Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Cholera

www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-05-10

Cholera (infekcinė bakterijų sukeliama liga, infekcinis gastroenteritas)

Cholera yra infekcinė bakterijų sukeliama liga, paveikianti vandens absorbciją plonojoje žarnoje.
Sunkiais atvejais ji vos per kelias dienas sukelia intensyvų viduriavimą ir didelį skysčių netekimą. Ypatingai ši liga yra pavojinga besivystančių šalių vaikams. Negydant paciento, skysčių praradimas gali tapti mirtinu per 24 valandas nuo ligos vystymosi pradžios. Kita vertus, gydymas yra paprastas: skysčių grąžinimas su tinkamu cukraus ir druskų mišiniu. Vis dėlto sunkiais atvejais reikia guldyti į ligoninę, kur lašelinės pagalba skysčiai gali būti leidžiami tiesiai į kraujotaką.

Iš tiesų cholera yra ne tropinė liga, o būklė, kuri yra susijusi su higienos standartais ir geriamojo vandens kokybe. 1850-1860 metais Londone kelių atskirų choleros epidemijų šaltiniu tapo vienas šulinys. Besivystančiose šalyse, kur vis dar cholera yra itin paplitusi liga, sanitarinių sąlygų gerinimas ir higiena vis dar išlieka pagrindiniu ginklu kovoje su šia liga.
 
Kas sukelia cholerą?
 
Choleros sukėlėjas yra bakterija Vibrio cholerae. Kai su maistu į skrandį patenka pakankamas bakterijų kiekis, jos kaupiasi ir pradeda gaminti nuodingas medžiagas  toksinus. Toksinai ir sukelia ligos simptomus. Choleros toksinai taip paveikia virškinamąjį traktą, kad asmuo pradeda gausiai viduriuoti ir taip netekti daug skysčių. Būtent šis skysčių praradimas gali sukelti labai rimtas pasekmes.
 
Kaip cholera plinta?
 
Bakterijos yra išskiriamos su išmatomis, ir, jei šios patenka į geriamąjį vandenį, žmogus gali užsikrėsti jį gerdamas. Bakterijos taip pat gali patekti į maistą, jei žmonės, pasinaudoję tualetu, kruopščiai nenusiplauna rankų ir vėliau gamina valgyti.

Liga iš užkrėsto vandens gali plisti per žuvis ir vėžiagyvius. Vėžiagyviai filtruoja didelius vandens kiekius ir kaupia bakterijas. Manoma, kad 1998 m. Peru įvykęs choleros protrūkis buvo susijęs su užkrėstais dumbliais, ir, atrodo, kad tai yra labai efektyvus būdas cholerai plisti pakrantėse.

Galimas ir tiesioginis užsikrėtimas kontakto su kito asmens išmatomis arba vėmalais metu, bet tai nėra įprastas atvejis. Reikalingas tam tikras bakterijų kiekis, kad sveiki žmonės susirgtų cholera, kadangi skrandžio rūgštys gali sunaikinti mažus bakterijos kiekius. 

Koks yra ligos paplitimas?

Cholera yra labai paplitusi Azijoje ir Afrikoje, kur ligos epidemijos yra registruojamos kasmet. Tankiai apgyvendintos, vargingos vietovės su prastomis sanitarinėmis sąlygomis ir nepatenkinama maisto higiena yra pagrindiniai veiksniai, sąlygojantys choleros paplitimą.
 
Kokie yra ligos simptomai?
 
Inkubacinis laikotarpis, t.y. laikotarpis nuo bakterijos patekimo į organizmą iki ligos simptomų atsiradimo, paprastai užtrunka mažiau nei dvi dienas, nors gali trukti ir penkias dienas. Infekcija pasireiškia  stipriais pilvo skausmais be šleikštulio. Taip pat gali kilti nedidelis karščiavimas. Tada prasideda vėmimas ir viduriavimas, kurie gali tęstis keletą valandų. Skysčių praradimas gali sudaryti net 1 litrą per valandą. Jei skysčių praradimas neatstatomas ir viršija 5-10 litrų, jis gali būti mirtinas. Didelio laipsnio dehidratacija gali sukelti  raumenų spazmus, elektrolitų pusiausvyros sutrikimus, traukulius, širdies sustojimą ar sąmonės praradimą.

Tačiau kartais vienintelis ligos simptomas yra tik viduriavimas, bet net ir tokiu atveju pacientas vis tiek platina bakterijas.

Kaip liga yra diagnozuojama
?

Daugelis infekcinių sukėlėjų sukelia viduriavimą, bet jei jis yra smarkus ir su vandeningomis išmatomis, gydytojas iš karto įtars cholerą. Tiksliai diagnozei nustatyti ir choleros bakterijai aptikti turi būti ištirtos išmatos.
 
Kaip cholera yra gydoma?
 
Sunkūs ligoniai turėtų būti hospitalizuojami. Gyvybiškai svarbiausia priemonė yra atstatyti skysčių praradimą. Jei yra svarbus atstatymo greitis, skysčiai per lašelinę gali būti skirti tiesiai į kraujotakos sistemą. Ligos eiga gali būti sutrumpinta, ir bakterijų išskyrimas greičiau sustabdytas davus tokių antibiotikų, kaip doksiciklinas. Nustatyta, kad jei liga yra greitai ir tinkamai gydoma, mirtingumo lygis yra mažesnis nei 1 proc., o pacientas visiškai  pasveiksta. Negydant šios infekcijos, mirtingumo lygis gali siekti net iki 60 proc. pacientų  hipovoleminio šoko išsivystymo.

Kaip galima išvengti infekcijos?

Rekomenduojama gerti tik virintą vandenį arba vandenį, kuris buvo distiliuotas. Gerti karštą kavą ir arbatą, mineralinį vandenį ir kitus gėrimus, išpilstytus į butelius, paprastai yra pakankamai saugu.
Prieš gerdami nepasterizuotą pieną, užvirinkite jį. Venkite dėti ledo gabalėlių į gėrimus, nebent jūs tikrai žinote, kad jie yra pagaminti iš neužteršto vandens. Ledas, pagamintas iš abejotinų šaltinių tai pat gali būti užkrėstas. Maistas turi būti tinkamai paruoštas ir turi būti pateikiamas ant stalo dar karštas. Jei maistas keletą valandų paliekamas kambario temperatūroje, gali pradėti daugintis kitos bakterijos, tokios kaip Escherichia coli. Venkite žalios žuvies ir vėžiagyvių patiekalų. Venkite neapdorotų vaisių ir daržovių, nebent juos patys nusiluptumėte. Būkite atsargūs valgydami gatvėje pirktą maistą. Jei jūs turite valgyti tokį maistą, labai gerai pagalvokite apie jo paruošimą. Šie patarimai apsaugos jus ne tik nuo choleros, bet ir nuo gausybės kitų bakterijų, kurios gali sukelti viduriavimą. Tačiau, kai kurios bakterijos gamina toksinus, kurie nežūsta verdant. Todėl teisingas maisto saugojimas irgi yra svarbus.

Dabar jau galima pasiskiepyti nuo choleros oraline Dukoral vakcina. Vis dėlto, ši vakcina nesuteikia šimtaprocentinės apsaugos nuo ligos, ir pasiskiepiję žmonės vis tiek turi laikytis čia išvardytų patarimų, kad išvengtų infekcijos patekimo į organizmą. Ši vakcina labiausiai tinka keliaujantiems į turistinius žygius ir į vietoves, kuriose yra didžiausias choleros rizikos pavojus.
 
Jei manote, kad kelionėje užsikrėtėte cholera
 
Jei manote, kad užsikrėtėte cholera, turite iš karto vykti pas gydytoją. Bet nepulkite į neviltį, jei esate toli nuo bet kokios ligoninės ar ambulatorinio punkto. Svarbiausia, ką galite patys padaryti smarkaus viduriavimo atveju, yra vartoti didelius kiekius skysčio su druska ir cukrumi (alternatyva gali būti ir išsigaravę nealkoholiniai gėrimai), net jei tarpuose jūs ir vemiate. Tam tikruose miltelių mišiniuose, tokiuose kaip Dioralytes, Rehidon  yra tinkamas druskos, bikarbonatų  ir cukraus kiekis. Juos rekomenduojama pasiimti į keliones ir vartoti ištirpintus vandenyje.

Skaityti komentarus (2)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 6 * 11 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7