Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Geležies stokos mažakraujystė
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-05-10

Geležies stokos mažakraujystė (geležies stokos anemija)

Geležies stokos anemija (mažakraujystė) – organizmo būklė, kai dėl geležies stokos sumažėja eritrocitų kiekis ir hemoglobino koncentracija. Taip atsitinka dėl sumažėjusios eritrocitų gamybos kaulų čiulpuose ar dėl padidėjusio eritrocitų irimo ar netekimo (pvz.: esant lėtiniam kraujavimui). Paprastai eritrocitai funkcionuoja apie keturis mėnesius. Tarp daugelio eritrocitų gamybai reikalingų medžiagų yra geležis, taip pat vitaminas B12, folio rūgštis. Trūkstant eritrocitų gamybai reikalingo kurio nors komponento, vystosi anemija.
Paplitimas

Geležies stokos anemija yra dažniausias anemijos tipas. Didžiojoje Britanijoje 8 proc. visų moterų serga geležies stokos anemija. 80 proc. šio anemijos tipo pacientų yra vaisingo amžiaus moterys. Geležies stokos anemija dažnesnė rūkančioms, taip pat turinčioms gausias menstruacijas moterims. 
Etiologija

Vaikystėje geležies stokos anemijos dažniausia priežastis yra nepakankamas geležies kiekis, gaunamas su maistu. Suaugusiesiems šį anemijos tipą daugiausiai sukelia kraujo (dėl įvairių priežasčių) netekimas. Taip pat geležies stokos anemijos priežastys yra: nepakankamas geležies pasisavinimas iš virškinimo kanalo (pvz.: sergant celiakine liga, Krono liga), padidėjęs geležies poreikis organizme (kūdikiams, vaikams bei paaugliams greitai augant, nėštumo metu). Daug geležies netenkama dėl įvairių priežasčių: kraujuojant iš skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos, virškinamojo kanalo polipų bei navikų, hemorojinių mazgų, moterims – dėl gausių mėnesinių, taip pat dėl kitų ligų, pasireiškiančių lėtiniu kraujavimu.
Simptomai

Liga pasireiškia bendru silpnumu, greitu nuovargiu, padidėjusiu širdies dažniu, galimas oro trūkumas, galvos svaigimas ar net nualpimas. Esant sunkiai anemijai, galimas galvos, krūtinės ar kojų skausmas. Geležies stokai būdinga sausa, plona oda, dažni įtrūkimai, nelygūs, lūžinėjantys nagai, plaukai netenka blizgesio, plonėja, sausėja, pradeda lūžinėti, lėčiau auga. Labai būdingas požymis yra ir skonio pokytis (pika). Tada pacientai jaučia nenumaldomą norą valgyti molį, kreidą, ledo gabalėlius, varveklius. Pacientus vargina burnos sausumas, rijimo sutrikimai. 

Iš pradžių ligos simptomai būna neryškūs.Vėliauligonis greičiau pavargsta įprasto fizinio krūvio metu (pvz.: einant ar dirbant kasdienius darbus), pradeda trūkti oro (šiems simptomams jautresni širdies nepakankamumu, krūtinės angina sergantys pacientai). Dėl nepakankamo deguonies kiekio smegenyse darosi sunku susikaupti, dirbti protinį darbą. Ligoniui būdingas žalsvo atspalvio blyškumas. 

Galimos dvi ligos stadijos: slaptos eigos (pakitimų randama atsitiktinai tiriant) ir aneminio sindromo pasireiškimo (būdingas odos ir gleivinių blyškumas, silpnumas, galvos svaigimas ir skausmas, oro trūkumas fizinio krūvio metu, sunkumas sutelkti dėmesį). Hemoglobino koncentracijai nukritus žemiau nei 35-50g/l, ligonio būklė darosi kritiška. Krinta arterinis kraujospūdis, pulsas silpnėja, temsta sąmonė. 

Diagnostika

Diagnozuojant geležies stokos anemiją, vertinami klinikiniai simptomai (silpnumas, blyškumas, plaukų bei nagų pokyčiai ir kt.), tiriamas paciento kraujas. Esant geležies stokos anemijai, moterų eritrocitų skaičius būna  mažesnis nei 3,9 x 1012/l, vyrų – mažesnis nei 4,3x 1012/l; moterų hemoglobino koncentracija kraujyje mažesnė nei 120g/l, o vyrų –mažesnė nei 130g/l. Kraujyje būna sumažėjusi geležies bei geležį kaupiančio baltymo (feritino) koncentracija, geležį transportuojančio baltymo (transferino) – padidėjusi.
Gydymas

Svarbiausia pašalinti geležies stokos anemiją sukėlusią priežastį. Geležies stokos anemijai gydyti skiriama geležies preparatų. Geležies preparatai vartojami gana ilgai – apie tris mėnesius, nes toks laikas būtinas geležies atsargoms ląstelėse atstatyti. Pakankamą geležies kiekį organizme parodo normali hemoglobino ir feritino koncentracija kraujyje. Svarbu pažymėti, kad negalint pašalinti geležies stokos anemiją sukeliančios priežasties (pvz.: negrįžtamai sutrikęs geležies pasisavinimas, padidėjęs jos poreikis, fiziologinis kraujavimas), būtinas ir vienintelis gydymas yra ilgalaikis geležies preparatų vartojimas.
Geriami geležies preparatai turi šalutinių poveikių (gali sukelti pykinimą, spazminius pilvo skausmus, viduriavimą ar vidurių užkietėjimą). Nepageidaujamas poveikis sumažėja vartojant geležies preparatus po valgio ar jo metu, taip pat pradedant vartoti mažesnėmis dozėmis ir palaipsniui jas didinant.

Komplikacijos

Hemoglobino koncentracijai nukritus žemiau nei 35-50 g/l, temsta ir gali visiškai išnykti sąmonė.

Ligos prevencija

Svarbi visavertė mityba: būtina valgyti gyvulinės kilmės produktų (veršienos, jautienos), nes juose gausu geležies, ir ji lengviau pasisavinama nei iš augalinės kilmės produktų (daug geležies turi špinatai, džiovinti vaisiai, grūdėta duona). Geležies pasisavinimą gerina vitaminas C (jo daug citrusiniuose vaisiuose, pomidoruose). Grąžinti išnaudotas geležies atsargas vien visaverte mityba praktiškai neįmanoma, todėl būtina kartu vartoti geležies preparatų.


Jums gali būti naudinga:
Maisto papildai Gentle Iron Your Life N60
Maisto papildas FLORADIX skystosios geležies formulė 500ml

Skaityti komentarus (21)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 99 / 4 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7