Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Condyloma
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-01
  
Lytinių organų karpos priklauso lytiniu keliu perduodamoms ligoms. Jomis dažniausiai užsikrečia jauni žmonės, nors karpomis gali susirgti bet kurio amžiaus asmenys. Karpas sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Karpų augimą skatina stiprus prakaitavimas, prasta higiena, nėštumas ar kitos infekcijos. Karpos yra skirstomos į kelis pogrupius. Priklausomai nuo jų savybių, vienos karpos yra labiau atsparios gydymui, kitos yra daugiau susijusios su ankstyvąja gimdos kaklelio vėžio stadija.
 
Kaip užsikrečiama lytinių organų karpomis?
 
Dažniausiai užsikrečiama lytiškai santykiaujant su partneriu, kuris jau turi genitalines karpas. Tad dažniausiai karpomis serga tie, kurie turi daug lytinių partnerių, ir tie, kurie nepropaguoja saugių lytinių santykių. Jomis galima užsikrėsti tiek analinio, tiek vaginalinio ar oralinio sekso metu. Retais atvejais tiek vaikams, tiek suaugusiems karpų gali atsirasti po naudojimosi infekuotais rankšluosčiais ar patalyne. Naujagimiai karpomis gali užsikrėsti gimdymo metu nuo sergančios motinos.
 
Kokie yra lytinių organų karpų požymiai?
 
Karpos paprastai atsiranda praėjus 2-4 savaitėms po kontakto su sergančiuoju. Kartais jos pasidaro matomos ir praėjus keliems mėnesiams po užsikrėtimo. Karpų dažniausiai neskauda, tačiau jas gali niežėti. Jos gali būti įvairios formos: plokščios, su stiebeliu ar panašios į žiedinius kopūstus. Karpos gali augti tiek grupėmis, tiek po vieną. Kartais karpos gali būti tokios plokščios, kad neįmanoma jų pastebėti. Tiesiog prasideda pažeistos vietos niežėjimas, deginimas ir kiti nemalonūs pojūčiai.
 
Vyrams karpos dažniausiai atsiranda ant varpos arbo po apyvarpe. Jos taip pat gali augti šlaplėje (pačioje jos pabaigoje) ir išangės srityje. Moterims karpos auga ant lytinių lūpų, makštyje, šlaplėje, gimdos kaklelio srityje. Jos gali atsirasti ir ties išange. Iš pradžių mažai skausmingos karpos atrodo kaip raudonos dėmelės, vėliau pradeda augti, didėti, o dėl įvairių ištinusių vietų atrodo panašios į žiedinius kopūstus. Jeigu karpos infekuojasi, jos pradeda smarkiai dvokti.
 
Diagnozė
 
Gydytojas karpas dažniausiai pastebi plika akimi tiriant pacientą. Jeigu žmogus skundžiasi niežėjimu, skausmu ar kitais nemaloniais pojūčiais, tačiau jokių pažeidimų nėra, gydytojas gali atlikti specialų tęstą, skirtą nematomų karpų identifikavimui. Ant numatomos vietos reikia patepti vatos tamponėliu, kuris yra suvilgytas acto rūgštimi. Karpos turėtų pabaltuoti ir taip pasidaryti matomos.
 
Moterims turėtų būti atlikta kolposkopija: specialiu instrumentu apžiūrima makštis ir gimdos kaklelis, o kai kurias atvejais reiktų atlikti Pap tepinėlį, kuris leistų įvertinti, ar nėra žmogaus papilomos viruso infekcjos gimdos kaklelyje. Jeigu tepinėlis yra teigiamas, reikalinga tolimesnė ginekologo konsultacija, kadangi žmogaus papilomos virusas yra susijęs ir su gimdos kaklelio vėžiu. Šiuo metu yra sukurta keturvalentė vakcina nuo žmogaus papilomos viruso (Silgard), tačiau jos veiksmingumas yra vis dar tiriamas.
 
Gydymas
 
Dažniausiai karpos yra gydomos dėl kosmetinių priežasčių, tad gydymo būdas priklausys nuo paciento poreikių. Pagrindinis gydymo tikslas yra pašalinti iškilusias (egzofitines) karpas ir sumažinti nemalonius pojūčius ir simptomus. Vietinė vaistų terapija yra pakankamai efektyvi šalinti mažas karpas. Dažniausiai yra naudojami atipinių ląstelių nuodai – 25% Podophyllium, tačiau jų negalima vartoti nėštumo metu.
 
Karpų pašalinimui gali būti naudojami ir kiti medikamentai: 5% 5-fluoruracilo kremas, trichloracetitinė rūgštis, o kartais į karpas gali būti švirkščiamas ir alfa interferonas. Karpų gydymas trunka pakankamai ilgai. Net visiškai pašalinus karpas, jos gali vėl atsirasti. Nors kai kuriems pacientams jos išauga tik vieną kartą gyvenime.
 
Didesnės nei 2,5 cm karpos dažniausiai pašalinamos anglies dioksido lazeriu, kriochirurgija (veikiant karpas šalčiu), elektrokoaguliacija (veikiant karpas elektra) ar tiesiog išpjaunant chirurgiškai. Šių operacijų metu naudojama vietinė nejautra.
 
Gydant lytinių organų karpas negalima naudoti tų medikamentų, kurie yra skiriami kitų kūno vietų karpų gydymui. Negalima nukrapštyti, trinti ar liesti karpų, kadangi tokiu būdu jos gali dar daugiau išplisti ar būti perduodamos kitiems asmenims. Gydymo metu reikia vengti lytinių santykių, o geriausiai būtų, jei tuo pačiu metu gydytųsi visi partneriai. Rekomenduojama pradėti gydytis kuo anksčiau, kol karpos dar yra nedidelės ir nedaug išplitusios.
 
Rekomenduojama lytinių santykių metu naudoti prezervatyvą, kuris bent iš dalies apsaugos nuo užsikrėtimo karpomis. Jeigu kyla abejonių, ar užsikrėtėte lytinių organų karpomis, būtinai pasikonsultuokite su šeimos gydytoju. Privalote skubiai kreiptis pagalbos, jeigu staiga atsirado daug ir įvairių karpų, nes tai gali būti susilpnėjusios imuninės sistemos pasekmė užsikrėtus žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV).

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 9 * 10 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7