Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Kiaušidžių cistos
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-10
 
Kiaušidžių cistos (Ovarian cysts, Roundd sac in ovaries)

kiaušidžių cistos Moterys turi dvi kiaušides – migdolo dydžio kiaušinėlius ir moteriškus lytinius hormonus išskiriančius darinius abipus gimdos. Kiaušidžių cistos – tai darinys kiaušidės viduje ar paviršiuje, primenantis skysčio pilną pūslelę. Daugumai moterų kuriuo nors gyvenimo periodu atsiranda tokių cistų. Jos gali būti vienoje ar abiejose kiaušidėse, jų gali būti viena ar daugiau. Dažniausiai jos yra nepavojingos ir nesukelia jokių nemalonių pojūčių.
 
Didžioji cistų dalis ir negydomos, per kelis mėnesius jos išnyksta be jokios žymės. Tačiau kartais šios cistos (ypač jei jos plyšta) gali sukelti rimtų problemų. Geriausias būdas saugoti savo sveikatą yra žinoti cistų tipus ir požymius, galinčius įspėti apie gresiančias rimtesnes problemas bei reguliariai atlikti dubens apžiūras. Vyresnėms nei 30 metų amžiaus moterims būtina kasmet apsilankyti pas ginekologą. Jis atliks atliks ultragarsinį kiaušidžių bei gimdos tyrimą ir nustatys atsiradusias cistas ar kitus pakitimus.

Kaip pasireiškia kiaušidžių cistos?

Dažniausiai kiaušidžių cistos nesukelia jokių simptomų arba, jei simptomai ir pasireiškia, jie gali priminti kitų ligų (endometriozės, dubens organų uždegimo, ektopinio nėštumo, kiaušidžių vėžio) simptomus. Kiaušidžių cistų sukeliami požymiai gali priminti net apendicito simptomus. Nepaisant to, svarbu stebėti kūno pokyčius ir žinoti, kurie iš jų yra pavojingi.
      
Jei turite kiaušidžių cistą, jums gali pasireikšti šie požymiai: menstruacijų ciklo sutrikimai, nuolatinis bukas dubens skausmas, plintantis į nugaros apačią, dubens skausmas prieš menstruacijų pradžią ar joms besibaigiant, dubens skausmas lytinių santykių metu, pykinimas, vėmimas, krūtų jautrumas, pilnumo, sunkumo jausmas pilvo srityje, spaudimas į tiesiąją žarną ir šlapimo pūslę (todėl sunku visiškai ištuštinti šlapimo pūslę ir tuštinamasi bei šlapinamasi dažnai bei po nedaug). Ženklai, rodantys, jog būtina skubi medicininė pagalba, yra staigus, stiprus dubens skausmas arba dubens skausmas, karščiavimas ar vėmimas.

Kodėl atsiranda kiaušidžių cistų?

Kiaušidėse kiekvieną mėnesį menstruacinio ciklo pradžioje pradeda formuotis cistas primenantys dariniai – folikulai. Jie išskiria hormonus – estrogeną ir progesteroną, o ovuliacijos metu iš jų išeina kiaušinėlis. Kartais normalus folikulas nenustoja augęs ir yra vadinamas funkcine cista. Yra du funkcinių cistų tipai: folikulinės ir geltonkūnio cistos.
 
Maždaug menstruacijų ciklo viduryje smegenyse esanti liauka, vadinama hipofize, išskiria liuteinizuojančio hormono. Jis lemia tai, kad folikulas, kuriame yra kiaušinėlis, trūksta (įvyksta ovuliacija) ir kiaušinėlis, išėjęs iš folikulo, ima keliauti kiaušintakiu. Neišsiskyrus liuteinizuojančiajam hormonui, ima formuotis folikulinė cista. Tuomet folikulas neplyšta, o auga ir virsta cista. Folikulinės cistos paprastai yra nekenksmingos, retai sukelia skausmą ir dažniausiai per 2-3 menstruacijų ciklus išnyksta.

Kai hipofizė išskiria liuteinizuojantį hormoną, ir kiaušinėlis išeina iš folikulo, trūkęs folikulas ima išskirti didelius kiekius estrogeno ir progesterono, taip ruošdamas organizmą galimam nėštumui. Trūkęs folikulas vadinamas geltonkūniu. Kartais jame susikaupia skystis, ir geltonkūnis virsta cista. Paprastai tokia cista savaime išnyksta per kelias savaites. Kartais tokios cistos padidėja iki beveik 10cm dydžio ir gali imti kraujuoti į savo vidų. Prisipildžiusi krauju cista gali plyšti ir sukelti vidinį kraujavimą bei staigų aštrų skausmą. Į cistas gali patekti infekcija, ir jos gali supūliuoti, taip pat kartais cistos gali tapti piktybinėmis. Cistų atsiradimo riziką didina vaisingumą skatinantis vaistas klomifeno citratas (Clomid, Serophene).

Cistos gali infekuotis ir supūliuoti, sukelti mėnesinių ciklo sutrikimus, nevaisingumą, savaiminius persileidimus, šlapinimosi bei tuštinimosi sutrikimus, taip pat jos gali gali tapti piktybinėmis.

Kaip gydomos kiaušidžių cistos?

Gydymas parenkamas atsižvelgiant į pacientės amžių, cistos tipą ir varginančius simptomus. Jei pacientė yra vaisingo amžiaus, jai nepasireiškia jokie simptomai, o ultragarsas parodo, jog kiaušidėje yra skysčiu pripildyta cista, gydytojas gali patarti palaukti ir pasitikrinti po 1-3 mėnesių. Tuomet vėl bus atliktas dubens srities tyrimas ultragarsu ir vertinama, kaip kinta cistos dydis. Šis metodas gali būti rekomenduojamas ir moterims po menopauzės, jei cista nėra didesnė nei 2 cm dydžio. Taip pat gydytojas gali patarti vartoti geriamuosius kontraceptikus, kad sumažėtų naujų cistų atsiradimo tikimybė ateityje. Be to, vartojant geriamuosius kontraceptikus sumažėja rizika susirgti kiaušidžių vėžiu.
 
Jei cista yra didelė, neprimena funkcinės cistos, didėja ar neišnyksta per 2-3 menstruacijų ciklus, gydytojas gali pasiūlyti ją pašalinti chirurginiu būdu. Cistos taip pat šalinamos, jei sukelia skausmą ar kitus simptomus. Kartais cistą galima pašalinti nešalinant visos kiaušidės, operacijos, vadinamos cistektomija,    metu. Taip pat gydytojas gali pasiūlyti pašalinti visą pažeistą kiaušidę. Abi šios procedūros leidžia išsaugoti vaisingumą. Likus bent vienai kiaušidei, bus išskiriamas estrogenas. 

Jei nustatoma, kad cista yra vėžinės kilmės, rekomenduojama pašalinti abi kiaušides ir gimdą. Mergaitėms iki brendimo ir moterims po menopauzės padidėja tikimybė, kad atsiradusi cista yra vėžinės kilmės (nes folikulai jų kiaušidėse dar arba jau nesiformuoja) , todėl po menopauzės gydytojai dažniausiai rekomenduoja cistas šalinti ir kruopščiai ištirti jų audinių pavyzdžius.


Skaityti komentarus (44)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 2 + 6 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7