Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Akmenys šlapimo pūslėje

www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-05-10

Šlapimo pūslės akmenligė
(akmenys šlapimo pūslėje)

Akmenys šlapimo pūslėje susidaro sutrikus druskų pusiausvyrai organizme. Dažniausiai taip nutinka sutrikus šlapimo nutekėjimui iš šlapimo pūslės. Dažnai akmenų susidarymą lemia šlapimo trakto infekcijos ir priešinės liaukos padidėjimas.

Paskutiniuoju metu, pagerėjus žmonių mitybai ir infekcinių ligų gydymui, šlapimo pūslės akmenligė tapo ženkliai retesnė. Ši būklė tebėra dažna problema besivystančiose šalyse, ten ypač dažnai ja serga vaikai. Išsivysčiusiose šalyse akmenys šlapimo pūslėje dažniausiai susiformuoja vyresnio amžiaus vyrams.

Kaip pasireiškia šlapimo pūslės akmenligė?

Dažnai žmonės net neįtaria, kad jų šlapimo pūslėje yra akmenų, nes jiems nepasireiškia jokie simptomai. Tačiau ilgainiui didėjantys akmenys gali dirginti šlapimo pūslės sieną arba sutrikdyti šlapimo nutekėjimą. Tuomet gali pasireikšti šie simptomai: apatinės pilvo dalies skausmas, skausmas šlapinantis, dažnas šlapinimasis (ypač naktį), šlapimo nelaikymas, kraujas šlapime, itin tamsus šlapimas. Vyrus gali varginti skausmas ar nemalonūs pojūčiai lytinių organų srityje.

Kas sukelia šlapimo pūslės akmenligę?

Šlapimas susidaro insktams filtruojant kraują. Iš inkstų jis šlapimtakiais pasiekia šlapimo pūslę ir kaupiasi joje, kol pasišalina pro šlaplę. Akmenys dažniausiai susiformuoja, kai sutrinka šlapimo nutekėjimas iš šlapimo pūslės. Šlapimo nutekėjimo sutrikimus gali sukelti kelios priežastys. Viena dažniausių priežasčių, lemiančių šlapimo susilaikymą vyrams, yra priešinės liaukos padidėjimas. Padidėjusi prostata spaudžia šlapimtakį ir trukdo šlapimui nutekėti. Šlapimo nutekėjimą gali sutrikdyti ir nervų, kuriais informacija iš šlapimo pūslės keliauja į smegenis ir atgal, pažeidimai. Tuomet pūslė šlapinantis nevisiškai išsituština. Dar viena šlapimo nutekėjimo sutrikimų priežastis yra šlapimo pūslės divertikulai. Akmenų susidarymą šlapimo pūslėje gali lemti ir šlapimo pūslės uždegimas, kurį gali sukelti bakterinės ar kitokios kilmės šlapimo takų infekcijos arba radiacinė terapija. Kartais akmenys susiformuoja dėl kateterių ar kitų svetimkūnių esančių šlapimo pūslėje, nes ant jų paviršiaus formuojasi mineraliniai kristalai, iš kurių vėliau susidaro akmenys.

Šlapimo pūslės akmenys gali būti labai įvairaus dydžio ir formų. Jie gali būti pavieniai arba dauginiai, maži arba dideli (akmuo gali būti net šlapimo pūslės dydžio), minkšti arba kieti, apvalūs ir nugludinto paviršiaus arba netaisyklingos formos, kampuoti. Šlapimo pūslės akmenys nėra tas pats, kaip inkstų akmenys, tačiau nedideli inkstų akmenys gali šlapimtakiais atkeliauti į šlapimo pūslę ir joje toliau didėti.

Šlapimo pūslės akmenligės diagnostika

Pirmiausia gydytojas išsiaiškins, kokie požymiai vargina pacientą, vėliau jį apžiūrės. Apčiuopdamas apatinę pilvo dalį, jis nustatys, ar šlapimo pūslės dydis yra nepakitęs. Vyrams gydytojas gali atlikti rektalinę apžiūrą, kad nustatytų, ar prostata nėra padidėjusi. Taip pat jis gali rekomenduoti atlikti  šiuos tyrimus:
  • šlapimo tyrimą;
  • cistoskopiją  šlapimo pūslės apžiūrą lanksčiu vamzdeliu su kamera. Cistoskopą pro šlaplę įkišus į šlapimo pūslę, ji pripildoma vandens. Tuomet šlapimo pūslė išsiplečia, ir gydytojas gali nustatyti akmenų skaičių, dydį ir vietą;
  • rentgeno tyrimą. Tai nebrangus ir paprastas tyrimas, tačiau juo nustatomi ne visi akmenų tipai;
  • intraveninę pielogramą. Jos metu į veną suleidžiamos kontrastinės medžiagos, jos patenka į inkstus ir šlapimo pūslę. Suleidus kontrastines medžiagas, atliekamas tyrimas rentgenu;
  • tyrimą ultragarsu;
  • kompiuterinę tomografiją.

Gydymas

Paprastai šlapimo pūslės akmenis tenka pašalinti, nes nėra vaistų, galinčių juos ištirpdyti. Jei akmuo yra nedidelis, gydytojas gali rekomenduoti gerti didelius kiekius vandens ir tikėtis, kad akmuo pasišalins savaime. Jei akmuo nepasišalina, rekomenduojamas chirurginis gydymas. Šios procedūros metu, gydytojas specialiu įtaisu pro šlaplę gali pasiekti šlapimo pūslę ir išimti akmenis. Kai akmenys dideli, jie gali būti skaidomi procedūros, vadinamos litotripsija, metu. Chirurgas gali litotripsijai naudoti lazerį arba ultragarsą. Operacijos metu naudojama vietinė arba bendrinė nejautra. Šių procedūrų komplikacijos yra retos, tačiau gali pasireikšti šlapimo takų infekcijos, karščiavimas arba kraujavimas. Prieš operaciją gydytojas gali skirti antibiotikų, kad sumažintų infekcijos tikimybę. 

Dideli arba labai kieti akmenys, kurių nepavyksta susmulkinti, gali būti šalinami atveriant šlapimo pūslę. Tuomet gydytojas, atlikęs pjūvį, išima akmenis. Akmenų šalinimo metu gali būti koreguojamos priežastys, lemiančios akmenų susidarymą (pvz.: padidėjusi priešinė liauka).

Skaityti komentarus (4)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 37 + 40 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7