Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Idiopatinė trombocitopeninė purpura
www.infomed.lt Rasa Žemaitaitytė
2009-07-17

Idiopatinė trombocitopeninė purpura (ITP)

Idiopatinė trombocitopeninė purpura (ITP) – tai medicininis terminas, kuris apibūdina nežinomos kilmės trombocitų, kraujo ląstelių, atsakingų už kraujo krešėjimą, sumažėjimą bei jo išraišką – ant odos atsiradusias rausvos spalvos į bėrimą panašias dėmeles. Jos atsiranda dėl kraujavimo odoje, nes prie trombocitų prisijungia antikūnai ir taip sumažina jų kiekį.

Kokie ITP tipai?

Skiriamos dvi ITP formos:
  • Ūmi ITP - būdinga vaikams, ypač 2-6 metų. Dažnai 2-3 savaites prieš ligą būna viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Trombocitopeninės purpuros pradžia labai staigi, atsiranda didesnių ir mažesnių kraujosruvų, burnos gleivinėje galimos kraujo pripildytos pūslytės, kraujuoja iš nosies, virškinimo trak¬to ir šlapimo ir lytinių takų. Pavojinga komplikacija – kraujavimas į smegenis (būna retai, apie 1% ligonių). Prognozė gera, pasikartojimai reti. Galimas spontaninis pagerėjimas, kuris suaugusiesiems gerokai retesnis. Dažnai nereikia gydymo.
  • Lėtinė ITP – išsivysto per ilgą laiką, trunka ilgai ir dažniausiai atsiranda suaugusiems. Serga dažniausiai 20-40 amžiaus moterys. Būdingi tie patys simptomai kaip ir ūminei IPT su spontaniškais kitimais.
Kokie ITP simptomai?
  • Kraujavimas iš dantenų, nosies;
  • odoje atsiranda įvairaus dydžio kraujosruvų;
  • sumažėjęs trombocitų skaičius be aiškios priežasties;
  • sutrumpėjęs trombocitų gyvavimo laikas,dažnai iki valandų;
  • 85% ligonių aptinkama prieštrombocitinių IgG tipo antikūnų. Antikūnais atakuotus trombocitus suardo blužnyje ir, daug rečiau, kepenyse;
  • šiek tiek padidėjusi blužnis tampa pagrindine autoantikūnų formavimosi bei trombocitų skaidymo vieta.
Kaip diagnozuojama ITP?

Įvertinęs pagrindinius simptomus gydytojas pirmiausia atlieka bendrąjį kraujo tyrimą, kur nustatomas labai sumažėjęs trombocitų skaičius. Lėtiniai ITP diagnozuoti būtina, kad trombocitų būtų sumažėję bent 6 mėnesius. Taip pat atmetamos kitos priežastys, kurios galėjo sumažinti trombocitų skaičių (pvz., gausus nukraujavimas).

Kraujyje ieškoma antikūnų prieš trombocitus. Taip pat daroma kaulų čiulpų biopsija.

Kaip gydoma IPT?

Jei trombocitų skaičius daugiau nei 50*109/l, specialaus gydymo dažniausiai nereikia. Stebima, kad trombocitų skaičius būtų 30*109/l ir nustotų kraujuoti, tačiau pakaitinė kraujo komponentų terapija netaikoma, jei nėra kraujavimo.

Ūminė ITP dažnai praeina savaime ir neprireikia jokio gydymo. Trombocitai paprastai neperpilami, nes skatinama autoantikūnių gamyba, trumpėja jų gyvavimo laikas.

Jei ITP užsitęsia arba sunkiai pasiduoda kitam gydymui, pradedam gydyti vaistais. Pirmo pasirinkimo vaistai yra gliukokortikoidai, tokie kaip prednizolonas. Apie 50 % pacientų trombocitų kiekis normalizuojasi skiriant dideles gliukortikoidų dozes, tačiau ITP vėl išryškėja nutraukus jų vartojimą.

Kaip vieną iš atsarginių priemonių sunkiai sergantiems ligoniams galima lašinti imunoglobuliną. Kaip paskutinė priemonė gali būti skiriami imunosupresantai (tokie kaip azatioprinas, vinkristinas), tačiau jie turi daug šalutinių poveikių.

Pacientams, kuriems kitas gydymas nepadeda, gali būti atliekama splenektomija, t.y. pašalinama blužnis. Prieš operaciją trombocitų kiekis didinamas gliukortikoidų ir didelėmis imunoglobulino dozėmis. 70 % pacientų trombocitų jau po 1 savaitės būna normalus. Kartais ITP išlieka, nes paliekama pridėtinė blužnis arba blužnies audinys atsinaujina iš operacijos metu išsėtų audinio ląstelių.

Kokia ITP prognozė?

Suaugusių lėtinės ITP porognozė gana palanki: mirties atvejų tik 4 %. Dažniausia mirties priežastis – kraujavimas į smegenis. Vaikų ūminė ITP prognozė labai gera: 90 % atvejų po 2-6 savaičių praeina savaime.

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 98 / 6 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7