Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Kosulys
www.infomed.lt Rasa Žemaitaitytė
2009-04-14

Kosulys

Kosulys – tai refleksinė organizmo reakcija į juntamųjų nervų sužadinimą kvėpavimo takuose. Kosint staigiai įkvepiama ir po to gerklos (balso aparatas) akimirksniu užsidaro. Pilvo ir krūtinės raumenys, kurie dalyvauja kvėpavime, susitraukia, slėgis krūtinės ląstoje padidėja ir balso stygos atsidaro. Didelio greičio oro gūsis keliaudamas pro kvėpavimo takus juos išvalo nuo dulkių, purvo ir nereikalingo sekreto.

Kosulys yra vienas pagrindinių organizmo gyvybiškai svarbių gynybinių mechanizmų. Plaučiai ir apatiniai kvėpavimo takai yra sterilūs. Jeigu į juos patenka purvo, dulkių, tai sudaromos sąlygos augti bakterijoms, kurios sukelia infekciją (pavyzdžiui, plaučių uždegimą).

Kas sukelia kosulį?

Kosulys dažniausiai reiškia, kad kažkas yra kvėpavimo takuose, ko ten neturėtų būti. Tai gali būti įkvėptos dulkės, netyčia patekę maisto gabalėliai ar dėl infekcijos besikaupiančios gleivės.

Kosulį gali sukelti:
 • peršalimas, kuris dažnai sukelia ūmų kosulį praeinantį per mažiau nei 3 savaites;
 • į kvėpavimo takus patekęs maistas ar skystis valgant ar geriant;
 • sunkesnė liga – plaučių uždegimas, ūmus širdies nepakankamumas, krešulys plaučių arterijoje;
 • rūkymas;
 • astma – vaikams ypač, jiems gali nebūti būdingo švokštimo, tik kosulys;
 • gastroezofaginio reflukoso liga – skrandžio rūgštys grįžta gerkle ir patekę į kvėpavimo takus, sukelia kosulį;
 • tam tikrų vaistų nuolatinis ilgas vartojimas nuo širdies ar inkstų ligų (angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai);
 • labai retai kosulį sukelia psichologinės priežastys;
 • lėtinis kosulys gali būti dėl nervų pažeidimo, kurie įnervuoja balso stygas.
Kaip gydomas kosulys?

Kosulys yra tik simptomas, ne liga, todėl gydoma jį sukėlusi būklė. Reiktų susirūpinti ir kreiptis į gydytoją, jeigu kosulį lydi geltonos spalvos ar su kraujo priemaiša, blogo kvapo skrepliavimas, krūtinės skausmas, dusulys, švokštimas,priepuolinis kosulys, staigus svorio praradimas, karščiavimas, prakaitavimas, balso užkimimas.

Kosulys būtinas kvėpavimo takų išsivalymui, todėl pavojinga, kai žmogus dėl skausmo (pvz., šonkaulių lūžio) ar raumenų silpnumo negali kosėti. Taigi vaistai nuo skausmo gali padėti atsikosėti.

Kvėpavimo takų infekciją gali sukelti bakterijos arba virusai (dažniausia priežastis vaikams). Bakterinė infekcija gydoma antibiotikais, bet ne virusinė.

Kokliušo sergamumas labai sumažėjo dėl aktyvaus skiepijimo. Jei diagnozuojama ši liga, gydoma makrolidų grupės antibiotikais (tokiais kaip eritromicinas).

Astmos priepuolis gali pasireikšti kosuliu be švokštimo. Paūmėjimas dažniausiai būna naktį. Vaikams tai gali būti pirmas astmos pasireiškimas arba ženklas, kas astma yra prastai kontroliuojama. Kosulį palengvina tradicinis astmos gydymas inhaliatoriumi.

Jei diagnozuojama gastroezofaginio reflukso liga, skiriamas skrandžio rūštingumą mažiantis gydymas antacidiniais vaistais.

Svarbu šalinti kosulį sukėlusį veiksnį. Metus rūkyti kosulys palengvėja ar visai išnyksta 94 proc. žmonių per mėnesį. Taip pat jei kosulio priežastis yra vaistų vartojimas, juos galima pakeisti kitais panašaus poveikio vaistais.

Vaistai nuo kosulio

Jei kosulys yra varginantis, bet nėra gyvybei pavojingų ligų simptomas, tuomet galima vartoti sirupus ar kitus vaistus nuo kosulio. Šie vaistai dažniausiai parduodami be recepto, bet vis tiek būtina pasitarti su vaistininku, kokius pasirinkti.

Kosulys su skrepliavimu gali būti gydomas atsikosėjimą gerinančia mikstūra ar sirupu, kad gleivės kuo greičiau pasišalintų iš kvėpavimo takų.

Sausas, varginantis kosulys dažniausiai slopinamas kodeinu, dekstrometorfanu. Į vaistų mišinius taip pat įeina medžiagos, kurios tepa ir drėkina kvėpavimo takus. Antihistaminiai vaistai - ipratropiumo bromidas, efedrinas - slopina ir kosulio refelksą, ir lengvina slogos simptomus.

Patys ligoniai neturėtų gydytis daugiau kaip 2 savaites. Jei kosulys nepraeina, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Kokie tyrimai reikalingi?

Lėtinio kosulio priežasčiai nustatyti dažniausiai atliekami šie tyrtimai:
 • po pirminės apžiūros atliekama krūtinės ląstos rentgeno nuotrauka ištirti dėl ligų, tokių kaip, plaučių uždegimas, plaučių vėžys ar tuberkuliozė;
 • kraujo ir odos testai daromi išsiaiškinti, ar nėra alergijos;
 • taip pat imamas skreplių pasėlis ieškant bakterijų, tuberkuliozės mikobakterijų ar vėžinių ląstelių;
 • gali būti atliekama elektrokardiograma ar širdies ultragarsinis tyrimas;
 • sunkesniais atvejais gali būti atliekama bronchoskopija, kompiuterinė tomograma, spirograma su metcholinu ar rūgšties tyrimas stemplėje.

Skaityti komentarus (3)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 63 + 49 - 14 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7