Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Insultas
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-11
 
Insultas (Stroke, smegenų kraujotakos sutrikimas, Brain attack)
 
Kai sutrinka smegenų kraujotaka ir smegenims ima trūkti deguonies bei maisto medžiagų, ištinka insultas. Jei smegenys ilgesnį laiką negauna pakankamai kraujo, smegenų ląstelės žūva, todėl, pavėlavus imtis veiksmų, žmogaus išgelbėti gali būti nebeįmanoma. Kuo anksčiau pradedamas gydyti insultas, tuo mažiau pažeidžiamos smegenys.
 
Insultas yra trečia pagal dažnumą (po širdies ligų ir vėžio) mirties priežastis pasaulyje, ir dažniausia suaugusiųjų neįgalumo priežastis. Pastaruoju metu žmonėms ėmus labiau rūpintis savo sveikata, svarbiausių insulto rizikos veiksnių (rūkymo, aukšto kraujospūdžio ir aukšto cholesterolio kiekio kraujyje) kontroliavimu, nuo insulto miršta ženkliai mažiau žmonių nei prieš 20-30 metų.
 
Kas sukelia insultą?
 
Insultai gali būti dviejų rūšių: baltieji (išeminiai) ir raudonieji (hemoraginiai). Išeminiai insultai yra dažnesni (apie 80 proc. atvejų). Juos sukelia veiksniai, užkemšantys smegenų kraujagyslių spindį ir sukeliantys išemiją (nepakankamą kraujo patekimą į smegenis). Negaudamos deguonies ir maisto medžiagų, smegenų ląstelės jau po kelių minučių ima žūti. Dažniausiai išeminiai insultai ištinka kraujagyslę užkimus trombui ar embolui. Trombai (kraujo krešuliai) dažniausiai formuojasi tose smegenų kraujagyslių vietose, kurios yra pažeistos aterosklerozės – ligos, kai kraujagyslėse susidaro lipidinės plokštelės, kuriose yra cholesterolio.
 
Išeminį infarktą gali sukelti ir pačios aterosklerotinės plokštelės, užkimšdamos ar labai susiaurindamos kraujagyslės spindį. Išeminis insultas gali ištikti ir dėl embolo – kraujo krešulio, susidariusio kraujagyslėse ne smegenyse, atitrūkusio nuo kraujagyslės sienelės, su krauju atkeliavusio į smegenis ir įstrigusio siaurose smegenų kraujagyslėse.
 
Kai yra pažeidžiamas smegenų kraujagyslės vientisumas ir imama kraujuoti į smegenis, ištinka hemoraginis insultas. Tai lemti gali įvairios priežastys, pavyzdžiui: aukštas kraujospūdis, kraujagyslių sienelės išplonėjimai – aneurizmos.
 
Kokie veiksniai didina insulto riziką?
 
Insultą gali lemti įvairūs veiksniai, dauguma jų didina ne tik insulto, bet ir infarkto tikimybę. Jūs labiau rizikuojate patirti insultą, jei jį patyrė vienas ar keli jūsų šeimos nariai, esate vyresnio amžiaus, jūsų kraujospūdis aukštas (aukštas kraujospūdis lemia didesnį spaudimą į kraujagyslių sieneles, jis gali susilpninti ar pažeisti kraujagysles, tuomet jos gali imti kraujuoti, arba jas gali pažeisti aterosklerozė), jūsų kraujyje didesnis nei normalus mažo tankio lipoproteinų („blogojo“ cholesterolio) kiekis, galintis sukelti aterosklerozę. Beje, didelis didelio tankio lipoproteinų („gerojo“ cholesterolio) kiekis kraujyje mažina tikimybę, jog susirgsite ateroskleroze, nes lemia cholesterolio pašalinimą iš organizmo.
 
Rūkymas taip pat didina insulto tikimybę, nes nikotinas greitina širdies ritmą, didina kraujospūdį, o anglies monoksidas, esantis cigarečių dūmuose, kraujyje pakeičia deguonį, ir mažiau jo išnešiojama po audinius (taip pat ir smegenis). Diabetas, nutukimas, anksčiau patirtas insultas ar „mini“ insultas taip pat lemia didesnę insulto tikimybę. Širdies ir kraujagyslių ligos (širdies nepakankamumas, infarktas, vožtuvų infekcija, dirbtiniai vožtuvai ir kt.) taip pat daro įtaką smegenų kraujotakai. Juodaodžiai insultus patiria dažniau nei kitų rasių atstovai, nes jie dažniau serga diabetu, ir jų kraujospūdis dažniau būna aukštas.
 
Vyrai ir moterys vienodai dažnai patiria insultus, tačiau moterys dėl jų dažniau miršta. Moterys, vartojančios hormoninius kontraceptikus, labiau rizikuoja patirti insultą, ypač jei jos yra vyresnės nei 35 metų ir rūko. Kiti veiksniai, sukeliantys insulto riziką: alkoholio, narkotikų vartojimas, stresas, padidėjęs homocisteino kiekis kraujyje.
 
Insulto požymiai
 
Žinodami insulto simptomus, galėsite padėti insultą patyrusiam žmogui greičiau gauti medicininę pagalbą. Insulto požymiai yra: kūno sustingimas, silpnumas, veido, rankų ar kojų paralyžius (dažniausiai vienos kūno pusės), tampa sunku kalbėti ar suprasti, ką kalba kiti, regėjimas tampa neaiškus, gali dvigubintis, sutrinka judesių koordinacija, apima stiprūs, netikėti galvos skausmai, kuriuos gali lydėti veido, tarpuakio skausmas, vėmimas, sąmonės sutrikimai, situacijos nesuvokimas, atminties sutrikimai.
 
Paprastai šie simptomai pasireiškia staiga, jų būna bent keli. Dažniausiai insultas būna netikėtas, vienintelis jį nuspėti leidžiantis ženklas – prieš tai pasireiškęs „mini“ insultas (trumpalaikis smegenų kraujotakos sutrikimas). Jo simptomai yra tokie patys, kaip ir įprasto insulto, tačiau jie pasireiškia laikinai (nuo kelių minučių iki paros), o vėliau išnyksta. Žmogus gali patirti kelis mini insultus.
 
Kaip diagnozuojamas insultas?
 
Jei patyrėte ar manote, jog rizikuojate patirti insultą, pasitarkite su savo gydytoju dėl specialių tyrimų. Prieš gydydamas insultą, gydytojas turi įsitikinti, jog jo simptomų nesukėlė kita priežastis (pvz.: auglys), nustatyti insulto rūšį, lokalizaciją. Insultui diagnozuoti ar jo rizikai nustatyti atliekama fizinė apžiūra (jos metu matuojamas kraujospūdis, nustatomas cholesterolio ir homocisteino kiekis kraujyje, įvertinami kiti rizikos veiksniai), miego arterijų tyrimas ultragarsu, arteriografija (atliekama įkišant kateterį pro pjūvį kirkšnyje, juo pasiekiant miego ar slankstelines arterijas, suleidžiant į jas dažų ir tuomet atliekant galvos rentgeno nuotraukas), kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tyrimas, echokardiografija (ultragarsinis širdies tyrimas).
 
Insulto gydymas
 
Insulto atveju būtina skubi medicininė pagalba, kuri priklauso nuo insulto rūšies. Ištikus išeminiam insultui, svarbiausia yra pašalinti kraujagyslės spindį užkemšantį veiksnį ir sugrąžinti smegenų kraujotaką. Per 3 valandas pradėjus gydymą trombus tirpdančiais vaistais (pvz.: audinių plazminogeno aktyvatoriumi), trombas yra ištirpdomas, ir kraujotaka atsistato. Deja, ne visuomet spėjama gydymą pradėti taip greitai, ir ne visuomet šis gydymas tinka, todėl gali tekti naudoti chirurginį gydymą: trombų pašalinimą atvėrus miego arteriją, angioplastiką (smegenų arterijų išplėtimą) ir kt.
 
Jei patyrėte išeminį insultą, jo pasikartojimo išvengti galite vartodami trombocitų sulipimą mažinančius vaistus arba antikoaguliantus – vaistus, slopinančius kraujo krešėjimą.

Jei jums gresia aneurizmos ar arterio-veninės jungties plyšimas (kartu ir hemoraginis insultas), taikomi šie chirurginiai gydymo metodai: aneurizmų užspaudimas specialiais spaustukais (klipavimas), aneurizmos embolizacija, arterio-veninių jungčių pašalinimas.


Jums gali būti naudinga:
Kraujospūdžio matuokliai

Skaityti komentarus (28)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 7 * 7 - 11 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7