyti gyvybei pavojingos būklės dėl gausaus kraujavimo, žarnos pratrūkimo ir uždegimo pilvo ertmėje.
  • Gali vystytis mitybos nepakankamumas.
  • Sąnarių, akių, odos uždegimas.
  • Sergant ilgai opiniu kolitu (daugiau nei 10 metų), padidėja rizika susirgti storosios ir tiesiosios žarnos vėžiu.

Skaityti komentarus (41)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 10 * 8 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7