Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Ameobiasis acuta
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-17
 
Dizenterija (amebiazė)

Amebiazė (dar vadinama amebine dizenterija) yra vienaląsčio parazito Entamoeba histolytica sukeliama infekcinė liga, kuria dažniausiai užsikrečiama vartojant amebomis užkrėstą maistą ar vandenį. Nors šia liga užsikrečia žmonės visame pasaulyje, tačiau labiausiai ji paplitusi tropinio ir subtropinio klimato kraštuose. Pasaulyje kasmet nuo šios ligos miršta apie 20 žmonių.
 
Su maistu ar vandeniu patekusios į žmogaus organizmą amebos įsitvirtina žarnyne, pažeidžia žarnyno sienelę dengiančias ląsteles ir sukelia viduriavimą išmatomis su gleivėmis ir krauju. Amebos taip pat išskiria medžiagas, vadinamas proteazėmis, kurios ardo žarnyno sienelę ir sudaro palankias sąlygas infekcijai išplisti į kraują, kepenis, plaučius, smegenis ir kitus organus.
Kodėl susergama amebiaze?
Amebiazę sukeliantys pirmuonys į žmogaus organizmą dažniausiai patenka geriant išmatomis užkrėstą vandenį, valgant maistą, paruoštą nesilaikant higienos normų, valgant neplautus vaisius ir daržoves. Amebiaze taip pat galima užsikrėsti kontakto su amebiaze sergančiu asmeniu ar šios ligos nešiotoju metu.
Kaip pasireiškia amebiazė?
Amebiaze užsikrėtęs asmuo gali nepastebėti jokių ligos simptomų, tokia būklė yra vadinama besimptome amebiaze, o ja sergantis asmuo – ligos nešiotoju. Amebiaze užsikrėtusio žmogaus išmatose randama amebų cistų, todėl pasinaudojęs tualetu ir kruopščiai rankų nenusiplovęs toks asmuo gali užkrėsti aplinkinius, net jei jam pačiam jokie ligos požymiai nepasireiškia. Simptominė amebiazė gali pasireikšti ne tik viduriavimu, bet ir pilvo skausmais, pykinimu, skausmingu tuštinimusi, svorio kritimu, apetito netekimu. Dažniausiai amebiazės simptomai pasireiškia per kelias savaites nuo užsikrėtimo, tačiau ligos požymiai gali atsirasti ir nuo užsikrėtimo praėjus keleriems metų.
Kaip diagnozuojama amebiazė?
Dažniausiai amebiazė diagnozuojama atlikus išmatų tyrimą. Jose randama amebų, taip pat galima aptikti leukocitų ir pūlių. Jei norima nustatyti amebiazę, turėtų būti tiriami keli šviežių išmatų mėginiai. Amebiazę taip pat galima nustatyti atlikus kraujo tyrimus, o amebinės infekcijos išplitimą į kepenis gydytojai diagnozuoja naudodami ultragarsinius, kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimus. Svarbu amebiazę atskirti nuo kitų mikroorganizmų sukeliamos keliautojų diarėjos ir uždegiminių žarnyno ligų.
Kaip gydoma amebiazė?
Amebiazei gydyti būtini antibiotikai. Metronidazolis (Metrogyl, Metronide) sunaikina žarnyną kolonizavusias amebas, sergant amebiaze jį reikia vartoti 5 dienas, o infekcijai išplitus į kepenis – 10-14 dienų. Jei gydymas antibiotikais nėra efektyvus, susiformavusius didelius pūlinius (abscesus) kepenyse ar kituose organuose gali tekti drenuoti.
Sergančiam amebiaze asmeniui gydytojas gali skirti vaistų nuo viduriavimo, tirpalų padedančių atstatyti skysčių ir elektrolitų pusiausvyrą.

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 80 / 7 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7