Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Geležies perteklius organizme
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-01
 
Hemochromatozė (geležies perteklius organizme, Haemochromatosis, Iron storage desease)
 
Hemochromatozė yra geležies pertekliaus kūne sukelta liga. Geležis būtina eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių, išnešiojančių po organizmą deguonį) gamybai, normaliai organizmo sveikatai palaikyti. Geležies trūkumas gali sukelti anemiją, tačiau jos perteklius yra toksiškas.
 
Kas sukelia hemochromatozę?
 
Geležies perteklių gali sukelti padidėjusi geležies absorbcija iš žarnyno. Tai – vadinamoji pirminė hemochromatozė. Dažniausiai tai būna paveldima anomalija, žinoma kaip paveldima hemochromatozė.
 
Geležies perteklių organizme taip pat gali sukelti didelis skaičius nenormalių raudonųjų kraujo kūnelių, kurie irsta atpalaiduodami geležį. Tai vadinama antriniu geležies pertekliumi, kuris taip pat gali būti paveldimas. Taip būna sergant talasemija (liga, kuriai būdingi pakitusios formos, pjautuvo formos eritrocitai) ir hemolizine anemija (liga, kurios metu irsta eritrocitai).
 
Kodėl arba kaip aš galiu susirgti hemochromatoze?
 
Pirminė hemochromatozė yra paveldima liga. Manoma, kad ją sukelia hemochromatozės genų (HFE) mutacija. Viena mutacija žinoma kaip C282Y, o kad išsivystytų hemochromatozė, reikia dviejų pakitusių genų (po vieną iš kiekvieno tėvo). Kartais ši liga gali atsirasti ir esant tik vienam patologiniam C282Y genui. Kita HFE geno H63D mutacija, atsirandanti viena ar su C282Y mutacija, taip pat veikia pasisavinamos geležies kiekį ir gali sąlygoti hemochromatozę.
 
Tikėtina, kad vyrai dažniau turi paveldimą hemochromatozę, ir nuo jos kenčia nuo jaunystės, nes moterys pastoviai netenka geležies menstruacijų metu, jos atsargos išnaudodamos gimdymo metu.
 
Dažniausiai paveldima hemochromatozė prasideda tarp 30 ir 60 metų amžiaus. Negydant, geležis kaupiasi organuose, ypač kepenyse, širdyje ir kasoje, gali sukelti mirtinus pažeidimus.
 
Kokie yra hemochromatozės simptomai?
 
Vis daugiau ir daugiau žmonių diagnozuojama paveldima hemochromatozė, nesant jokių simptomų. Atpažinti simptomus yra labai sunku, nes iš pradžių jie yra labai neryškūs. Dažnai kankina nuovargis ir mieguistumas, atsiranda sąnarių skausmų ar artritas. Svarbus ankstyvas požymis gali būti seksualinės problemos, ypač impotencija vyrams ar menstruacijų dingimas moterims.
 
Kai geležies perteklius padidėja, sergantiesiems galima ši patologija:
● kepenų liga. Ši liga palieka randus ar sukelia kepenų fibrozę, kuri baigiasi ciroze. Simptomai: pilvo skausmas, gelta, kepenų ar blužnies padidėjimas. Retais atvejais gali prasidėti kraujavimas iš virškinamojo kanalo, ištikti koma;
● širdies liga. Simptomai: nuovargis, energijos trūkumas, trumpas įkvėpimas ir kulkšnių patinimas, nenormalus širdies ritmas: galimas jo padažnėjimas (tachikardija) ar suretėjimas (bradikardija);
● kasos liga. Cukrinis diabetas gali būti ankstyvas hemochromatozės požymis. Diabetas atsiranda dėl geležies pertekliaus kasoje, pažeidus insuliną gaminančias ląsteles. Ši komplikacija gali atsirasti kartu su tamsia odos pigmentacija ir sukelti hemochromatozę, kartais vadinamą „bronziniu diabetu“;
● kiti reti simptomai: gali atsirasti endokrininių liaukų patologija (ypač hipofizės, skydliaukės), taip pat odos ar neurologinės ligos.
 
Kaip hemochromatozė diagnozuojama?
 
Diagnozuoti ligą, atliekami kraujo tyrimai, tačiau jie yra ne visada patikimi. Nustatoma geležies koncentracija kraujyje, bendras geležies sujungimo pajėgumas. Turintiems simptomų pacientams dažnai atliekama kepenų biopsija, kad būtų nustatyta žala kepenims ir patvirtinamas geležies perteklius. Rekomenduojama ištirti ir hemochromatoze sergančiųjų pacientų artimuosius.
 
Koks galimas gydymas?
 
Pagrindinis hemochromatozės gydymas yra pastovus kraujo nuleidimas. Iš pradžių kraujas ir geležis raudonuosiuose kraujo kūneliuose gali būti pašalinama kas savaitę, kol organizmo geležies atsargos normalizuojasi. Tai gali užtrukti keletą mėnesių ar daugiau. Gydymas gali trukti ir visą gyvenimą.
 
Svarbūs patarimai: savo dietoje riboti geležies kiekį, nerekomenduojama valgyti raudonos ar organų mėsos (kepenų), taip pat reikėtų vengti geležies papildų, tarp jų multivitaminų su geležimi. Vitaminas C padidina geležies absorbciją iš virškinamojo kanalo, tad taip pat reikėtų riboti jo vartojimą, reikia vengti alkoholio pertekliaus, nes tai gali pabloginti sergančiojo būklę.
 
Prognozė
 
Prognozė priklauso nuo stadijos, kurioje liga diagnozuojama. Nuovargis ir bendras išsekimas dažnai pagerėja, sąnarių problemos išlieka. Pilvo skausmai ir kepenų padidėjimas gali sumažėti arba išnykti, o gydant galima pagerinti ir širdies funkciją. Kepenų cirozė taip pat nepraeina, taigi gali prireikti kepenų persodinimo. Pacientai, sergantys kepenų ligomis, dažniausiai tikrinami ir nuo kepenų vėžio, kuris gali būti ilgalaikė hemochromatozės komplikacija.

Skaityti komentarus (31)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 23 / 9 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7