Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Kraujo vėžys
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-08
 
Kraujo vėžys (ūminė leukemija, Leucaemia (acute), Cancer of blood)
 
Leukemija, dažnai vadinama kraujo vėžiu, yra kraujo liga, kada kraujyje atsiranda baltųjų kraujo kūnelių (leukocitų) nesubrendusios formos, pakinta leukocitų skaičius, sutrinka jų funkcija, kaulų čiulpuose slopinama normalių ląstelių gamyba. Pakitusios ląstelės užima vis didesnį kaulų čiulpų plotą, mažėja normalių ląstelių užimama kaulų čiulpų dalis, pasireiškia leukemijai būdingi simptomai.
 
Leukemija pagal eigą skirstoma į ūminę ir lėtinę. Lėtinė leukemija yra lėtai progresuojanti leukemijos forma (progresuoja metais). Ūminė leukemija progresuoja greitai (mėnesiais). Pagal kilmę (t.y. pagal tai, kurios baltųjų kraujo kūnelių pirmtakinės ląstelės pakinta) leukemijos būna mieloblastinės ir limfoblastinės.
 
Ūminėmis limfoblastinėmis leukemijomis dažniau serga vaikai (jos sudaro 80-90 proc. visų vaikams pasitaikančių leukemijų), o mieloblastinėmis dažniau serga suaugusieji, kuriems ūminės mieloblastinės leukemijos sudaro 80 proc. visų suaugusiesiems pasitaikančių leukemijų.
 
Kas sukelia ūminę leukemiją?
 
Ligos priežastis dažniausia neaiški. Ji gali pradėti vystytis įvykus geno mutacijai normalioje kaulų čiulpų ląstelėje. Mutacijų tikimybė didesnė veikiant jonizuojančiai spinduliuotei, cheminėms medžiagoms (pvz.: naftos produktams, benzolui), gydant chemoterapija (ciklofosfamidu, chlorambuciliu).
 
Kokie yra ūminės leukemijos simptomai?
 
Jei atsiranda kuris nors iš šių simptomų, patartina pasikonsultuoti su gydytoju:
  • nenormaliai balta veido spalva (anemija);
  • nuovargis;
  • sąnarių skausmas;
  • kartotinės infekcijos (pvz.: lūpų pūslelinė);
  • ūminė leukemija dažnai pasireiškia kraujavimu iš nosies ir lengvomis kraujosruvomis, atsirandančiomis savaime net be šnypštimo ar traumos;
  • staigus simptomų pasireiškimas.
Kaip ūminė leukemija diagnozuojama?
 
Daugelis leukemijos rūšių gali būti diagnozuojamos kraujo tyrimais. Paprastai kraujyje galima nustatyti ūminės leukemijos ląsteles. Patikslinti leukemijos metu vyraujančią ląstelių rūšį atliekama kaulų čiulpų punkcija.
 
Kaip ūminė leukemija gydoma?
 
Daugelis ūmine leukemija sergančių pacientų nukreipiami į specialius skyrius tyrimams ir gydymui. Dažniausiai prieš pradedant gydymą, ligoniui įstatomas centrinis veninis kateteris, gydoma intravenine chemoterapija. Daugeliu atvejų chemoterapinis gydymas būna keturių-šešių mėnesių trukmės. Kiekvienas kursas trunka keturias-penkias dienas. Chemoterapija naikina greitai besidauginančias ląsteles ir todėl nukenčia ne tik navikinės ląstelės (jos dauginasi greitai), bet ir normalios organizmo greitai besidauginančios ląstelės.
 
Chemoterapija nuslopina kaulų čiulpų ląsteles, kyla kraujavimo ir infekcijų pavojus, todėl kartais kelias savaites po chemoterapijos pacientas turi pasilikti ligoninėje (dažnai karščiavimas ir šaltkrėtis yra vieninteliai infekcijos požymiai, todėl būtina į juos atkreipti dėmesį, nes nusilpusiam organizmui infekcija gali būti mirtina). Laikui bėgant, kraujo ląstelės atsistato. Kartais prireikia perpilti kraują.
 
Po chemoterapijos gali nuslinkti plaukai, pykinti, varginti vėmimas ir viduriavimas. Vėmimas ir viduriavimas slopinami vaistais. Plaukų nuslinkimas yra laikinas, plaukai iš naujo atauga po trijų ar keturių mėnesių.

Kartais leukemijos gydymo alternatyva yra kaulų čiulpų transplantacija, bet ji tinkama tik tam tikrai ligonių grupei, priklausomai nuo amžiaus, leukemijos pobūdžio ir kt.


Skaityti komentarus (5)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 97 + 45 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7