Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Gastroenterocolitis
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-17
 
Keliautojų diarėja (keliautojų viduriavimas, Diarrhea (travellers), Traveller's diarrhea)
 
Vidutinio klimato šalių gyventojai keliaudami po šiltesnio klimato šalis dažnai kelias dienas ar savaites kenčia nuo viduriavimo, vadinamo keliautojų diarėja. Keliautojų diarėja yra viena dažniausių keliautojų ligų, ja kasmet suserga 20-50 proc. turistų. Yra šalių, į kurias vykdami, keliautojai labiau nei kitur rizikuoja susirgti keliautojų diarėja. Dažniausiai šia liga suserga keliautojai iš turtingų valstybių atvykę į besivystančius regionus, tokius kaip Lotynų Amerika, Afrika, Vidurio Rytai, Azija. Rečiau keliautojų diarėja susergama Kinijoje ir Karibų šalyse.
 
Vyrus ir moteris viduriavimas kelionės metu vargina vienodai dažnai, tačiau jaunesni asmenys dažniau kenčia nuo diarėjos (dažniausiai dėl jų polinkio ne taip kruopščiai rinktis maistą). Keliautojų diarėjai imlesni yra žmonė,s sergantys imuninę sistemą slopinančiomis ligomis (ŽIV, vėžiu), vartojantys steroidus, gydomi chemoterapija, sergantys diabetu ir virškinimo sistemos ligomis (dirgliosios žarnos sindromu, kolitu). Be to, keliautojų diarėja dažniau suserga asmenys, vartojantys skrandžio rūgštį blokuojančius vaistus (Pepcid, Tagamet, Nexium ir kt.), nes skrandžio rūgštis sudaro nepalankias sąlygas diarėją sukeliančiom bakterijoms.
 
Kas sukelia keliautojų diarėją?
 
Keliautojų diarėja dažniausiai užsikrečiama vartojant mikroorganizmais užkrėstą maistą arba vandenį. Beje, atvirkščiai nei paprastai manoma, diarėją maistas sukelia dažniau nei užkrėstas vanduo. Dažniausiai (apie 70 proc. atvejų) keliautojų diarėją sukelia E. Coli bakterijos, išskiriančios enterotoksinus. Paprastai šios bakterijos yra nekenksmingos, tačiau kai kurie jų tipai sukelia gastroenteritus ir viduriavimą. Šią ligą gali sukelti ir kitų rūšių bakterijos (Campylobacter jejuni, Shigella, Salmonella) arba virusai (Rotavirus, Norwalk virus ir kt.).Itin retai diarėją sukelia parazitinės infekcijos, pvz.: Giardia lamblia ir Cryptosporidia gali sukelti keliautojų diarėją Rusijoje apsilankiusiems turistams.
 
Kaip pasireiškia keliautojų diarėja?

Pagrindinis keliautojų diarėjos požymis yra viduriavimas, dažniausiai pasireiškiantis pirmąją kelionės savaitę ir trunkantis 3-4 dienas. Dažniausiai viduriuojama iki penkių kartų per dieną. Kartais keliautojų diarėja sergantys asmenys karščiuoja arba pastebi kraują išmatose.
 
Kaip diagnozuojama keliautojų diarėja?
 
Keliautojų diarėja diagnozuojama pacientui ėmus viduriuoti kelionės į šalį, kur ši liga paplitusi, metu ar netrukus po tokios kelionės. Ši liga dažniausiai nėra sunkios formos ir savaime praeina per kelias dienas ar savaitę. Jos simptomams palengvinti dažniausiai pakanka vaistų, parduodamų be recepto. Tik itin varginančios ir ilgai trunkančios diarėjos atveju atliekami laboratoriniai tyrimai jos sukėlėjų nustatymui. Besivystančiose šalyse dėl kvalifikuotų medicininių laboratorijų stokos šiuos tyrimus atlikti gali būti sunku.

Kaip gydoma keliautojų diarėja?

Keliautojų diarėjos galima išvengti profilaktiškai vartojant antibiotikus, tačiau dažniausiai tai nerekomenduojama dėl galimų šalutinių organizmo reakcijų (pvz.: galimo jautrumo šviesai). Profilaktinis antibiotikų vartojimas gali būti rekomenduojamas asmenims po skrandžio operacijų, sergantiems uždegiminėmis žarnyno ligomis, taip pat asmenims, kurių imuninė sistema yra nusilpusi ar sergantiems kitomis lėtinėmis ligomis. Dažniausiai šiems asmenims skiriami ciprofloksinai (Cipro, Proquin XR) ir levofloksacinai (Levaquin). Pepto-Bismol taip pat gali būti efektyvus, tačiau jį vartojant gali patamsėti išmatos ir (retais atvejais) imti zvimbti ausyse. Be to, jį nerekomenduojama vartoti asmenims, alergiškiems aspirinui.
 
Gydant keliautojų diarėja sergančius asmenis yra svarbūs ne tik antibiotikai, bet ir simptomus palengvinantys ir savijautą gerinantys medikamentai. Esant vidutinio stiprumo viduriavimui patariama vartoti Pepto-Bismol, Lomotil arba Imodium. Jei viduriavimas itin dažnas ir pacientas netenka daug skysčių, šie vaistai yra nerekomenduojami, ir dėl gydymo būtina konsultuotis su gydytoju.
 
Vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės yra itin jautrūs dehidratacijai. Kad viduriuojant netekus daug skysčių ji nepasireikštų, rekomenduojama vartoti kuo daugiau skaidrių skysčių, vengti alkoholinių, cukraus ir kofeino turinčių gėrimų. Vaikams rekomenduojama vartoti be recepto parduodamus rehidratacijos produktus, tokius kaip Pedialyte, Rehydralyte ir kt. Suaugusiesiems tinka sportininkams skirti gėrimai, tačiau reikėtų juos skiesti vandeniu, nes juose yra daug cukraus, galinčio dar sustiprinti viduriavimą. Norėdami išlaikyti normalų skysčių balansą, bandykite išgerti daugiau arba bent jau tiek pat skysčių, kiek jūsų manymu netenkate viduriuodami. Dehidratacija įtariama, jei viduriuojančiam asmeniui svaigsta galva, pagreitėja pulsas, džiūsta burna.
 
Kaip išvengti keliautojų diarėjos? 

Kadangi dažniausias infekcijos šaltinis yra maistas, kelionės metu būtina kruopščiai jį rinktis. Maistas turėtų būti gerai iškeptas ar išvirtas ir patiekiamas šiltas. Derėtų vengti žalių daržovių, nevirtos mėsos ir kitų aukštoje temperatūroje neapdorotų produktų, pieno produktų, ledų. Vartojant gazuotus gėrimus, alų, vyną, karštą kavą ir arbatą, vaisius, kuriuos galima nulupti, ir konservuotus produktus keliautojų diarėja paprastai neužsikrečiama. Rizika užsikrėsti taip pat sumažėja neperkant maisto gatvėje, nevalgant kavinėse ir dažnai plaunant rankas muilu ir švariu vandeniu.


Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 102 - 9 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7