Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Folinės rūgšties stokos anemija
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-05-10

Folinės rūgšties stokos mažakraujystė (folinės rūgšties stokos anemija)

Kas yra anemija?

Anemija yra raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) ir hemoglobino kiekio sumažėjimas kraujyje dėl folinės rūgšties stokos. Kraujo kūnelių kiekis gali sumažėti, jei:
  • sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių gamyba;
  • padidėja raudonųjų kraujo kūnelių praradimas.
Kodėl folinės rūgšties trūkumas gali sukelti anemiją?

Raudonieji kraujo kūneliai yra gaminami kaulų čiulpuose ir cirkuliuoja kraujyje. Eritrocitų gyvavimo trukmė yra apie keturi mėnesiai. Eritrocitų gamybai reikia daugelio medžiagų, iš kurių svarbiausios yra folio rūgštis, vitaminas B12, geležis. Trūkstant eritrocitų gamybai reikalingos kurios nors iš šių medžiagų vystosi anemija.

Kodėl atsiranda folinės rūgšties trūkumas?

Nepakankamas folio rūgšties kiekis maiste. Alkoholikai ir narkomanai turi didelę rizika sirgti, taip pat ir vyresnio amžiaus žmonės, kurių mityba nevisavertė. Padidėja folatų poreikis (greito augimo periodais, pvz.: vaikystėje ir nėštumo metu). Folinė rūgštis būtina vaisiaus nervinei sistemai normaliai vystytis.

Sutrikęs folio rūgšties pasisavinimas organizme: esant plonosios žarnos ligoms (pvz.: gliuteno netolerancijai), po žarnyno operacijų.

Kokie yra šio tipo anemijos simptomai?

Pirmieji simptomai yra nuovargis ir smarkus širdies plakimas. Taip pat dažnai pasitaiko, jog žmogui ima trūkti oro, jis gali justi svaigimą (ima alpti). Esant sunkiai anemijos formai, gali būti krūtinės, galvos, kojų skausmų. Liežuvis gali būti lygus, raudonas, blizgantis, pasitaiko sutrikęs skonio jutimas. Svarbu prisiminti, kad esant folio rūgšties stokai, gali trūkti ir vitamino B12.

Kaip nustatoma anemija, atsiradusi dėl folinės rūgšties trūkumo?

Vertinami klinikiniai simptomai (nuovargis ir kt.). Tiriamas kraujas: ligos metu būna sumažėjęs eritrocitų skaičius ir hemoglobino koncentracija, folio rūgšties kiekis.

Kaip gydoma?

Trūkstant folinės rūgšties, skiriama ją vartoti papildomai. Šalinami ligą sukėlę veiksniai (ligonis turi visavertiškai maitintis, nevartoti alkoholio, turi būti gydomos žarnyno ligos ir kt.). Folinės rūgšties tabletės vartojamos ilgą laiką tik tada, kai neįmanoma nustatyti trūkumo priežasties.

Ką reikia daryti, kad išvengtume folinės rūgšties trūkumo?

Dieta turi būti visavertė. Daug folio rūgšties turi špinatai, salotos, kepenys, žuvis. Folinės rūgšties preparatų gali būti  profilaktiškai skiriama nėščioms moterims.  


Jums gali būti naudinga:
Maisto papildas Folio rūgštis (800 mikrogramų) tabletės N60

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 48 + 25 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7