Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Įgyta silpnaprotystė
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-05-10


Įgyta silpnaprotystė (demencija)

Demencija (įgyta silpnaprotystė) – tai būklė, ištinkanti normalios psichikos žmogų ir sukelianti intelekto susilpnėjimą: atminties, orientacijos bei suvokimo sutrikimus. Tai nėra konkreti liga, o tik simptomų, pasireiškiančių, kai pažeidžiamos ir žūva smegenų ląstelės, visuma. Demencija serga vis daugiau žmonių: apie 5 proc. vyresnių nei 65 metai ir daugiau nei 20 proc. vyresnių nei 80 metų asmenų. Priešingai paplitusiai nuomonei, demencijos nesukelia pernelyg aktyvi protinė veikla, stresas.

Kaip pasireiškia demencija?

Ši liga vystosi iš lėto. Paprastai pirmiausia sutrinka atmintis. Žmogus ima pamiršti vis svarbesnius faktus (pvz.: sutuoktinio vardą). Ligai progresuojant, žmogus gali nebesuprasti, kur jis yra, neatpažinti jį supančių žmonių, nebesiorientuoti erdvėje ir laike. Taip pat keičiasi ir sergančiojo asmenybė: jis tampa piktas, irzlus arba neįprastai linksmas. Dažnai ligoniai tampa apatiški arba nuolat blaškosi, praranda susidomėjimą dalykais, kurie anksčiau jiems buvo svarbūs. Ligai progresuojant, demencija sergantis asmuo nebesugeba pasirūpinti savimi, praranda paprasčiausius higieninius įgūdžius. Su tokiais žmonėmis bendrauti tampa sunku, jie gali nuolat kartoti tą patį klausimą, būti išsiblaškę, nesuvokti, ko jų klausiama.

Demencijos tipai

Alzhaimerio liga yra dažniausias demencijos tipas. Ja serga kas trečias vyresnis nei devyniasdešimties metų amžiaus žmogus. Ją sukelia degeneraciniai smegenų pakitimai. Alzhaimerio liga siejama su genetinėmis priežastimis ir cheminių medžiagų pusiasvyros smegenyse sutrikimais. Tai nepagydoma, nuolat progresuojanti liga.

Kraujagysline demencija susergama susiaurėjus ar užsikimšus smegenų kraujagyslėms. Ši liga paprastai pasireiškia staiga, dažniausiai po insulto. Kartais, kai kraujagyslinė demencija vystosi lėtai, ją sunku atskirti nuo Alzhaimerio ligos. Be to, kai kurie žmonės serga ir Alzhaimerio liga, ir kraujagysline demencija. Kraujagyslinė demencija dažnai sukelia mąstymo, kalbos, vaikščiojimo, regėjimo ir šlapimo laikymo sutrikimus. Kraujagyslinės demencijos išvengti ar jos progresavimą sustabdyti galima kontroliuojant kraujospūdį ir gliukozės kiekį kraujyje, nerūkant.

Demencija su Lewy kūneliais. Lewy kūneliai yra neįprastos baltymų sankaupos, randamos šio tipo demencija sergančių asmenų smegenyse. Lewy kūneliai taip pat gali būti randami ir Alzhaimerio bei Parkinsono ligomis sergančių pacientų smegenyse. Tai rodo, kad šios trys ligos yra susijusios. Be to, kai kurių demencija su Lewy kūneliais sergančių pacientų būklė pagerėjo jiems skyrus medikamentų, kuriais gydomos Alzhaimerio ir Parkinsono ligos. Demencija su Lewy kūneliais sergančius pacientus dažnai vargina haliucinacijos, jų būklė ir nuotaika yra nepastovios, jiems dažnai pasireiškia neįprasto elgesio laikotarpiai.

Su alkoholio vartojimu susijusi demencija. Dažnas ir gausus alkoholio vartojimas taip pat gali sukelti smegenų pakenkimus. Svarbu žinoti, kad šio tipo demencija sergančių asmenų būklė gali pagerėti tik jiems visiškai atsisakius alkoholio.

Gydymas

Visuomet būtina tiksliai nustatyti, kas sukėlė demenciją, nes kai kurių tipų demencijos gali būti pagydomos arba, parinkus tinkamą gydymą, jų simptomai tampa ne tokie pastebimi. Depresija, skydliaukės ligos, kai kurios infekcijos ir vitaminų trūkumas gali sukelti simptomus, primenančius demenciją, todėl svarbu kruopščiai ištirti visas galimas smegenų veiklios sutrikimų priežastis. Gydymo metodai priklauso nuo demencijos tipo ir nuo to, kaip toli pažengusi liga.

Ankstyvomis ligos stadijomis rekomenduojama atmintį lavinti paprastais pratimais, taip pat rašyti dienoraštį ar raštelius su svarbiomis pastabomis. Vėliau demencija sergančiam asmeniui skiriami įvairūs mediciniai preparatai. Ligai progresuojant, toks asmuo nesugeba savimi pasirūpinti ir jam reikia nuolatinės globos. Rūpintis demencija sergančiu asmeniu gali būti labai sunku. Juo besirūpinantys artimieji pagalbos gali ieškoti specialiose grupėse.


Jums gali būti naudinga:
Maisto papildas atminčiai Lecitone vyresniems Yves Ponroy N30

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 24 + 6 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7