Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Fibromialgija
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-17
 
Fibromialgija (Fibromyalgia)
 
Fibromialgija yra liga, kuriai būdingi ilgalaikiai išplitę raumenų, sausgyslių skausmai, stiprus nuovargis. Ligos simptomai gali tęstis mėnesiais ar metais.
 
Priežastys     
 
Tikrosios ligos priežastys nežinomos. Atlikus encefalogramą, galima nustatyti, kad yra sutrikęs gilusis miegas. Jei miegas nuolat sutrikęs, gali atsirasti fibromialgija. Taigi viskas, kas sukelia miego problemas, gali sukelti ir fibromialgiją. Emociniai sutrikimai, depresija taip pat gali būti fibromialgijos priežastis. Kai kuriems pacientams ligos pradžią galima susieti su trauma ar nelaimingu atsitikimu.
 
Tyrimai rodo, kad fibromialgiją galima sieti su sumažėjusia augimo hormono gamyba smegenyse ir fizinio aktyvumo trūkumu.
 
Paplitimas
 
3 proc. žmonių serga fibromialgija. Moterys serga 10 kartų dažniau nei vyrai.
 
Simptomai
 
● Skausmingi tam tikri kūno taškai
Raumenų skausmas
● Nuovargis
● Miego sutrikimai
● Nuotaikos sutrikimai.
 
Nors sergant fibromialgija gali skaudėti visą kūną, ligai labiau būdingi specifiniai skausmingi kūno taškai, pvz.: išoriniai alkūnių paviršiai, pečių viršus, vidinis kelių paviršius ir t.t. Kad būtų galima nustatyti fibromialgijos diagnozę, turi būti bent aštuoni skirtingi skausmo taškai kūne. 
 
Žmonės, sergantys fibromialgija, gali atrodyti gerai, nepaisant to, kad jie gali jausti nepakeliamą skausmą. Pacientai dažnai blogiau jaučiasi ryte nubudę, tačiau dienos eigoje jiems gali nepagerėti.
 
Nuovargis būna stiprus, pacientams gali trūkti ištvermės atlikti kasdieninius darbus. Pacientai dažnai būna dirglūs, liūdni, verksmingi. Jie gali kentėti nuo galvos skausmų, dėmesio ar atminties sutrikimų, dirglių žarnų ar šlapimo pūslės. Moterims gali būti skausmingos menstruacijos.
 
Diagnostika
 
Nėra nė vieno tyrimo, galinčio patvirtinti fibromialgijos diagnozę. Ligą įtarti padeda skausmingų kūno vietų buvimas, taip pat nusiskundimai nesiliaujančiu nuovargiu ir miego sutrikimais. Siekdami atmesti kitas ligas, gydytojai dažnai atlieka kraujo tyrimus, kartais atliekami ir rentgeno tyrimai. 
 
Diferencinė diagnostika

Žemiau išvardintos ligos gali sukelti į fibromialgiją panašius simptomus:
  • sumažėjusi skydliaukės funkcija;
  • polimialgija – uždegiminė liga, kuria dažniausiai serga vyresni kaip 55 metų žmonės. Šiems pacientams, skirtingai negu sergantiems fibromialgija, yra pagreitėjęs eritrocitų nusėdimo greitis (ENG);
  • sjogreno sindromas – tai autoimuninė liga. Šia liga sergantys pacientai yra nuolat pavargę, skundžiasi išplitusiais skausmais. Tačiau, skirtingai negu sergantiems fibromialgija, jiems būna sausos akys, išdžiūvusi burna, liaukų patinimas;
  • kai kurios ligos, pvz.: reumatoidinis artritas, sisteminė raudonoji vilkligė iš pradžių gali būti panašios į fibromialgiją. Bet po kelių mėnesių tikroji ligos priežastis tampa aiškesnė.
Gydymas
 
Kol kas ši liga neišgydoma, tačiau yra daug priemonių, padedančių sumažinti simptomus. Naudingi vaistai nuo skausmo, pradedant paprastaisiais, tokiais kaip paracetamolis. Stipresni vaistai, turintys kodeino, turi būti vartojami tik tada, kai nepadėjo silpnesni vaistai. Nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, pvz.: ibuprofenas, taip pat gali būti naudingi, tačiau ilgalaikis jų vartojimas gali sukelti skrandžio opas ir kitas problemas. Į labai skaudamas kūno vietas, pvz.: alkūnių išorinį paviršių, pečius, galima suleisti vietinių anestetikų ir kortikosteroidų injekciją.
 
Dažna problema yra miego sutrikimai, tačiau migdomųjų reikėtų vengti, nes jie sukelia priklausomybę. Veiksmingai sergantiesiems fibromialgija miegą gerina antidepresantai. Dažniausiai vartojami antidepresantai yra amitriptilinas ir fluoksetinas. Šių vaistų teigiamas poveikis iškart nepasireiškia, gali prireikti dviejų ar trijų mėnesių, kol pasireikš teigiamas vaistų poveikis.
 
Pacientams patariama gerinti savo fizinę būklę atliekant fizinius pratimus, plaukiojant. Atsipalaidavimas ir reguliarūs pratimai padeda pagerinti miegą. Patartina vengti kai kurių medikamentų, pvz.: vaistų nuo slogos, taip pat nepiktnaudžiauti alkoholiu, kava, arbata, ypač vėlai vakare. Streso valdymas, sveikas maitinimasis ir siekis palaikyti idealią kūno masę taip pat gali būti naudingi.
 
Komplikacijos
 
Fibromialgija nesukelia gyvybei pavojingų komplikacijų, ji netrumpina gyvenimo. Ši liga nesukelia nuolatinio sąnarių ar kaulų pažeidimo, nesukelia ilgalaikės fizinės negalios.
 
Prognozė 

Kartais po kelių mėnesių ar metų liga aprimsta, tačiau dažniausiai ji tęsiasi ilgą laiką.


Skaityti komentarus (4)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 63 + 54 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7