Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Audinių pageltimas dėl didelio bilirubino kiekio
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-01
 
Gelta
 
Gelta atsiranda kraujyje padaugėjus tam tikro pigmento bilirubino, kuris pradeda kauptis audiniuose – pagelsta oda, akių baltymai (spalva būna geltona su žalsvu atspalviu). Geltą, kaip simptomą, gali sąlygoti daugelis skirtingų priežasčių.
 
Kaip žmogus suserga gelta?

Bilirubinas pasigamina iš eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių). Kraujyje cirkuliuojantys raudonieji kraujo kūneliai perneša deguonį organizmo audiniams, jų gyvenimo trukmė yra apie 120 dienų. Tada jie žūsta. Suirus raudoniesiems kūneliams, kai kurias jų sudedamąsias dalis, kaip amino rūgštis ir geležį, organizmas panaudoja iš naujo. Kitus jų irimo produktus, tarp jų bilirubiną, reikia pašalinti. Bilirubinas krauju nunešamas į kepenis, kur dalis jo specialiu būdu apdorojama ir išskiriama iš kepenų su tulžimi.
 
Tulžis kaupiasi prie kepenų esančioje tulžies pūslėje, iš jos išskiriama lataku, atsiveriančiu pradinėje virškinimo kanalo dalyje – dvylikapirštėje žarnoje. Tada tulžis (kartu ir bilirubinas) keliauja plonuoju ir storuoju žarnynu ir yra pašalinami su išmatomis.
 
Tulžis yra žalsvos spalvos, tačiau storojo žarnyno bakterijos pakeičia bilirubino spalvą į rudą, kuri išmatoms suteikia būdingą spalvą.
 
Dalis bilirubino per žarnyno sienelę iš žarnyno absorbuojama atgal į kraujotaką, taip patenka ir į inkstus, išskiriančius jį į šlapimą (šlapime jis vadinamas urobilinogenu, nors tipiška geltona/oranžinė šlapimo spalva yra dėl kitų pigmentų, vadinamųjų urochromų).
 
Bet kurio bilirubino pašalinimo iš organizmo kelio sutrikdymas gali sukelti bilirubino kaupimąsi kraujyje, audiniuose, tada žmogaus oda pageltonuoja, pasireiškia gelta.
 
Kokios būsenos gali būti siejamos su gelta?
 
Per didelis raudonųjų kraujo kūnelių žuvimas (eritrocitų irimas arba hemolizė)
 
Paprastai yra pusiausvyra tarp raudonųjų kraujo kūnelių gamybos ir žuvimo, tačiau yra keletas būsenų, kurių metu eritrocitų irimas padidėja. Tada padidėja bilirubino gamyba. Bilirubino kiekiui viršijus kepenų pajėgumą jį apdoroti ir iškirti su tulžimi, neapdorotas bilirubinas kaupiasi kraujyje.
 
Eritrocitų hemolizę gali sukelti daug skirtingų priežasčių:
 • maliarija, nes maliarijos parazitai gyvena raudonuosiuose kraujo kūneliuose ir sukelia jų suirimą;
 • galima eritrocitų hemolizė dėl kraujo Rezus faktoriaus tarp motinos ir vaisiaus (pasireiškia naujagimių hemolizinė liga);
 • naujagimių gelta yra normali pirmosiomis gyvenimo savaitėmis pasireiškianti būklė dėl reliatyvaus kūdikių kepenų ląstelių nesugebėjimo apdoroti dėl gausesnio eritrocitų irimo susiformavusio bilirubino. Ji be jokio gydymo per porą savaičių praeina, nors kartais naujagimius prireikia gydyti ultravioletiniais spinduliais. Naujagimių gelta dažnesnė neišnešiotiems (per anksti gimusiems) naujagimiams, kadangi jų kepenys būna mažiau išsivysčiusios nei laiku gimusių naujagimių;
 • autoimuninė hemolizinė anemija. Tai yra reta liga, kuria sergant prieš eritrocitus formuojasi autoantikūniai. Ši liga dažnesnė suaugusiesiems;
 • hemolizę, kaip pašalinį poveikį, gali sukelti kai kurie vaistai, pvz.: Dapsonas.
Kepenų ląstelių funkcijos pablogėjimas
 • Dažniausia priežastis yra kepenų ląstelių virusinė infekcija (hepatitas).
 • Alkoholinė priklausomybė ir vėlesnis kepenų randėjimas (cirozė) gali taip pat gali sukelti geltą.
 • Retesnės kepenų pažeidimą sukeliančios būsenos yra hemochromatozė, alfa-1 antitripsino stoka, pirminė biliardinė cirozė, kepenų augliai.
Tulžies latako užkimšimas
 
Galimas tiek vidinis latako užkimšimas, tiek išorinė jį užspaudžianti patologija:
 • dažniausias vidinio užkimšimo pavyzdys yra latako užkimšimas tulžies akmeniu;
 • retesni yra tulžies latako augliai, papilla Vateri auglys, lataką užspaudžiantis ir tulžies nutekėjimą sutrikdantis kasos vėžys;
 • iš išorės lataką užspausti gali ir padidėję limfiniai mazgai, kasos cista, po ankstesnės infekcijos ar operacijos susiformavęs randinis audinys.
Kokie yra simptomai?
 
Be geltos, simptomus gali sukelti ir pagrindinė geltą sukėlusi priežastis. Esant eritrocitų hemolizei, galima anemija su visais jai būdingais simptomais. Jei tulžies lataką užkemša akmuo (esant vadinamajai obstrukcinei geltai), būna stiprus pilvo skausmas, dažnai pacientus vargina stiprus odos niežėjimas, šviesėja išmatos (būna molio spalvos), tamsėja šlapimas (primena tamsų alų). Sergant vėžiu, krenta svoris, galimas skausmas, kiti simptomai.
 
Kaip gelta diagnozuojama?
 
Diagnozė nustatoma remiantis klinika, atliekamais kraujo tyrimais (nustatomas padidėjęs bilirubino kiekis, gali būti padidėjusi kepenų fermentų koncentracija, esant hemolizei, sumažėja eritrocitų kiekis). Atliekamas ultragarsinis tyrimas kepenims ir tulžies latakams įvertinti, kartais reikalingas ir kompiuterinės tomografijos (KT) tyrimas.
 
Gydymas
 
Gydoma geltą sukėlusi priežastis. Sergant hepatitu, skiriami hepatoprotekciniai, specifiniai vaistai, B grupės, C vitaminas, kitos priemonės.
 
Obstrukcinė gelta dažna sergant tulžies pūslės akmenlige (tulžies pūslėje formuojasi akmenys, galintys patekti į lataką ir sutrikdyti tulžies nutekėjimą). Tada tulžies pūslė chirurginiu būdu pašalinama.

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 54 / 5 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7