Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Anaemia
2008-05-07
 
Nėščiųjų anemija

Nėščiosioms išsivystanti anemija yra vadinama nėščiųjų anemija. Anemija, kitaip vadinama mažakraujyste, yra raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) ir hemoglobino kiekio sumažėjimas kraujyje, sąlygojantis nepakankamą audinių aprūpinimą deguonimi, bei pasireiškianti nuolatiniu nuovargiu. Anemija gali pasireikšti dėl sumažėjusios eritrocitų gamybos kaulų čiulpuose, ar dėl padidėjusio eritrocitų irimo, netekimo (pvz.: kraujuojant). Eritrocitai normaliai funkcionuoja maždaug keturis mėnesius. Jų gamybai reikia daugelio medžiagų, iš kurių svarbiausios yra geležis, vitaminas B12 bei folio rūgštis. Trūkstant eritrocitų gamybai reikalingo kurio nors komponento ar keleto jų, vystosi anemija.
 
Etiologija
     
Nėščioms moterims gali išsivystyti anemija, nes nėštumo metu padidėja geležies ir vitaminų poreikis. Kad patenkintų vaisiaus poreikius, moters organizme gausėja eritrocitų ir kraujo plazmos. Paskaičiuota, kad nėštumo metu kraujo tūris padidėja 50 proc. Taip kraujas yra praskiedžiamas, ir hemoglobino koncentracija sumažėja. Šis procesas yra normalus.

25-30-ąją nėštumo savaitę hemoglobino koncentracija būna mažiausia, bet tada nėščiajai būtinas didesnis geležies kiekis. Jos negavus, gali vystytis anemija. Vegetarės moterys ypač turėtų atkreipti dėmesį, kad jų mityboje netrūktų geležies, nes daugiausia geležies gaunama valgant raudoną mėsą. Kitos nėščiųjų anemijos priežastys yra nepakankamas folio rūgšties, vitamino B12 kiekis, kraujavimas (pvz.: iš skrandžio opos ar hemorojinių mazgų). Nėščiųjų anemija dažniau pasireiškia moterims, nešiojančioms dvynukus ar trynukus, taip pat toms, kurios pastoja nepraėjus rekomenduojamam laikui po gimdymo.
 
Simptomai
 
Sveika nėščioji paprastai jokių anemijos simptomų nejaučia, jeigu hemoglobino koncentracija kraujyje yra didesnė nei 80 g/l. Pirmasis anemijos simptomas yra nuovargis ir blyškumas. Retesni simptomai – dažnas širdies plakimas, oro trūkumas, galvos svaigimas.
 
Diagnostika
    
Nėščiųjų anemijos diagnozavimui yra svarbūs klinikiniai simptomai (silpnumas, nuovargis, blyškumas ir kt.), taip pat kraujo tyrimas: vertinamas eritrocitų bei hemoglobino kiekis, kuris būna sumažėjęs; taip pat būna sumažėjusi geležies bei geležį kaupiančio baltymo (feritino) koncentracija, o geležį transportuojančio baltymo (transferino) – padidėjusi.

Afrikos, Karibų salų ir Viduržemio jūros regionų nėščioms moterims turėtų būti atliekami genetiniai tyrimai, ieškant genetinių anemijos priežasčių (joms galima pjautuvinė anemija, kitaip vadinama talasemija, pasireiškianti genetinių pokyčių sąlygotais nenormalios pjautuvo formos eritrocitais, kurių funkcijos yra sutrikę).
 
Gydymas
 
Gydomos anemiją nėščiajai sukėlusios priežastys: skiriami geležies preparatai, vitaminai, folio rūgštis.

Galimi geležies preparatų šalutiniai poveikiai yra viduriavimas (diarėja) ar vidurių užkietėjimas (obstipacija). Juos galima sušvelninti vartojant geležies preparatus po valgio ar jo metu, taip pat pradedant vartoti mažesnėmis dozėmis ir palaipsniui jas didinant.
 
Komplikacijos
     
Hemoglobino koncentracijai nukritus žemiau nei 60 g/l, galimas stiprus krūtinės ar galvos skausmas.
 
Prognozė
 
Pašalinus anemiją sukeliančias priežastis ir esant pakankamam reikalingų medžiagų kiekiui, liga neturėtų kartotis.
 
Ligos prevencija
 
Būtina visavertiškai maitintis. Daug geležies, kuri gerai pasisavinama, yra gyvulinės kilmės produktuose (jautienoje, veršienoje), taip pat kiaušiniuose. Taip pat nemažai geležies (tačiau ji yra prasčiau pasisavinama) yra augalinės kilmės produktuose: grūdėtoje duonoje, dribsniuose, špinatuose, džiovintuose vaisiuose. Geležies pasisavinimą gerina vitaminas C, kurio gausu pomidoruose, citrusiniuose vaisiuose. Daug folio rūgšties yra pupelėse, brokoliuose, šparaguose, jautienoje.

Esant trūkumui, būtina papildomai vartoti geležies, folio rūgšties preparatų, vitaminų.


Jums gali būti naudinga:
Maisto papildai Gentle Iron Your Life N60
Maisto papildas FLORADIX skystosios geležies formulė 250ml
Maisto papildas Folio rūgštis (800 mikrogramų) tabletės N60

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 59 + 51 - 46 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7