Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Antinksčių hormoninės funkcijos sumažėjimas

www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-05-10

Hipoadrenalizmas (antinksčių hormoninės funkcijos sumažėjimas)

Hipoadrenalizmas yra antinksčių hormoninės funkcijos sumažėjimas. Jis atsiranda dėl antinksčių žievinio sluoksnio hormonų gamybos sumažėjimo ar išnykimo: sumažėja gliukokortikoidų (kortizolio), mineralkortikoidų (aldosterono) ir lytinių hormonų (androgenų ir estrogenų) kiekis. Hipoadrenalizmas gali būti pirminis, kuris atsiranda dėl pačių antinksčių pažeidimo, ir antrinis, atsirandantis dėl hipofizės, –  kitos svarbios endokrininės liaukos, gaminančios hormoną adrenokortikotropiną (AKTH) ir juo reguliuojančios hormonų gamybą antinksčiuose, pažeidimo. 

Paplitimas

Pirminio hipoadrenalizmo dažnis yra maždaug 6 atv./100 000 gyventojų. Didesnis jis tarp pacientų, gydomų į kortizolį panašiais steroidiniais hormonais (pvz.: tarp sergančiųjų astma), ypač gydant ilgai ir didelėmis dozėmis.

Etiologija

Pirminį antinksčių nepakankamumą (Adisono ligą) sukelia abipusis antinksčių pažeidimas. Dažnai jis būna dėl autoimuninio proceso, kai organizme gaminami antikūnai, ardantys antinksčių žievinio sluoksnio ląsteles. Antinksčius pažeidžia ir tuberkuliozė, retesnės priežastys yra kraujavimas į antinksčius, vėžinės metastazės, įgimtos antinksčių ligos. Ūminę Adisono ligą gali sukelti antinksčio trauma, kraujo išsiliejimas į antinksčius.

Antrinis antinksčių nepakankamumas (AKTH stokos hipoadrenalizmas) atsiranda dėl hipofizės pažeidimo, taip pat dėl ilgalaikio gydymo gliukokortikoidais, sąlygojančio antinksčių funkcijos nuslopinimą.

Kliniškai antinksčių gaminamų hormonų stoka pasireiškia pažeidus mažiausiai 80 proc. abiejų antinksčių.

Simptomai

Pagrindinis Adisono ligos simptomas – patamsėjusi paciento oda (kaip įdegus), kurią sąlygoja padidėjusio AKTH kiekio sukelta pigmentinių ląstelių melanocitų stimuliacija ir jų gaminamo odos pigmento melanino susikaupimas odoje. Ypač ryški atvirų kūno dalių (veido, nugarinių plaštakų bei pėdų paviršių, delnų raukšlių) oda.
Adisono ligos metu pacientas jaučia silpnumą, nuovargį, jam sukasi galva, krenta svoris, jam būna sumažėjęs arterinis kraujospūdis. Maždaug 50 proc. pacientų skundžiasi virškinamojo kanalo sutrikimais (pykinimu, vėmimu, viduriavimu). Kartais pacientams skauda sąnarius ir raumenis, dėl kraujavimo (jo pavojus yra pacientams, vartojantiems antikoaguliantus) į antinksčius galimas stiprus nugaros skausmas. Kai kuriems pacientams atsiranda depresija.

Diagnostika

Iš klinikinių požymių svarbi padidėjusi odos pigmentacija bei žemas arterinis kraujospūdis.
Diagnostikai svarbūs kraujo tyrimai: Adisono liga sergantiems pacientams kraujyje būna padidėjęs kalio kiekis ir sumažėjęs natrio bei gliukozės kiekis. Tiriami hormonų kiekiai: kortizolio koncentracija būna sumažėjusi (mažesnė nei 550 nmol/l), AKTH kiekis būna padidėjęs (daugiau nei 80 ng/l) esant pirminiam hipoadrenalizmui ir sumažėjęs antrinio hipoadrenalizmo metu (jei AKTH stoka būna dėl hipofizės pažeidimo ar gydymo steroidais sąlygotos jos supresijos, AKTH kiekis būna labai nedidelis, – mažesnis nei 10 ng/l).  

Dėl galimos tuberkuliozės, svarbus Mantu testas, krūtinės ląstos rentgenologinis tyrimas.

Gydymas

Pagrindinis gydymo būdas – pakaitinė hormonų terapija. Skiriama gliukokortikoidų bei mineralkortikoidų (aldosterono stoką kompensuoti skiriamas sintetinis aldosteronas fludrokortizonas
). 

Kortizolis paros metu išskiriamais nevienodais kiekiais, tad kortizolio koncentracijai stebėti prieš gydymą ir jo metu pagal hidrokortizono dienos kreivę tiriama kortizolio koncentracija kraujyje. Didesnė kortizolio koncentracija turi būti ryte ir žemesnė popiet, t.y. pakaitinis gydymas turi atspindėti fiziologinius kortizolio koncentracijos kitimus paros metu.

Pacientai turi padvigubinti hormono kiekį viduriuojant ar vemiant, operacijos ar kito streso metu. Vykdamas į tolimesnę kelionę, ligonis turėtų vežtis hidrokortizono ampulę neatidėliotinai pagalbai. Svarbu saugotis infekcinių ligų, daug ilsėtis.

Komplikacijos

Galima Adisoninė krizė, kurią atsirasti skatina infekcija, chirurginė intervencija, nepakankamai efektyvus Adisono ligos gydymas. Jai būdingas didelis silpnumas, dažnai būna priepuolinių pilvo skausmų, vemiama, viduriuojama, galimi traukuliai. Dėl nesuteiktos pagalbos pacientas gali mirti. 

Būtina žinoti, kad ilgalaikis steroidų vartojimas sukelia osteoporozę. 

Prognoz
ė

Adekvačiai gydant ir stebint pacientą, prognozė yra palanki.

Ligos prevencija

Tuberkuliozės sukeltam hipoadrenalizmui išvengti svarbūs skiepai nuo tuberkuliozės. Kitų prevencijos priemonių nėra.

Skaityti komentarus (23)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 128 - 20 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7