Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Gerybinė prostatos hiperplazija
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-16
 
Gerybinė prostatos hiperplazija (gerybinis prostatos padidėjimas, Prostatic benign hypeplasia, Bening enlargement of the prostate)
 
Prostata yra graikinio riešuto dydžio lytinė liauka, prigludusi prie šlapimo pūslės dugno ir gaubianti šlaplę (kanalą, kuriuo šlapimas išteka iš šlapimo pūslės). Viena iš pagrindinių prostatos funkcijų yra tam tikro sekreto, kuris sudaro apie 90 proc. spermos, gamyba. Manoma, kad šis sekretas padeda spermatozoidams judėti ir juos apsaugo nuo sunaikinimo moteriškais fermentais.
 
Vyrui senstant, priešinė liauka gali šiek tiek padidėti, užspausti šlaplę ir taip sukelti šlapinimosi sutrikimus. Toks prostatos padidėjimas nėra labai pavojingas, todėl ši būklė yra vadinama gerybine prostatos hiperplazija. Ji dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 60 metų amžiaus vyrams. Daugiau nei trečdaliui virš 70 metų amžiaus vyrams yra diagnozuota gerybinė prostatos hiperplazija.
 
Simptomai
 
Prostatos padidėjimas užspaudžia šlaplę ir sutrikdo normalų šlapimo nutekėjimą iš šlapimo pūslės. Pacientams gali pasireikšti tokie pagrindiniai simptomai:
 • silpna ir nutrūkinėjanti šlapimo srovė. Pacientams gali prireikti šlapintis kelis kartus iki visiško šlapimo pūslės ištuštinimo;
 • pacientams sunku pradėti šlapintis, nors šlapimo pūslė yra pilna;
 • dažnas šlapinimasis ne tik dienos, bet ir nakties metu (nikturija). Dažnas šlapinimasis naktimis gali būti vienas iš pirmųjų prostatos hiperplazijos požymių;
 • staigiai atsirandantis noras šlapintis;
 • deginančio pobūdžio skausmas šlapinimosi metu;
 • šlapimo varvėjimas kurį laiką po šlapinimosi.
Svarbu žinoti, kad aukščiau išvardinti simptomai nebūtinai turi pasireikšti vienodai visiems pacientams. Klinikinių simptomų pasireiškimo laipsnis yra individualus kiekvienam vyrui, priklausomai nuo jo amžiaus, ligos stadijos ir gretutinių ligų. Tačiau atsiradus bent vienam iš išvardintų simptomų, būtina pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar urologu.
 
Komplikacijos
 • 1-2 proc. vyrų, turinčių gerybinę prostatos hiperplaziją, greitai gali pasireikšti būklė, vadinama ūminiu šlapimo susilaikymu. Pacientai staiga visiškai negali pasišlapinti, juos vargina stiprūs dubens ir tarpvietės skausmai. Tai yra sunki komplikacija, reikalaujanti skubios medicininės pagalbos.
 • Kai kurie pacientai pradeda jausti, kad kiekvieną kartą jiems yra vis sunkiau ir sunkiau pasišlapinti, visiškai ištuštinti šlapimo pūslę. Tokia būklė yra vadinama lėtiniu šlapimo susilaikymu.
 • Kai kuriems vyrams gerybinė prostatos hiperplazija gali sukelti dažnus cistito (šlapimo pūslės uždegimo) priepuolius ir skatinti šlapimo pūslės akmenų susidarymą.
Diagnozės nustatymas
 
Gerybinė prostatos hiperplazija yra diagnozuojama remiantis klinikiniais ir laboratorinių bei instrumentinių tyrimų rezultatais. Rektalinio (digitalinio) tyrimo metu gydytojas gali apčiuopti prostatą, įvertinti jos dydį, formą, standumą ir paviršių. Norint įvertinti šlapimo srovės greitį ir patikrinti, ar šlapimo pūslė visiškai išsituština, urologas atlieka specifinius klinikinius testus.
 
Bendras ir biocheminis kraujo tyrimai yra reikalingi siekiant įvertinti inkstų funkciją. Norint nustatyti persistuojančią infekciją ir įvertinti bakterijų atsparumą antibiotikams, rutiniškai yra atliekamas šlapimo tyrimas, ir išauginama mikroorganizmų kultūra. Tikslesniam diagnozės nustatymui prostata yra tiriama ultragarsu (per priekinę pilvo sieną arba per tiesiąją žarną).
 
Gerybinės prostatos hiperplazijos gydymas
 
Gydymo taktika priklauso nuo paciento amžiaus, sveikatos būklės, gretutinių ligų, prostatos dydžio ir simptomų pasireiškimo laipsnio. Iš pradžių yra rekomenduojama reguliariai stebėti pacientą ir gydymą vaistais pradėti tik tada, kai stipriai pasireiškia klinikiniai simptomai.
 
Medikamentinis gerybinės prostatos hiperplazijos gydymas
 
Šiuo metu yra naudojami dviejų grupių vaistai, skirti gerybinei prostatos hiperplazijai gydyti:
 • alfa receptorių blokatoriai, kurie atpalaiduoja raumenines prostatos skaidulas ir taip pagerina šlapimo nutekėjimą, tačiau šie vaistai nesumažina liaukos dydžio. Dažniausiai yra vartojami šie medikamentai: terazosinas, alfuzosinas, tamsulosinas. Pacientams gali pasireikšti toks šalutinis alfa receptorių blokatorių poveikis: galvos skausmas, galvos svaigimas, mieguistumas ir sulėtėjusi ejakuliacija;
 • 5-alfa reduktazės inhibitoriai stabdo prostatos augimą ir gali sumažinti liaukos dydį. Dažniausiai vartojamas šios grupės medikamentas yra finasteridas.
Šių abiejų grupių vaistai efektyviai numalšina pacientų nusiskundimus. Šiuo metu yra tiriami ir žoliniai preparatai, kurie gali būti naudojami prostatos padidėjimui gydyti. Manoma, kad beta-sitosterolio ir svidrės (raigraso) augalų ekstraktai gali palengvinti ligos simptomus.
 
Chirurginis gerybinės prostatos hiperplazijos gydymas
 
Jeigu medikamentinis gydymas nėra veiksmingas, reikia atlikti endoskopinę transuretrinę prostatos rezekciją (TURP). Spinalinės arba bendrosios nejautros metu rezektoskopas (specialus teleskopas) įvedamas per šlaplę į priešinę liauką. Instrumentu pašalinamos šlaplę spaudžiančios liaukos dalys. Po šios operacijos 74 proc. vyrų gali pasireikšti retrogradinė ejakuliacija (kai sperma išsiveržia ne pro varpą, o patenka į šlapimo pūslę), o  5 proc. pacientų gali nelaikyti šlapimo.
 
Kiti gerybinės prostatos hiperplazijos gydymo metodai
 
Be agresyvaus chirurginio gydymo metodo, padidėjusias prostatos dalis galima pašalinti ir taikant naujus, tačiau dar nevisiškai iširtus, metodus:
 • mikrobangų termoterapiją: jos metu prostata yra sušildoma iki 45ºC , o tokioje aukštoje temperatūroje liaukinės ląstelės pradeda žūti;
 • elektrovaporizaciją: jos metu padidėjusi liaukinio audinio dalis yra pašalinama ją prideginant elektros srove. Tai yra intervencija, kuri yra atliekama endoskopo pagalba;
 • lazerinę rezekciją: jos metu padidėjusi liaukinio audinio yra pašalinama ją veikiant lazerio energija. Tai – intervencija, kuri taip pat yra atliekama endoskopo pagalba.

Skaityti komentarus (41)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 21 + 6 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7