Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Enurezė
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-05-10

Naktinis šlapinimasis (naktinis šlapimo nelaikymas, enurezė)

Naktinis šlapimo nelaikymas (enurezė) – tai nevalingas šlapimo išsiskyrimas naktį. Tai dažna vaikų iki 6 metų amžiaus problema, ji vargina 15-20 proc. šešiamečių (dažniausiai berniukus). Šlapinimasis į lovą dažniausiai yra tik vystymosi fazė, ir sulaukus 15 metų ji vargina tik 1 proc. paauglių. Jei ši problema laikui bėgant neišaugama, ją spręsti reikėtų pasitelkus kantrybę ir supratimą.
 
Kas sukelia naktinį šlapimo nelaikymą?
 
Naktinį šlapimo nelaikymą gali sąlygoti daugelis faktorių. Vienas iš jų yra maža vaiko šlapimo pūslė, kurioje netelpa visas per naktį susikaupęs šlapimas. Be to, lėtai vystantis šlapimo pūslę įnervuojantiems nervams, prisipildžius šlapimo pūslei, vaikas gali neprabusti iš gilaus miego. Imti šlapintis į lovą vaikas gali ir patyręs stresą: ėmęs lankyti naują mokyklą, miegodamas ne namuose, išsigandęs. 

Naktinį šlapimo nelaikymą gali lemti ir sutrikusi hormonų pusiausvyra, nes kai kurių vaikų organizme nesusidaro pakankamai antidiuretinio hormono, sulėtinančio šlapimo susidarymą naktį. Šlapimo takų infekcija taip pat gali būti naktinio šlapimo nelaikymo priežastis. Jos metu gali pasireikšti ne tik naktinis šlapimo nelaikymas, bet ir dažnas bei skausmingas šlapinimasis. Naktinis šlapimo nelaikymas gali būti ir obstrukcinės miego apnėjos požymis. Obstrukcinė miego apnėja – tai būsena, kai miegantis vaikas trumpam nustoja kvėpuoti (dažniausia to priežastis – padidėję migdolai). Ja sergantis vaikas gali knarkti, dažnai sirgti ausų ir sinusų infekcijomis, jaustis apsnūdęs. Be to, naktinis šlapinimasis į lovą siejamas ir su diabetu bei lėtiniu vidurių užkietėjimu.
 
Kada derėtų kreiptis į gydytoją?
 
Didžioji vaikų, sulaukusių tam tikro amžiaus, dalis savaime nustoja naktimis šlapintis į lovą. Į gydytoją derėtų kreiptis, jei sulaukęs 6 metų vaikas tebesišlapina į lovą, jei anksčiau neturėjęs šios problemos vaikas ima nelaikyti šlapimo naktimis, jei su šlapimo nelaikymu pasireiškia skausmingas ir dažnas šlapinimasis, nuolatinis troškulys, knarkimas arba pakinta šlapimo spalva.
 
Kaip gydyti naktinį šlapimo nelaikymą?
 
Pirmiausia reikėtų pabandyti prieš miegą vaikui neduoti gerti daug skysčių, prieš pat užmiegant paskatinti nueiti į tualetą. Be to, paskatinkite vaiką rečiau šlapintis dienos metu. Jei šlapimo pūslė nėra visiškai pilna, noras šlapintis gali praeiti per kelias minutes. Taip praktikuojantis, vaiko šlapimo pūslė galės išlaikyti didesnį šlapimo tūrį nakties metu. Jei jūsų vaikui jau 7 metai, ir šie patarimai nepadeda, gydytojas gali rekomenduoti ieškoti kitų šios problemos sprendimo būdų.

Vienas iš šios problemos sprendimo būdų – drėgmės aliarmai. Tai nedideli, baterijomis maitinami įrenginiai, parduodami vaistinėse. Jie turi minkštą, drėgmei jautrų įklotą, kuris tvirtinamas prie pižamos ar paklodės. Jam sudrėkus, pasigirsta aliarmas. Idealiu atveju aliarmas pasigirs vos vaikui pradėjus šlapintis, ir prabudęs jis galės nueiti į tualetą. Jei vaikas miega itin kietai, vienam iš tėvų gali tekti jį pažadinti. Šio aliarmo poveikis pastebimas tik praėjus tam tikram laiko periodui. Pirmieji pokyčiai dažniausiai pastebimi po dviejų savaičių, o šlapintis į lovą vaikas nustoja per 12 savaičių. Drėgmės aliarmai yra efektyvūs 70 proc. atvejų, ir jų poveikis yra ilgaamžiškesnis nei medikamentų.

Medikamentai yra rekomenduojami tik tuomet, kai visi kiti metodai nepadeda išspręsti naktinio šlapimo nelaikymo problemos. Gydytojas gali skirti kelių tipų medikamentus: lėtinančius šlapimo susidarymą nakties metu, keičiančius vaiko miegojimo ir prabudimo įpročius arba slopinančius šlapimo pūslės susitraukimus vaistus.

Desmopresino acetatas (DDAVP) yra vaistas, skatinantis natūralaus antidiuretinio hormono išsiskyrimą ir lemiantis mažesnio šlapimo kiekio susidarymą nakties metu. Šis vaistas gali būti tablečių arba purškalo į nosį pavidalo. Tačiau jis gali turėti pašalinių poveikių, o rimčiausias iš jų yra traukuliai, kurie gali pasireikšti, jei vartojant vaistus naudojama labai daug skysčių.

Antidepresantas imipraminas gali padėti naktinio šlapimo nelaikymo varginamiems vaikams, pakeisdamas miegojimo-prabudimo įpročius, taip pat gali pailginti laiko periodą, kurį vaikas gali sulaikyti šlapimą, ir sumažinti pasigaminančio šlapimo kiekį.

Jei jūsų vaiko šlapimo pūslė yra maža, jos talpumą padidinti ir lemti retesnius šlapimo pūslės raumenų susitraukimus gali anticholinerginiai vaistai oksibutininas ir hioskiaminas. Kartais efektyviausiai išspręsti naktinio šlapimo nelaikymo problemą padeda šių vaistų kombinacija. Svarbu žinoti, kad nėra 100 proc. garantijos, kad vaistai padės. Be to, juos vartojant problema išsprendžiama tik laikinai – nustojus vaistus vartoti, naktinis šlapimo nelaikymas paprastai atsinaujina. Kai kuriems vaikams padeda netradicinė medicina – masažai, akupunktūra, hipnozė, tačiau jų veiksmingumas nėra įrodytas.

 


Jums gali būti naudinga:
Paklotas absorbuojantis daugkartinis
Užtiesalas čiužiniui nepraleidžiantis drėgmės
Slaugos priemonės šlapimo nelaikymui (paklotai)

 


Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 100 + 63 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7