Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Alerginė kontaktinė egzema
www.infomed.lt Renata Bubnytė
2008-07-17
 
Dermatitas (egzema, Allergic egzema, alerginė kontaktinė egzema, Dermatitis, Allergic contact egzema)
 
Žodis egzema yra kilęs iš graikiško žodžio, kuris reiškia užvirti. Dermatitas yra kilęs iš graikiško žodžio odai apibūdinti, ir abu terminai reiškia tą patį odos pažeidimą. Kad būtų paprasčiau, šiame straipsnyje vartojamas žodis egzema, nors abu žodžiai gali būti pakeisti vienas kitu.
 
Egzema yra niežintis odos uždegimas, kuriam būdingas:
 • paveiktos odos raudonis;
 • sausa oda, sustorėjanti subraižytose vietose;
 • iškilimai ar pūslės paveiktose vietose;
 • paviršinės infekcijos požymiai, kaip kad šlapiavimas ar kietos nuosėdos.
Egzema skirstoma į kelias grupes pagal jos atsiradimo priežastis. Svarbu suprasti, kad simptomai ir odos išvaizda visų tipų gali būti vienoda. Taip pat, klasifikacijos sistema yra netobula, nes kartais beveik neįmanoma pasakyti, kas sukelia egzemą konkrečiam asmeniui.
 
Egzemos gydymo būdai visais atvejais taip pat yra panašūs. Pagrindiniai skirtumai yra dėl konkrečių egzemą sukėlusių faktorių. Taigi, jei manoma, kad egzemą sukėlė erzinanti medžiaga darbe, būtinos apsaugos priemonės ar sukėlusio faktoriaus pašalinimas.
 
Pagrindinės grupės
 • Atopinė: alerginis tipas, dažnai pasitaikantis žmonėms, kurie taip pat serga šienlige ir astma.
 • Alerginė kontaktinė: dėl odos kontakto su kokia nors medžiaga, kuriai individas yra jautrus. Ta pati medžiaga nesukelia egzemos žmogui, kuris jai nejautrus (nėra alergiškas).
 • Erzinantis kontaktas: dėl odos kontakto su erzinančiais chemikalais, milteliais, valymo priemonėmis ir t.t. Kontaktas su šiomis medžiagomis gali sukelti egzemą bet kokiam asmeniui.
 • Diskoidinė: atrodo kaip atskiros egzemos salelės normalioje odoje.
 • Seborėjinė: kūdikiams atsiranda sauskelnių plote ir ant skalpo. Suaugusiems asmenims atsiranda taip pat ant skalpo ir odos raukšlėse tarp nosies ir burnos. Gali būti sukelta grybelinės infekcijos.
 • Kitos: rečiau pasitaikanti grupė, įskaitant kojų egzemą, kuri atsiranda dėl išsiplėtusių venų ir dishidrozinė egzema – intensyviai niežinti forma ant rankų, su mažomis ar (kartais) didelėmis pūslėmis.
Egzema yra dažna liga. Atopinė egzema pasireiškia apie 10-20 proc. mokyklinio amžiaus vaikų ir 3-5 proc. suaugusiųjų. Paskutiniu metu ji pasireiškia vis dažniau. Padidėjimas nuo dviejų iki penkių kartų pastebėtas per pastaruosius 30 metų, ir to priežastis tikrai nėra aiški. Panašu, kad dėl didėjančio alergenų (proteinų junginių, kuriems gali būti alergiški žmonės) kiekio, tarp jų dulkinių erkučių ir kitų aplinkos veiksnių.
 
Nors kai kurios senos gamybos praktikos sumažino darbininkų sąlytį su erzinančiais chemikalais, netinkamo darbo organizavimo ar rūpinimosi asmeniu, dirbančiu su pavojingais chemikalais, sukeliančiais egzemą, pavyzdžių yra daug. Net namų aplinkoje yra daug valymo priemonių, tirpiklių, detergentų, aliejų ir kitų medžiagų, potencialiai pavojingų odai. Egzemos gydymas paprastai yra efektyvus daugumai žmonių, bet kai kuriuos sunkius atvejus yra sunku išgydyti.
 
Egzemos simptomai
 • Niežėjimas. Tai yra pagrindinis simptomas, ir be jo išbėrimas nėra egzema (nebent niežėjimas išnyko gydant). Niežulys dažnas ir kitų odos būklių metu, bet egzemai diagnozuoti jis yra pagrindinis simptomas. Dar nėra iki galo išaiškinta, kaip kyla niežėjimas, bet odoje yra specialių nervų kanalų, kurie perduoda niežėjimo pojūtį. Kaip ir kiti nervai, šie yra sujungti su nugaros smegenimis ir, tuo pačiu, su galvos smegenimis. Anksčiau buvo manoma, kad niežėjimo pojūtis keliauja tais pačiais nervais, kaip ir skausmo pojūtis, bet buvo nustatyta, kad taip nėra. Įdomiausia, kad šie abu pojūčiai veikia vienas kitą. Pavyzdžiui, niežulys sumažėja sukėlus skausmą.
 • Paraudimas. Padidėjęs odos paraudimas paprastai rodo padidėjusią kraujo tėkmę odos kapiliaruose. Kai prasideda odos uždegimas, lokalus kraujagyslių tinklas išsiplečia, padidindamas kraujo pritekėjimą ir padaro odą raudoną. Egzemos uždegimo procesas yra sudėtingas, gali būti sukeltas daugelio faktorių. Atsiradus egzemai, svarbu įvertinti bakterinės infekcijos galimybę. Kai bakterinė infekcija patenka į gilesnius odos sluoksnius, paprastai žymiai padidėja paraudimas ir audinių temperatūra.
 • Sustorėjimas. Odos plotai, paveikti egzemos jau kurį laiką, gali būti daug storesni nei nepaveikta oda. Egzema dažnai paveikia odos vietas aplink sąnarius alkūnės, kelio ar riešo srityse.
 • Pūslelės. Egzemos pažeistos odos mikroskopinis tyrimas rodo, kad tarp odos ląstelių egzemos paveiktose vietose yra mažesnis sulipimas. Tai skatina pleiskanojimą, palengvina bakterijų patekimą į gilesnius odos sluoksnius pereinant per odos ląstelių tarpelius. Taip pat tarp ląstelių gali kauptis skystis, susidaro pūslelės. Esant aktyviai egzemai, gali būti matomos mažos pūslelės, bet kartais susidaro ir didelės (taip dažnai būna prisidėjus infekcijai, kada pūslės užpildomos ne tik audinių skysčiu, bet ir pūliais).
 • Šašai. Pažeistos odos tarpląstelinis skystis turi daug baltymų. Kai ore šis skystis išdžiūva, baltymai sudarydami šašus, lieka. Tai dažnai įvyksta infekcijos metu, tada šašai turi auksinę spalvą. Panašūs šašai gali būti pastebimi ir esant kitai uždegiminei odos būklei – impetigai, kuri dažnai pasireiškia pradinio mokyklinio amžiaus vaikams, nes yra perduodama lytėjant.
Egzemos laipsniai
 
Kitas būdas klasifikuoti egzemą yra paremtas egzemos sunkumu ir trukme.
 • Ūmi. Ūmus medicinoje reiškia staigiai atsirandantis. Ūmi egzema bus odos vieta, kuri neseniai paraudonavo bei paprastai turinti pūslelių ir kartais šlapiavimo ar šašų.
 • Lėtinė (chroniška). Chroniškas reiškia trunkantis ilgai. Aktyviam procesui nurimus, paveikta egzemos oda yra sausa, pleiskanota, sustorėjusi ir suskilinėjusi. 
 • Infekuota. Bet kuriai stadijai esant egzema gali infekuotis.

Skaityti komentarus (4)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 78 - 17 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7