Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Alergija

www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-05-10

Alergija  (hipersensibilizacija)

Alergija, ar padidėjęs jautrumas (hipersensibilizacija), yra nenormali reakcija į baltymus, kurie natūraliai pasitaiko aplinkoje. Jei asmuo susiduria su šiomis medžiagomis, vadinamomis alergenais, jo imuninė sistema pasiruošia su jais kovoti. Tam tikra baltųjų kraujo kūnelių (leukocitų) dalis (B limfocitai) gamina tam tikras medžiagas (antikūnus) prieš alergenus. Antikūnas jungiasi prie alergeno (susidaro antikūno-antigeno kompleksas). Organizme lieka informacija apie antigeno patekimą, ir, kitą kartą patekus alergenui, organizmas pradės šį antigeną naikinti. Šis procesas vadinamas sensibilizacija.

Organizmui įsijautrinus, kiekvieną kartą susidūrus su alergenu, galima alerginė reakcija. Antikūno-antigeno kompleksas, prisijungęs prie alerginių ląstelių paviršiaus, sukelia histamino išsiskyrimą, kuris ir sukelia alergijos simptomus: prasideda įvairios edemos (tinimai), daugėja nosies išskyrų. Kartu su histaminu išsiskiria ir daug kitų medžiagų, kurios priverčia kvėpavimo takų raumenis susitraukti, dėl to darosi sunku kvėpuoti, galimas astmos priepuolis.

Kas yra alergenai?

alergija.jpgAlergenai yra mikroskopiniai baltyminiai dariniai, provokuojantys alergiškų žmonių organizmą gaminti antikūnus.
Dažniausios medžiagos, sukeliančios alergiją yra:

  • žolių, gėlių ir medžių  žiedadulkės;

  • pelėsiai;

  • namų dulkių erkutės;

  • šunų ir kačių kailio plaukeliai;

  • vaistai.

Kas dar sukelia alergijas?

Alergiški žmonės turi labai jautrias gleivinės membranas, jos gali būti suerzintos daugeliu medžiagų, įskaitant dūmus, maisto kvapus, kvepalus, kitus stiprius kvapus. Vaikai, kurių aplinkoje rūkoma (jiems nuolat yra pasyvaus rūkymo poveikis), turi didesnę riziką išsivystyti alerginėms reakcijoms.

Kaip galima diagnozuoti hipersensibilizaciją?

Diagnozuojant svarbūs simptomai, jų atsiradimo bei kitimo laikas ir aplinkybės, odos testai, kraujo tyrimai bei, įtariant astmą, atliekami kvėpavimo testai.

Alergijos gydymas

Gydant alergiją, svarbiausia yra veiksnio, sukeliančio alergiją, pašalinimas (deja, tai ne visada įmanoma). Alergijos simptomams mažinti naudojami antihistamininiai vaistai (pvz.: cetirizinas (Zyrtek) ar loratadinas). Taip pat gali būti skiriama kitų preparatų: beta-2 agonistų, teofilinų, kromonų. Kortikosteroidai vartojami tik sunkiais atvejais.

Alergiją galima gydyti ir specifine imunoterapija (gydymo būdas, kai, vartojant alergeną didėjančiomis dozėmis ir ilgėjančiais laiko tarpais, sukeliama tolerancija tam alergenui).


Jums gali būti naudinga:
Prietaisas alerginio rinito (šienligės) gydymui Bionette

Skaityti komentarus (2)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 64 - 44 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7