Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Gerklų vėžys
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-03

 
Gerklų vėžys (Laryngeal cancer, gerklų karcinoma, Cancer of larynx, Carcinoma laryngis)
 
Gerklų vėžys iš viršutinių kvėpavimo takų piktybinių navikų pasitaiko dažniausiai – apie 50-55 proc. Šiandien šia liga dažniausiai serga vyresni nei 60 metų amžiaus vyrai. Moterys gerklų vėžiu suserga 10-15 kartų rečiau, o ligos eiga yra palankesnė.
 
Kas sukelia gerklų vėžį?
 
Šia liga retai kada suserga niekada anksčiau nerūkę žmonės, tad didelę reikšmę ligos išsivystymui turi rūkymas ir alkoholis. Gerklų sienelės pokyčius lemia ilgalaikis dirginimas dažais, asbesto dulkėmis, naftos perdirbimo ir degimo produktais, cigarečių dūmais.
 
Kokie yra gerklų vėžio simptomai?
 
Pirmasis gerklų vėžio simptomas yra balso užkimimas: iš pradžių periodiškas, vėliau nuolatinis, stiprėjantis. Dažniausiai užkimimas yra pučiančio pobūdžio. Ligai progresuojant, atsiranda kosulys, skausmas, vėliau gali prasidėti ir dusulio priepuoliai. Priklausomai nuo gerklų vėžio lokalizacijos, pacientus gali varginti įvairūs simptomai: gerklės perštėjimas, svetimkūnio gerklėje pojūtis, nemalonus pasunkėjęs rijimas, krenkštimas. Vėliau atsiranda skausmas ryjant, kartais plintantis į ausį. Retais atvejais pacientai gali atsikrenkšti skreplių su kraujo priemaišomis. Tačiau visų klinikinių simptomų gali nepasireikšti, ir vėžys gali būti atsitiktinai diagnozuojamas jau vėlyvosiose stadijose.
 
Kaip gerklų vėžys diagnozuojamas?
 
Gerklų vėžys yra įtariamas remiantis klinikiniais simptomais ir laringoskopijos duomenimis. Laringoskopija – tai gerklų apžiūrėjimas specialiu veidrodėliu ar laringoskopu. Daugiau duomenų apie gerklų vėžį gali suteikti citologinis pažeistos gerklų vietos tyrimas. Naviko išplitimo laipsnis ir lokalizacija gali būti nustatomi atlikus kompiuterinės tomografijos tyrimas. Tačiau galutinė gerklų vėžio diagnozė yra nustatoma tik po biopsijos, atlikus histologinį tyrimą. Biopsija – tai specialiomis žnyplėmis paimtas navikinio audinio gabalėlis. Ji gali būti atliekama tiek vietinėje, tiek bendroje nejautroje, jeigu navikas yra sunkiai pasiekiamas.
 
Kaip gerklų vėžys gydomas?
 
Gerklų vėžio gydymas gali būti chirurginis, spindulinis (radioterapija), chemoterapija ir kombinuotas. Pirmos-antros stadijos vėžys yra gydomas radikalia radioterapija. Jeigu vėžys yra išplitęs, po spindulinės terapijos yra reikalingas ir operacinis gydymas Priklausomai nuo naviko lokalizacijos, dydžio, išplitimo laipsnio, gali būti pašalinama vienos pusės balso klostė arba visos gerklos. Po operacijos ligonis lieka su pastovia tracheostoma, jam tenka mokytis kalbos specialiomis metodikomis. Kartais prieš operaciją gali būti skiriama chemoterapija, kurios trukmė paprastai yra apie 10 dienų. Ligonis, gydomas spinduliais ir chemoterapija, turi gauti pilnavertį, daug vitaminų ir baltymų turintį maistą.
 
Prognozė
 
Ligos prognozė priklauso nuo naviko lokalizacijos, išplitimo laipsnio, stadijos. Jaunesniems asmenis gerklų vėžio prognozė yra prastesnė.
 
Profilaktika
 
Pagrindinės gerklų vėžio profilaktikos priemonės yra riboti alkoholio vartojimą ir rūkymą. Taip pat reiktų mažinti oro užterštumą kancerogeninėmis (vėžį sukeliančiomis) medžiagomis: gerinti darbo ir buities sąlygas, naudoti tinkamas apsaugos priemones. Ikivėžinių gerklų ligų ankstyva diagnostika ir adekvatus chirurginis gydymas yra veiksmingos profilaktinės priemonės kovojant su gerklų vėžiu, tad yra labai svarbu reguliariai tikrintis sveikatą. Jeigu esate užkimęs daugiau nei 2 savaites, būtina pasikonsultuoti su šeimos gydytoju dėl tolimesnės tyrimo ir gydymo taktikos.
 
Ateities perspektyvos
 
Po gerklų pašalinimo operacijos kalbėti normaliai nebebus įmanoma, nes buvo pašalintos balso stygos. Tačiau logopedas išmokys jus kalbėti kitokiu būdu, naudojant orą iš stemplės ar gerklės (stemplinė kalba).
 
Operacijos metu per vienpusį vožtuvą gali būti pritaikytas specialus protezas, jungiantis trachėją su gerkle, tam, kad būtų atkuriamas normalus balsas.

Skaityti komentarus (29)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 100 + 46 - 5 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7