Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Karpos
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-16
 
Paprastosios karpos (karpos, žmogaus papiloma viruso infekcija, Warts, Human papilomavirus infection)

Karpos – tai žmogaus papiloma viruso sukeliamos nepiktybinės odos išaugos. Karpos dažniausiai yra nekenksmingos ir dažnai išnyksta savaime. Tačiau jei karpos jus verčia jaustis nejaukiai, galite jas šalinti specialiais metodais. Deja, jos gali atsinaujinti ir tapti nuolatine problema.

Kas lemia karpų atsiradimą?

Karpų atsiradimą lemia žmogaus papiloma virusas, sukeliantis greitą išorinio odos sluoksnio ląstelių augimą. Iš viso yra daugiau nei 60 žmogaus papiloma viruso tipų. Kai kurie tipai sukelia paprastąsias (delnų) karpas, kiti – lytinių organų srities, padų ar veido karpas. Kai kuriais karpų tipais (pvz.: lytinių organų karpomis) itin lengvai užsikrečiama nuo jų turinčio žmogaus, tačiau tikimybė taip užsikrėsti rankų karpomis yra nedidelė. Nedidelė tikimybė užsikrėsti karpomis taip pat atsiranda naudojantis karpų turinčių žmonių daiktais. Virusai lengviau įsiskverbia į odą, jei ji yra sausa, jos kraujotaka sutrikusi, gausiai prakaituojama. Karpomis itin lengvai užsikrečia žmonės, kurių imuninė sistema yra nusilpusi. Be to, karpomis dažniau užsikrečia vaikai ir jauni žmonės.
 
Jei turite karpų ant rankų, virusas gali išplisti ir į kitas kūno vietas. Karpos dažniausiai plinta per odos pažeidimus – įbrėžimus, įdrėskimus. Jei kramtote nagus, karpos gali išplisti aplink juos.

Kaip karpos atrodo?

Užsikrėtus žmogaus papiloma virusu, gali atsirasti vienas ar keli nedideli, šiukštūs, nelygaus paviršiaus odos iškilimai – karpos. Jie gali būti mėsos, baltos, rausvos spalvos. Dažnai jose matyti vienas ar keli tamsūs taškeliai, kuriuos žmonės kartais vadina karpų sėklelėmis, tačiau iš tiesų tai yra mažos, krešuliais užkimštos kraujagyslės. Dažniausiai karpos yra neskausmingos, tačiau jas užkliudžius ar pakraščius, karpos gali imti kraujuoti. Negydomos jos gali susilieti į didesnius konglomeratus, o karpoms plintant po nagu, nagas gali atšokti nuo odos.
     
Kiti žmogaus papiloma viruso tipai gali lemti karpų atsiradimą kitose kūno vietose: ant padų, lytinių organų srityje arba veido. Lytinių organų karpos yra viena iš dažniausių lytiniu būdu plintančių ligų.
 
Kaip karpos yra gydomos?
 
Karpas gydyti nėra būtina, tačiau taip išvengiama jų plitimo ir nemalonaus jausmo kitiems žmonėms į jas atkreipus dėmesį. Karpų atsikratyti gali pavykti ir namuose, vartojant salicilio rūgštį (ji parduodama be recepto), tačiau toks gydymas gali trukti ilgą laiką. Paprastosioms karpoms gydyti naudojamas 17 proc. salicilio rūgšties tirpalas, juo oda kasdien tepama kelias savaites, ir galiausiai pažeista odos dalis nusilupa. Norėdami pasiekti greitesnių rezultatų, galite prieš naudodami tirpalą karpas 15-20 min. pamirkyti šiltame vandenyje ir pašalinti negyvą odą nagų dilde arba pemza. Salicilio rūgštis gali sudirginti arba pažeisti odą aplink karpas, be to, ją naudoti nerekomenduojama nėščiosioms. Jei šiuo būdu atsikratyti karpų nepavyksta, gydytojas jums gali rekomenduoti šaldymą, kantaridiną ar karpos pašalinimą naudojant lazerį arba elektrinę adatą.
 
Dažniausiai gydytojai siūlo pradėti nuo mažiausiai skausmingų ir mažiausiai odą pažeidžiančių metodų, todėl dažniausiai karpas gydyti pradedama krioterapija. Krioterapija – tai gydymas šalčiu, jam gali būti naudojamas nitrogeno skystis. Po krioterapijos procedūrų aplink karpą susiformuoja pūslelė, o per savaitę ar dvi negyvas audinys nusilupa. Šis gydymas yra beveik neskausmingas ir dažniausiai efektyvus, nors ir gali tekti jį kartoti kelis kartus. Kitas būdas karpų naikinimui yra kantaridino (susbstancijos gaunamos iš ispaninio vabalo) naudojimas. Dažniausiai jis maišomas su kitomis cheminėmis medžiagomis, tepamas ant odos, ir tuomet ji yra tvarstoma. Gydymas nėra skausmingas, tačiau jo metu susiformavusios pūslės gali sukelti nepatogumų. Šios pūslės yra būtina gydymo dalis, nes joms iškilus karpa atskiriama nuo odos ir gydytojas gali pašalinti negyvą jos dalį.
 
Karpos gali būti šalinamos ir chirurginiu būdu. Jas galima tiesiog išpjauti arba sunaikinti naudojant elektrines adatas (tai vadinama elektrokoaguliacija). Prieš šias procedūras suleidžiama vietinių anestetikų, nes jos gali būti skausmingos. Po operacijų gali likti randai, todėl šis gydymo būdas dažniausiai siūlomas tada, kai kitais būdais panaikinti karpų nepavyksta. Karpas galima šalinti ir lazeriu, tačiau šis būdas yra brangus ir po jo gali likti randai.

Karpomis atsikratyti gali būti sunku, ypač jei jos yra aplink ir po nagais. Be to, jei esate imlus karpas sukeliančiam virusui, dažniausiai toks būsite visada, todėl net po sėkmingo gydymo netrukus gali pasirodyti naujos karpos.

Jums gali būti naudinga:
Aliejus kosmetinis Ugniažolių Naturalnyje masla 50ml
Balzamas kūnui Gornyj Čistotel 1,2ml

Skaityti komentarus (3)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 7 * 2 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7