Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Akies infekcija
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-17
 
Akies infekcija (konjunktyvitas, Eye infection (conjunctyvitis), akies junginės uždegimas, Pinkeye, Inflammation of conjunctiva)
 
     
akies-infekcija.jpg
Konjunktyvitas yra akių junginės uždegimas. Akių junginė yra jungiamojo audinio plėvelė, dengianti abiejų akių vokų užpakalinius paviršius ir jungianti vokus su akies obuoliu.
 
Konjunktyvitas dažniausiai paveikia abi akis iškart, tačiau kartais jis gali prasidėti vienoje akyje ir po dienos ar dviejų išplisti į kitą akį. Jis gali būti nesimetriškas, pažeisti vieną akį daugiau nei kitą.
 
Paplitimas
 
Konjunktyvitas yra labai dažna liga.
 
Priežastys
 
Yra 5 konjunktyvito rūšys, kurių kiekvieną sukelia tam tikra priežastis:
 • Bakterinis konjunktyvitas. Tai yra infekcija, sukelta bakterijų, pvz.: stafilokokų, streptokokų ar hemofilų. Šie organizmai į akis gali patekti nuo paciento odos ar iš viršutinių kvėpavimo takų, taip pat jie gali patekti ir nuo konjunktyvitu sergančio žmogaus.
 • Virusinis konjunktyvitas. Jis yra dažnai susijęs su sloga. Konjunktyvitas, sukeltas adenoviruso, gali greitai plisti tarp žmonių ir sukelti konjunktyvito epidemiją.
 • Chlamidijų sukeltas konjunktyvitas. Šį konjunktyvito tipą sukelia mikroorganizmas Chlamydia trachomatis, kuris gali pažeisti ir kitas kūno vietas, sukelti lytiškai plintančią ligą – chlamidiozę.
 • Alerginis konjunktyvitas gana dažnas tarp alerginėmis ligomis (šienlige, astma, egzema) sergančiųjų. Jis yra dažnai sukeliamas tokių antigenų, kaip žiedadulkės, namų dulkių erkės, kosmetika.
 • Reakcinis konjunktyvitas – chemikalų ar dirgiklių sukeltas konjunktyvitas. Kai kurie žmonės yra labai jautrūs chemikalams, dūmams ir tai gali sukelti junginės sudirginimą, paraudimą, ašarojimą.
Simptomai
 
Dažniausi konjunktyvito simptomai:
 • akių paraudimas;
 • akių niežėjimas;
 • akių skausmas;
 • sutinę vokai;
 • išskyros iš akių;
 • svetimkūnio pojūtis akyse;
 • ašarojimas.
Sergant bakteriniu konjunktyvitu, parausta akys, vokai pasidengia lipniomis išskyromis, gali sulipti, ypač rytais, ant blakstienų gali būti išskyrų. 
 
Sergant virusiniu konjunktyvitu, parausta akys, gali būti vandeningų išskyrų, slogos požymių. Šis konjunktyvito tipas gali išplisti ir pažeisti rageną (keratitas) ar gali užsitęsti iki kelių savaičių.
 
Sergant chlamidijų sukeltu konjunktyvitu, parausta akys, būna lipnių išskyrų. Gali būti pažeidžiama ragena.
 
Esant alerginiam konjunktyvitui, dažniausiai būna stiprus akių niežėjimas, gali būti išskyrų. Akių paraudimas dažniausiai yra nenuolatinis. Simptomai gali būti tik tam tikru metų laiku, pvz.: pavasarį ir vasarą, kai ore yra daug žiedadulkių.
 
Diagnostika
 
Konjunktyvitas dažniausiai diagnozuojamas ir gydomas šeimos gydytojo. Gydytojas diagnozuoja šią ligą remdamasis paciento nusiskundimais ir akių apžiūra. Kartais reikia paimti iš akių tepinėlį, ypač jei nėra pagerėjimo nuo įprastinio gydymo. Sunkiais atvejais, ar kai nepadeda įprastinis gydymas, reikalinga akių gydytojo konsultacija.
 
Gydymas
 
Bakterinis konjunktyvitas gydomas plataus spektro antibiotikais ar tepalais (chloramfenikoliu ar fuzidino rūgštimi).
 
Nėra efektyvaus virusinio konjunktyvito gydymo. Gali padėti dirbtinės ašaros. Chloramfenikolio tepalas padeda išvengti antrinės bakterinės infekcijos. Kadangi virusinis konjunktyvitas yra labai užkrečiama liga, svarbu, kad būtų laikomasi higienos (rankų, veido prausimasis, nesidalinimas rankšluosčiais). Ši liga gali užsitęsti ir kartais reikalingi kortikosteroidų lašai, tačiau juos gali skirti tik akių ligų gydytojas.
 
Chlamidijų sukeltas konjunktyvitas gydomas chlorotetraciklino tepalu arba tetraciklino tabletėmis. Vaikų negalima gydyti tetraciklinu, jiems dažniausiai skiriamas eritromicinas. Kadangi chlamidijos dažniausiai pažeidžia ir kitas gleivines, reikia apžiūrėti, ar nėra lytiškai plintančios ligos ir, jei ji yra, gydyti pacientą ir jo partnerius.
 
Alerginis konjunktyvitas gydomas vartojant vietinius antihistamininius lašus. Natrio kromoglikato lašai padeda išvengti alergijos, tačiau, norint teigiamo poveikio, jie turi būti vartojami daug savaičių. Kartais vartojami kortikosteroidų lašai, bet jie turi būti skiriami tik akių gydytojo. Pagrindinis alerginio konjunktyvito gydymas yra nustatyti, kas sukėlė alergiją, ir pašalinti alergijos šaltinį.
 
Sergant reakciniu konjunktyvitu, reikia vengti dirgiklių.
 
Komplikacijos
 
Sunkesniais atvejais konjunktyvitas komplikuojasi ragenos uždegimu (keratitu).
 
Prognozė
 
Net jei konjunktyvitas negydomas, jis palaipsniui išnyksta per kelias savaites. Tinkamai gydant, pagerėjimas būna po kelių dienų, tačiau adeno virusų sukelta infekcija gali užsitęsti iki kelių savaičių.
 
Prevencija
 
Svarbi gera veido ir rankų higiena. Turi būti nesidalinama rankšluosčiais, ypač tada, jei yra sergančiųjų konjunktyvitu.
 
Konjunktyvitas gali plisti iš vienos akies į kitą, ypač jeigu trinamos akys. Pūlius ir šašus reikia šalinti plaunant akis drungnu vandeniu. Akių valymui reikia naudoti vienkartines nosinaites.

Žmonės, sergantys konjunktyvitu, turėtų turėti specialų rankšluostį, kuriuo tik jie naudotųsi.

Skaityti komentarus (33)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 89 / 6 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7