Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Alkoholinė kepenų liga
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-05-10

Kepenų cirozė (alkoholinė kepenų liga)
 
Daugelis žmonių vartoja alkoholį. Vidutinis alkoholio suvartojimas žmogui labai kilo 1950-1975 metais ir tada nusistovėjo iki 1990 metų, kai vėl pradėjo kilti.

Žmonių apklausa 2001 metais parodė, kad 39 proc. vyrų ir 22 proc. moterų galėjo viršyti rekomenduojamą dienos maksimumą, t.y. 4 vienetus vyrams ir 3 vienetus moterims, savaitę iki apklausos (alkoholio vienetas yra pusė bokalo paprasto alaus ar standartinio dydžio taurė vyno).

Pastaruoju dešimtmečiu pastebėtas alkoholio suvartojimo didėjimas tarp moterų, kurios geria daugiau nei 14 vienetų per savaitę; didžiausias padidėjimas buvo 16-24 metų moterims.

Kas yra alkoholinė kepenų liga?

Didelis alkoholio vartojimas gali sukelti kepenų ligą, taip pat pažeisti daugelį kitų organų.
Alkoholinės kepenų ligos paplitimas populiacijoje paprastai nustatomas skaičiuojant mirčių nuo kepenų cirozės (ligos, kai kepenų audiniai po truputį pakeičiami surandėjusiu audiniu) atvejus.

Šie dydžiai pastaraisiais metais pavojingai padidėjo. Mirčių kiekis pakilo 88 proc. lyginant 1974 ir 1994 metus; didžiausias augimas tarp 35-44 metų amžiaus vyrų (7,6 mirtys per metus 100 000 žmonių).

Ar alkoholis yra pavojingas?

Alkoholio kiekis, galintis sukelti kepenų pažeidimus, kiekvienam žmogui skiriasi, bet yra aišku, kad:
 
jautrumas alkoholio poveikiui yra genetiškai paveldimas;
moterys yra jautresnės kenksmingam alkoholio poveikiui nei vyrai;                        
kasdienis gėrimas, ir gėrimas ne valgio metu yra daug pavojingesnis nei gėrimas tik savaitgaliais;
yra patikimų faktų, kad kuo daugiau geri, tuo didesnė tikimybė susirgti alkoholine kepenų liga.

Kaip alkoholinė kepenų liga progresuoja?

Yra trys pagrindinės šios ligos stadijos, nors ligos vystymasis šių stadijų metu būna įvairus. Kepenų
biopsijos mėginio tyrimas per mikroskopą tiksliausiai parodo kepenų pažeidimo laipsnį.

Minimalūs pokyčiai, arba suriebėjusios kepenys: daug geriantiems dažnai pasikeičia kepenų riebalingumas. Tai nesusiję su sutrikusiu kepenų darbu, bet kraujo testuose gali būti nustatyti pakitimai, rodantys netiesioginį ryšį su kepenų liga (kepenų funkcijų testas). Suriebėjusios kepenys yra būklė, išnykstanti alkoholio nebevartojant, bet tai yra pirmas žingsnis kepenų cirozės link.

Alkoholinis hepatitas: šios būklės padariniai gali būti nepavojingi, bet gali ir kelti grėsmę gyvybei. Kepenų funkcijos testas beveik visada nebus normalus, ir pacientui gali išsivystyti gelta. Kaip ir kalbant apie suriebėjusias kepenis, abstinencija nuo alkoholio gali pašalinti šią būklę, bet tie, kurie daug geria ir toliau, labai rizikuoja dėl kepenų cirozės išsivystymo.                        

Cirozė yra paskutinė ir nepagydoma alkoholinės kepenų ligos stadija, kuri charakterizuojama kepenų surandėjimu ir kepenų mazgelių susidarymu. Ji labai paveikia kepenų funkcijas ir sumažina gyvenimo trukmę. Kepenų funkcijos testas paprastai nebūna normalus, gali išsivystyti gelta (akių ir odos pageltonavimas), kartais mėlynės ar kraujavimas, atsiradęs dėl kraujo krešėjimo sutrikimo. Pažengusioje alkoholinės kepenų ligos stadijoje (ūmus alkoholinis hepatitas ar cirozė), išlikusios kepenų dalies nepakanka palaikyti normalias funkcijas, organizmo metabolizmas labai pažeidžiamas ir pasiekiama vadinamoji „dekompensuotos alkoholinės kepenų ligos“ stadija.

Kokie yra simptomai?

Paprastai alkoholinės kepenų ligos simptomai yra nespecifiški ir nebūtinai parodo kepenų pažeidimo sunkumą.
Daug žmonių jaučia neryškius simptomus: nuovargį, pykinimą ir vėmimą (paprastai ryte), viduriavimą ir pilvo skausmą. Daug pacientų, netgi tie, kurių liga yra pažengusi, nejaus jokių simptomų. Ligą galima aptikti tiriant kepenų fermentus.

Tik pažengusiose dekompensuotos kepenų ligos stadijose ligonis jaus labiau specifiškus, su kepenimis susijusius simptomus, kaip kad gelta, ascitas (skysčio kaupimasis pilve), vėmimas krauju ar encefalopatija (smegenų veiklos sutrikimas, pasireiškiantis sumažėjusiu supratimo lygiu ir pasikeitusiu miego ritmu, galintis pereiti į komą). Tai yra didelio kepenų pažeidimo požymiai. Tuomet būtina skubi medicininė pagalba.

Kaip alkoholinė kepenų liga diagnozuojama?

Žinant, kad pacientas  gausiai vartojo alkoholį, reikia atlikti testus, kurie nustatys, ar yra pažeidimas, ir kokio jis stiprumo.
Tolimesni tyrimai ligoninėje gali patvirtinti diagnozę ir nustatyti ligos stiprumą. Ultragarsiniu tyrimu gaunamas kepenų ir jas supančių organų vaizdas, padedantis atlikti kepenų biopsiją. Ultragarsinis tyrimas gali padėti nustatyti ligos stiprumą ir atmesti spėjimus dėl kitų sutrikimų, galinčių sukelti kepenų testo pakitimus.

Kepenų biopsija yra pats tiksliausias tyrimas alkoholinei kepenų ligai nustatyti. Kepenų biopsijos yra atliekamos vietiškai nuskausminus: paimamas mažas kepenų mėginys tyrimui mikroskopu.

Kas dar tai gali būti?

Viršuje paminėti tyrimai padės nustatyti, ar simptomai nėra dėl vieno iš išvardintų atvejų:
  • virusinis hepatitas, įskaitant B ir C;
  • hemochromatozė (paveldima liga, susijusi su geležies metabolizmu);
  • vilsono liga (paveldima liga, susijusi su vario metabolizmu);
  • autoimuninis hepatitas (kepenų sutrikimas, atsiradęs dėl to, kad organizmo imuninė sistema atakuoja kepenis).
Geri patarimai

Maitinimasis.
Visavertė dieta ir normalus kūno svoris gali mažinti alkoholinę kepenų ligą. Antsvoris padidina alkoholinės kepenų ligos riziką dažnai geriantiems žmonėms. Daugeliui pacientų trūksta maistinių medžiagų dėl apetito praradimo ir pykinimo. Esant pažengusiai kepenų ligai (alkoholiniam hepatitui ir cirozei), maistiniai papildai padėjo pagerinti kepenų kraujo testų rezultatus. Dieta, kurioje yra daug antioksidantų, kaip kad vitaminas E ir selenas, manoma, padeda išvengti ir gydyti alkoholinę kepenų ligą. Galima jų gauti vartojant papildus arba valgant daugiau šviežių vaisių ir daržovių.

Abstinencija. Net esant pažengusiai ligos stadijai, labai naudinga nustoti gerti. Kompensuotos cirozės pacientams, kurie nenustoja gerti, yra didesnė galimybė išsivystyti kepenų dekompensacijai, o tiems, kurie nustoja gerti, tikimybė išgyventi siekia 89 proc. Bet dekompensuota ciroze sergantis žmogus, kuris nenustoja gerti, turi tik 33 proc. tikimybę išgyventi.  Norint saugiai sumažinti alkoholio vartojimą, reikalinga priežiūra. Staigus nebegėrimas 40 proc. atvejų gali sukelti abstinencijos sindromą. Iki 5 proc. žmonių gali patirti vizualines haliucinacijas, žinomas kaip delirium tremens (baltoji karštinė). Abstinencijos sindromas gali būti pavojingas gyvybei. Raminamieji, guldymas į ligoninę gali būti būtini.

Kaip gydoma alkoholinė kepenų liga?

Alkoholinės kepenų ligos gydymas priklauso nuo ligos stadijos:

Ascitas. Ascitui mažinti būtina mažo druskos kiekio dieta, kartais patariama sumažinti skysčių vartojimą. Pacientai paprastai yra gydomi diuretikais (šlapimą varančiais vaistais), kartais reikia skystį iš pilvo ertmės išleisti kateteriu. Esant neefektyvioms minėtoms priemonėms, gali prireikti kepenų transplantacijos.     

Encefalopatija. 
Paprastai susijusi su papildomu stresu organizmui, t.y. netinkamu raminamųjų ar nuskausminamųjų vaistų vartojimu, kraujavimu iš skrandžio ir stemplės, vidurių užkietėjimu, infekcija ar sutrikusia elektrolitų pusiausvyra kraujyje.
 
Kepenų persodinimas

Kai kuriems pacientams, sergantiems ciroze, kepenų funkcija blogėja net nebevartojant alkoholio, jiems galimos komplikacijos. Šiems asmenims gali prireikti kepenų transplantacijos. Bet pacientai privalo:
  • nevartoti alkoholio šešis mėnesius;
  • neturėti kitų organų pažeidimų;
  • turėti gerą socialinę ar šeimos paramą. Jie taip pat negali sirgti kepenų liga su komplikacijomis.
Vidutiniškai 85 proc. pacientų po transplantacijos išgyvena 5 metus.

Skaityti komentarus (36)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 34 + 99 - 30 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7