Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Carcinoma ovarii
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-10
                                                       
Kiaušidžių vėžys (Ovarian cancer, kiaušidžių karcinoma, Ovarian tumor)
 
Moterys turi dvi kiaušides – migdolo dydžio kiaušinėlius ir moteriškus lytinius hormonus išskiriančius darinius abipus gimdos. Kiaušidžių vėžys – tai būklė, kai kiaušidžių ląstelės ima nevaldomai dalytis ir suformuoja auglius. Tai yra trečia pagal dažnumą moterų mirštamumo nuo onkologinių ligų priežastis. Lietuvoje juo suserga 22, o miršta 16 moterų iš šimto tūkstančių. Šie rodikliai pastaraisiais metais nuolat didėja. Tikimybė pasveikti sergant kiaušidžių vėžiu tuo didesnė, kuo anksčiau liga diagnozuojama. Deja, šią ligą nustatyti ankstyvose stadijose sunku, todėl dažniausiai ji diagnozuojama, kai jau būna išplitusi į kitus organus.
 
Kaip pasireiškia kiaušidžių vėžys?
 
Kiaušidžių vėžio simptomai yra nespecifiški ir primena virškinamojo trakto ir šlapimo pūslės ligų simptomus, todėl jį diagnozuoti ankstyvose stadijose yra itin sudėtinga. Vienas iš esminių šios ligos požymių yra nuolatiniai ar nuolat stiprėjantys simptomai (sergant virškinimo trakto sutrikimais simptomai paprastai praeina ir vėl atsinaujina). Naujausių tyrimų duomenimis, moterys, sergančios kiaušidžių vėžiu, dažniau nei įprastai kenčia nuo skausmų dubens srityje, spaudimo, pilnumo jausmo ir tinimo pilvo srityje, būtinybės skubiai šlapintis. Kiti kiaušidžių vėžiui būdingi simptomai yra dažni virškinimo sutrikimai, pykinimas, dujų kaupimasis, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas, šlapinimasis dažnai ir  po nedaug, apetito netekimas, nepaaiškinamas svorio kritimas ar augimas, skausmas lytinių santykių metu, nuolatinis nuovargis, apatinės nugaros dalies skausmai.
 
Paprastai gydytojai gali diagnozuoti kiaušidžių vėžį per tris mėnesius nuo simptomų pasireiškimo. Daugiau kaip 75 proc. pacienčių nustatomas jau išplitęs kiaušidžių vėžys, t.y. III-IV klinikinės stadijos. Vidutinė jų  gyvenimo trukmė nesiekia 2-3 metų.
 
Kas sukelia kiaušidžių vėžį?
 
Kiaušidžių auglys – tai pakitusių nepiktybinių (nevėžinių) ar piktybinių (vėžinių) ląstelių darinys. Gerybiniai augliai neplinta (nemetastazuoja). Piktybinių auglių ląstelės gali plisti į gretimus (kontaktiniu būdu) arba tolimesnius (limfa ir krauju) organus.
 
Kiaušidžių vėžio priežastys nėra žinomos. Manoma, kad riziką susirgti kiaušidžių vėžiu didina itin ankstyvos pirmosios menstruacijos ir vėlyva menopauzė. Kiaušidžių vėžio atvejai šeimoje, nevaisingumas, ovuliaciją stimuliuojančių preparatų vartojimas, nėštumo nutraukimai, rūkymas ir alkoholio vartojimas taip pat lemia didesnę tikimybę susirgti šia liga. Kiaušidžių vėžiu dažniau serga negimdžiusios moterys. Juo dažniausiai suserga vyresnio amžiaus (ypač sulaukusios 65-69 metų) moterys. Teigiama, jog tikimybė susirgti kiaušidžių vėžiu mažėja po kiekvieno gimdymo ir ilgą laiką maitinant krūtimi.
 
Kaip diagnozuojamas kiaušidžių vėžys?
 
Kiaušidžių pakitimai diagnozuojami po ginekologo apžiūros atlikus tyrimą ultragarsu arba kompiuterinę tomografiją, tačiau tiksli kiaušidžių vėžio diagnostika galima tik paėmus ir laboratorijoje ištyrus audinių mėginius (dažniausiai tai daroma operacijos metu).
 
Kaip gydomas kiaušidžių vėžys?
 
Gydant kiaušidžių vėžį dažniausiai derinami chirurginiai ir chemoterapiniai metodai.
 
Chirurginis gydymas
 
Jei norite išsaugoti galimybę susilaukti vaikų, ir auglys buvo aptiktas ankstyvoje stadijoje, chirurgas gali pašalinti tik pažeistą kiaušidę ir kiaušintakį. Tokios operacijos atliekamos retai, be to, po operacijos atliekama chemoterapija taip pat gali sukelti nevaisingumą. Vis dėlto kai kurioms moterims po tokio gydymo pavyksta susilaukti vaikų.
 
Didžiajai kiaušidžių vėžiu sergančių moterų daliai tenka šalinti ne tik abi kiaušides ir kiaušintakius, bet ir gimdą bei gretimus limfinius mazgus. Operacijos metu pašalinama kiek įmanoma daugiau vėžinio audinio. Idealiu atveju organizme lieka mažiau nei vienas kubinis centimetras pakitusių ląstelių. Be to, operacijos metu imami audinių ir pilvo ertmės skysčio mėginiai, kuriuos ištyrus tiksliau nustatoma ligos diagnozė, stadija ir ar tolimesnis gydymas yra būtinas.
 
Chemoterapija
 
Dažniausiai chemoterapija skiriama po operacinio gydymo, tačiau gali būti skiriama ir prieš jį. Kiaušidžių vėžiu sergančioms moterims skiriami vaistai, turintys sunaikinti likusias vėžines ląsteles. Prieš pradedant chemoterapiją, įvertinama ligos stadija, naviko audinių struktūra, atliktos operacijos efektyvumas,  pacientės būklė, amžius, kitos ligos, kuriomis ji serga. Pagal tai parenkami medikamentai, jų dozės, leidimo intervalai ir būdas, kursų skaičius.
 
Paprastai chemoterapija pradedama karboplatino ir paklitakselio injekcijomis į veną. Šių medikamentų mišinys maždaug 80 proc. pacienčių sumažina auglio tūrį. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad šių vaistų kombinacija yra efektyvesnė vėžio gydymui nei anksčiau naudoti preparatai, tačiau nuolat atliekami tyrimai ieškant naujų gydymo metodų.
 
Intensyvesniam vėžio gydymui standartinė intraveninė chemoterapija derinama su medicininių preparatų švirkštimu į pilvo ertmę pro kateterį, įstatytą operacijos metu. Gydant šiuo metodu, vėžinės ląstelės paveikiamos didesniu veikliųjų medžiagų kiekiu. Taip gydomas pažengusios stadijos vėžys. Galimi šalutiniai tokio gydymo poveikiai: pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, infekcijos. Dėl šių šalutinių požymių dalis moterų negali baigti viso gydymo kurso. 

Šiuo metu tiriami nauji gydymo metodai: nauji chemoterapiniai vaistai, vakcinos, genų ir imunoterapija. Atradus kiaušidžių vėžį lemiančius genus, gali būti sukurti vaistai specifiškai veikiantys šių genų funkciją.


Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 93 / 7 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7