Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga
www.infomed.lt Rasa Žemaitaitytė
2009-04-27

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga, lėtinis astminis bronchitas

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra lėtinė, progresuojanti kvėpavimo takų liga, kuri sukelia dusulį, švokštimą, kosulį, skrepliavimą. Ilgainiui vystosi plaučių emfizema, kvėpavimo nepakankamumas, labai prastėja ligonio gyvenimo kokybė. Šios ligos galima išvengti ir ją būtina gydyti.

LOPL serga 4-6% vyrų ir 1-3%moterų. Ši liga daugelyje šalių užima 5-6 vietą tarp dažniausių mirties priežasčių. Lietuvoje sergamumas LOPL yra 2,0 iš 1000 gyventojų. Sergamumas ir mirtingumas nuo LOPL kasmet didėja.

Skiriama keturios LOPL sunkumo stadijos atsižvelgiant į plaučių funkciją.

Kas sukelia lėtinę obstrukcinę plaučių ligą?

LOPL sukelia daug išorinių ir vidinių veiksnių, kurie papildo vienas kitą ir taip išsivysto liga. Svarbiausias LOPL rizikos veiksnys yra rūkymas. Rūkymo sukeliami plaučių audinio pokyčiai tiesiogiai priklauso nuo cigarečių skaičiaus ir rūkymo trukmės. Ligos simptomai išryškėja po 20-30 metų rūkymo. LOPL riziką didina pasyvus cigarečių, pypkės ar cigarų rūkymas. Daugiau nei 30% rūkalių suserga LOPL, o 80-90% sergančiųjų LOPL rūko ar rūkė praeityje. Rūkymas sukelia uždegimą kvėpavimo takuose ir jų pažeidimą, todėl juose ima kauptis, gleivės, mikroorganizmai, skatinama infekcija.

Kiti rizikos veiksniai yra genetinis polinkis, profesinės organinės ir neorganinės dulkės, oro teršalai, lėtesnis plaučių augimas ir raida, dažna kvėpavimo takų infekcija, blogos socialinės ir ekonominės sąlygos, nevisavertė mityba (šviežių vaisių ir daržovių trūkumas).

Manoma, kad polinkį susirgti LOPL lemia įvairūs genai. Ištirta priežastis yra α1 antitripsino, fermento, kuris svarbus plaučių funkcijai, stoka. Esant šio fermento trūkumui, liga pasireiškia apie keturiasdešimtuosius metus.

Kokie lėtinės obstrukcinės plaučių ligos simptomai?
  • Liga iš pradžių būna besimptomė arba su nedideliais kvėpavimo sistemos simptomais.
  • Ligonis dažniausiai prisitaiko savo gyvenseną prie pakitusios kvėpavimo funkcijos, sumažina fizinį aktyvumą, o liga progresuoja pamažu.
  • Iš pradžių ligoniai dažniausiai tik kosi ir skrepliuoja.
  • Vėliau atsiranda dusulys. Iš pradžių ligonis dūsta fizinio krūvio metu.
  • Dusulys gali būti su švokštimu, skausmu krūtinėje.
  • Vėlyvoje LOPL stadijoje dusulys prasideda nuo menkiausio fizinio krūvio, o ramybės būsenoje ligonis jaučiasi patenkinamai.

Kaip diagnozuojama lėtinė obstrukcinė plaučių liga?

Gydytojas įvertina ligonio nusiskundimus, rizikos veiksnius ir atlieka tam tikrus tyrimus. Pagrindinis metodas diagnozuoti LOPL yra plaučių funkcijos įvertinimas atliekant spirogramą. Spirometrija – tai tyrimas, kai specialiu aparatu patikrinama, ar nėra kvėpavimo takų susiaurėjimo (obstrukcijos). Spirogramos taip atliekamos siekiant įvertinti ligos progresavimą ir gydymo efektyvumą. Atliekama paprasta spirograma ir spirograma po bronchus plečiančių vaistų inhaliacijos.

Taip pat pageidautina atlikti krūtinės ląstos rentgeno nuotrauką ar krūtinės ląstos tomogramą. Tiriami ligonio skrepliai, arterinio kraujo dujos įvertinti kvėpavimo nepakankamumą, esant jaunam amžiui tiriamas α1 antitripsino kiekis. Širdies ultragarsinis tyrimas (echoskopija) padeda netiesiogiai nustatyti LOPL, įvertinti plautinę hipertenziją. Bronchoskopija atliekama įtarus plaučių vėžį, rečiau – pašalinti susikaupusį sekretą bronchuose.

Kokios LOPL komplikacijos?

LOPL gali paūmėti, pasunkėti simptomai, dažniausiai tenka taikyti stipresnį gydymą. LOPL paūmėjimą sukelia bakterinė ar virusinė kvėpavimo takų infekcija. Taip pat gali atsirasti bronchektazių. Vystosi antrinė eritemija (eritrocitų skaičiaus padidėjimas), kuris didina kraujo klampumą, sunkina širdies darbą. Dėl šių veiksnių vystosi lėtinė plautinė hipertenzija, lėtinė plautinė širdis. Gali atsirasti pabrinkimų, mažėja ligonio svoris.

Kaip LOPL gydoma?

LOPL gydymas susideda iš rizikos veiksnių šalinimo ir gydymo vaistais. Labai svarbu, kad rūkantis ligonis mestų rūkyti, nes tai pagerina jo plaučių funkciją, lėtina ligos progresavimą. Gydytojas privalo paskatinti ligonį ir patarti jam kaip, tai padaryti. Taip pat reikėtų vengti dulkių, oro teršalų, sveikai maitintis, nenustoti judėti. Taip pat būtina skiepytis nuo gripo, kad būtų išvengta ligos paūmėjimų.

Pagrindinius vaistus LOPL gydyti galima išskirti į 2 grupes: bronchus plečiantys vaistai (BPV) ir inhaliuojamieji gliukokortikoidai (steroidiniai hormonai). BPV yra priklauso keletas vaistų grupių – tai inhaliuojamieji β2 agonistai, inhaliuojamieji anticholinerginiai vaistai ir metilksantinai. Jie pasižymi arba trumpu, arba ilgu veikimu.

LOPL medikamentinis gydymas skiriamas pagal LOPL stadijas. Esant dusulio priepuoliui visų stadijų metu skiriami trumpai veikiantis BPV jam numalšinti. Tokio gydymo užtenka pirmajai LOPL stadijai Jei nustatoma antroji LOPL stadija, gydymui užtenka ilgai veikiančių BPV. Ligai sunkėjant pridedama inhaliuojamųjų gliukokortikosteroidų. Esant ketvirtajai stadijai skiriama ilgalaikė terapija deguonimi bei sprendžiama dėl chirurginio gydymo.

Labai svarbu šalia medikamentinio gydymo skirti reabilitacines procedūras – tai fizioterapija, kvėpavimo gimnastika, fizinės treniruotės.

Chirurginis gydymas gali būti taikyti tik nerūkančiam ligoniui. Skiriami 3 tipų operacijos: pūslių pašalinimas, plaučių apimties sumažinimas ir plaučių transplantacija.

Gydant LOPL paūmėjimą skiriama pakankamai BPV, sunkiais atvejais suleidžiama metilksantinų į veną. Ligoniui skiriama sistemiškai veikiančių gliukokortikoidų, deguonies terapija. Kadangi LOPL paūmėjimą dažniausiai sukelia bakterijos ir virusai, gydymui svarbu skirti antibiotikų.


Jums gali būti naudinga:
Inhaliatoriai (kompresoriniai, ultragarsiniai, vaikiški) ir jų priedai

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 39 / 3 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7