Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Knarkimas ir obstrukcinė miego apnėja
www.infomed.lt Rasa Žemaitaitytė
2009-04-14

Knarkimas ir obstrukcinė miego apnėja

Knarkimas – tai triukšmas, sukeltas minkštojo gomurio ir kitų viršutinių kvėpavimo takų dalių. Dažniausiai knarkia nutukę vidurinio amžiaus vyrai ir tai labai trikdo aplinkinius. Net 40% suaugusiųjų knarkia.

Obstrukcinė miego apnėja (OMA) – tai periodinis kvėpavimo sustojimas 10-30 sekundžių. Kvėpavimo sustojimus lydį deguonies prisotinimo kraujyje sumažėjimas.

Populiaciniais tyrimais įrodyta, kad miego apnėja, pasireiškia 4% vyrų ir 2% moterų. Taip pat įrodyta, kad miego apnėja yra susijusi su arterinės hipertenzijos ir širdies ligų išvystymu bei didina riziką susirgti miokardo infarktu.

Kaip atsiranda knarkimas ir OMA?

Įkvėpus slėgis gerklėje ir krūtinės ląstoje nukrinta žemiau atmosferos slėgio, todėl oras keliauja į plaučius. Didesnis išorinis atmosferos slėgis stengiasi suspausti gerklę , bet raumenys neleidžia to padaryti. Miegant raumenys atsipalaiduoja, todėl gerklė susiaurėja kiekvieną kartą įkvėpus.

Jeigu gerklė labai stipriai susiaurėja iki nedidelio plyšelio, tai oro tekėjimas sutrikdomas. Tada girdima vibracija – knarkimas. Jei gerklė susiaurėja tiek, kad oras negali praeiti, žmogus stengiasi įkvėpti iki tol, kol atsibunda.

Apnėja (kvėpavimo sustojimas) paprastai pasibaigia garsiu knarkimu bei viso kūno judesiais. Atsibudus, gerklės raumenys prasiplečia pakankamai, kad praeitų oras. Žmogus įkvėpęs vėl užmiega bei dažniausiai nieko neprisimena.

Sergant OMA, šie kvėpavimo sustojimo ciklai kartojasi daug kartų per naktį. Dėl kvėpavimo sustojimų ir ne tokio gilaus kvėpavimo miegant sumažėja deguonies koncentracija kraujyje ir žmogus daug kartų atsibunda naktį. Ligoniai dažnai skundžiasi, kad jie atsibunda nepailsėję.

Kai kurie žmonės atsibunda priepuolio metu ir laba išsigąsta, nes jaučia smaugimą. Paprastai kvėpavimas atsistato per keletą sekundžių. Miegantys kartu dažniausiai mano, kad reikėtų ligonį pažadinti, bet iš tiesų tai nėra privaloma.

Sergant OMA miegas sutrikdomas, išnaudojama dagiau energijos, todėl atsiranda mieguistumas dieną. Noras miegoti būna toks stiprus, kad ligoniai užmiega kalbėdami, valgydami ar net vairuodami automobilį.

Kas sukelia knarkimą ir OMA?

Pagrindinė OMA priežastis yra siauresnė gerklė nei įprasta, kuri nesukelia jokių problemų kvėpuojant ne miego metu. Daug problemų sukelia nutukimas, ypač vyrams, kai riebalai susikaupia ant kaklo. Kartais siauresnė gerklė yra paveldima. Taip pat gerklė siaurėja ir senstant.

Išgėrus alkoholio, gerklės raumenys atsipalaiduoja, todėl OMA paūmėja. Panašų poveikį tūri antihistamininiai vaistai ir migdomieji.

Dažniausios knarkimo priežastys:
  • padidėję tonzilės ar adenoidai – dažna vaikų knarkimo priežastis;
  • dideli dantys ar labai mažas apatinis žandikaulis – liežuvis užima per daug vietos burnoje ir užkemša kvėpavimo takus;
  • labai ilgas minkštasis gomurys;
  • nosies pertvaros defektai trukdo orui laisvai keliauti pro nosį, sukeliamas vakuumas, o minkštieji audiniai lengviau susitraukia ir sukelia vibracijas;
  • adenoidai, alergijos (šienligė) ir nosies augliai taip pat trukdo orui laisvai praeiti;
  • nutukimas – riebalinis audinys spaudžia kvėpavimo takus ir juos siaurina.

Kokios OMA pasekmės?

Sergant OMA padidėja avarijų ar nelaimingų atsitikimų darbe tikimybė dėl mieguistumo dieną. Pasidaro sunkiau susikaupti. Tyrimai rodo ryšį tarp OMA ir depresijos. Gali pakilti kraujospūdis, vystytis hipertenzinė liga. Didėja rizika susirgti krūtinės angina, infarktu, insultu.

Kaip galima padėti sau?

Labai svarbu mažinti savo svorį, atsisakyti riebaus maisto, saldumynų ir alkoholio. Labai svarbu fizinis aktyvumas – geriausia, kai pratimai atliekami ne mažiau nei 20 min. mažiausiai 2-3 kartus per savaitę. Sumažinus svorį tikėtina, kad ligos simptomai dings. Deja, pati liga nepraeina. Patartina negerti alkoholinių gėrimų 3 valandas prieš einant miegoti. Geriausia miegoti ant šono arba pakėlus lovos galvūgalį.

Kaip gydytojas nustato diagnozę?

Gydytojas remiasi ligonio skundais (knarkimais, kvėpavimo sustojimais naktį, mieguistumu dieną), atlieka bendrąją apžiūrą. Taip pat apžiūri kvėpavimo takus ir išsiaiškina jų obstrukcijos priežastį. Miegas gali būti tiriamas specialiose laboratorijose. Stebimas deguonies lygis, registruojami knarkimo garsai, oro judėjimas pro burną ir nosį, krūtinės ląstos judesiai.

Kaip gydyti knarkimą ir OMA?

Labiausiai padeda specialus teigiamo oro spaudimo prietaisas, vadinamas CPAP. Su šiuo prietaisu palaikomas aukštesnis už atmosferos spaudimas kvėpavimo takuose, todėl gerklės raumenys nesuspaudžiami kvėpuojant. CPAP panaikina tik simptomus bet nepanaikina knarkimo ar OMA priežasties.

Nėra patvirtintų vaistų gydyti šioms ligoms. Taip pat atliekamos minkštojo gomurio plastikos operacija Pillar, kuri yra alternatyva CPAP sistemai. Klinikiniai tyrimai rodo, kad po Pillar procedūros knarkimas sumažėja 85% pacientų.

Jei įmanoma, reikėtų šalinti kvėpavimo takų nepraeinamumą: naudotis specialius prietaisus, kurie koreguotų dantų žandikaulio padėtį, operuoti adenoidus, iškrypusią nosies pertvarą.


Jums gali būti naudinga:
Purškalas nosiai Snoreeze 10ml
Juostelės gomurio tirpios Snoreeze N14

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 9 * 6 - 6 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7