Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Cholelithiasis
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-01
 
Tulžies pūslės akmenligė (tulžies pūslės liga, Gallbladder desease (stones))
 
Tulžies pūslė yra nedidelis kriaušės formos organas, prigludęs prie apatinio kepenų paviršiaus. Pagrindinė jos funkcija yra tulžies, kuri yra gaminama kepenyse, saugojimas ir išskyrimas į virškinimo traktą.      
     
Tulžies pūslės liga daugiausiai suserga moterys, nors ja gali sirgti ir vyrai. Simptomai gali būti įvairių laipsnių: vieni pacientai skundžiasi tik pilvo skausmu, prasidedančiu po gausaus pavalgymo, kitus kankina ir pykinimas, vėmimas, karščiavimas. Pagrindinė tulžies pūslės ligos priežastis yra tulžies pūslės akmenys.
 
Tulžies pūslės akmenys
 
Tulžies pūslės akmenys yra kieti dariniai, kurie susiformuoja iš cholesterolio, tulžies druskų ir kalcio nuosėdų. Jie gali būti įvairaus dydžio: nuo kelių milimetrų iki poros centimetrų diametro.
     
Jauniems asmenims akmenys susidaro retai. Kuo vyresnis žmogus, tuo didesnė akmenų susiformavimo galimybė. Be to, jie labiau būdingi tiems asmenims, kurie priklauso nors vienai iš šių grupių:
 • nutukę ar antsvorį turintys žmonės;
 • žmonės, kurių kraujyje yra padidėjęs cholesterolio kiekis;
 • žmonės, kurių artimiesiems anksčiau buvo nustatyti tulžies pūslės akmenys;
 • moterys, vartojančios peroralinius kontraceptikus;
 • pacientai, sergantys žarnyno uždegiminėmis ligomis, tokiomis kaip opinis kolitas ar Krono liga.
Simptomai
 
Labai maži akmenukai paprastai nesukelia jokių simptomų. Tačiau, aptikus akmenis, būtina reguliariai konsultuotis su gydytoju dėl tolimesnės gydymo taktikos.
     
Didesni akmenys gali sukelti ūminį ar lėtinį cholecistitą (tulžies pūslės uždegimą) ir geltą.
 
Lėtiniam tulžies pūslės uždegimui (chroniniam cholecistitui) būdinga:
 • stiprus ir staigus skausmo viršutinėje pilvo dalyje ar po dešiniuoju šonkaulių lanku priepuolis;
 • skausmas paprastai stiprėja pirmąją valandą, vėliau išlieka to paties intensyvumo;
 • skausmas gali plisti į dešinįjį petį;
 • skausmą gali lydėti pykinimas ir gausus vėmimas;
 • skausmas trunka nuo kelių minučių iki trijų valandų, o priepuolių dažnumas ir intensyvumas yra labai įvairūs;
 • paprastai skausmo priepuolį iššaukia riebus maistas;
 • tulžies pūslės uždegimo sukeltą skausmą sunku diferencijuoti nuo kitų patologijų (skrandžio opos, širdies skausmo, plaučių uždegimo, inkstų akmenligės) sukeliamo skausmo.
Ūmiam tulžies pūslės uždegimui (ūmiam cholecistitui) būdinga:
 • nuolatinis viršutinės pilvo dalies skausmas ir karščiavimas, besitęsiantys daugiau nei 12 valandų;
 • skausmas ir patinimas po dešiniuoju šonkaulių lanku;
 • skausmas sustiprėja judant ar kosėjant;
 • paprastai pacientai yra paguldomi į ligoninę, ir jiems yra skiriamas gydymas antibiotikais. Jeigu gydymas vaistais nėra veiksmingas, būtina atlikti chirurginę operaciją.
Geltai būdinga:
 • progresuojantis odos ir akių baltymų geltonavimas;
 • odos niežėjimas;
 • tamsus šlapimas ir šviesios išmatos;
 • karščiavimas ir šalčio krėtimas;
 • kiti simptomai yra tokie patys, kurie pasireiškia ūminio tulžies pūslės uždegimo metu.
Diagnozės nustatymas
 
Norint diagnozuoti tulžies pūslės akmenligę, reikia atlikti bendrą ir biocheminį kraujo, šlapimo tyrimus. Tačiau, diagnozuojant šią ligą, „auksiniu tyrimo standartu“ yra laikomas ultragarsas. Tai – greitas, saugus ir neskausmingas tyrimas. Jeigu ultragarsas nesuteikia pakankamai informacijos, galima atlikti kompiuterinę tomografiją ir magnetinį rezonansą. Abu tyrimai yra labiau specifiški ir jautresni nei echoskopija, tačiau ir brangesni. Jeigu yra įtariama, kad akmenys yra tulžies latakuose, galima atlikti endoskopinę retrogradinę cholangio-pankreatografiją (ERCP). Jos metu aptikti akmenys gali būti ir pašalinami, taip išvengiant operacijos.
 
Gydymas
 
Jeigu atsitiktinai aptikti akmenys nesukelia jokių simptomų, medikamentinis ar chirurginis gydymas nėra reikalingi. Jeigu pacientus kamuoja pilvo skausmas, galima namuose išgerti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo. Skausmo priepuolių pasikartojimą turėtų sumažinti sveika mityba. Rekomenduojama vengti riebaus maisto.
 
Jeigu pacientas nenori būti operuojamu ar yra kontraindikacijų atlikti chirurginę intervenciją, galima taikyti kitą gydymo metodą – akmenų ištirpinimą. Jie turėtų būti mažo ar vidutinio dydžio, kad tulžies pūslė dar turėtų galimybę susitraukinėti. Šį metodą galima taikyti tik tiems akmenims, kurie yra peršviečiami rentgenograma. Ištirpinimui naudojama ursodeoksicholinė rūgštis. Tačiau šis gydymo metodas trunka pakankamai ilgai, o tik nustojus vartoti vaistus, akmenys vėl gali susiformuoti.
 
Kai konservatyvaus gydymo metodai nėra veiksmingi, būtina atlikti chirurginę operaciją. Kai pašalinami ne tik akmenys, bet ir pati tulžies pūslė, operacija yra vadinama cholecistektomija. Paprastai paliktoje pūslėje anksčiau ar vėliau vėl formuojasi akmenys, tad ji irgi paprastai yra pašalinama. Šiuo metu daugiau nei 90 proc. atvejų yra atliekama laparoskopinė cholecistektomija, kurios metu per keturias mažas (apie 1 cm) skylutes pilve bus pašalinami akmenys ir pati tulžies pūslė. Labai retai pacientai operuojami tradicine arba atvirąja tulžies pūslės pašalinimo operacija, kai atliekamas 9-18 cm pjūvis pilve. Po tokios chirurginės intervencijos pacientai turi praleisti bent penkias dienas ligoninėje, o į darbą galėtų grįžti tik po 6-8 savaičių.
 
Po tulžies pūslės ir akmenų pašalinimo operacijos paprastai jokių komplikacijų nepasireiškia, o pacientai daugiau nesiskundžia skausmo priepuoliais.

Skaityti komentarus (19)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 89 - 42 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7