Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Mastitas
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-05-05

Krūties uždegimas
 
        Krūties uždegimas – tai mikrobų sukeltas ūminis infekcinis pieno liaukos uždegimas. Krūties infekciniu uždegimu dažniausiai serga 18-50 metų amžiaus moterys, tačiau pastauoju metu sergamumas mastitu mažėja. Krūties infekcinis uždegimas gali būti dvejopos kilmės: krūtimi maitinančioms moterims arba spontaninis. Mastitu dažniau suserga tos gimdyvės, kurioms buvo nėštumo ir gimdymo komplikacijų, taip pat išsekusios, sergančios geležies stokos mažakraujyste, virusinėmis ligomis, lėtinėmis uždegiminėmis kitų organų ligomis (reumatu, angina, sinusitu, lėtiniu tulžies pūslės ar inkstų uždegimu, akmenlige, turinčios karieso pažeistų dantų), susilpnėjus imunitetui. Sumažėjus moters organizmo atsparumui patekusiems pavojingiems mikrobams, prasideda pieno liaukos uždegimas: užsikemša pieno latakėliai, iš krūties pienas dar blogiau nuteka.
 
Žindyvių infekcinis krūties uždegimas
 
        Šios kilmės krūties uždegimas dažniausiai pasitaiko pirmosiomis 6 maitinimo krūtimi (žindymo) savaitėmis, nors juo suserga ir kūdikį atjunkančios (atpratinančios nuo maitinimo krūtimi) moterys.

        Šiais laikais dėl geresnių higienos įgūdžiųžindančių moterų krūties uždegimas pasitaiko daug rečiau nei anksčiau. Norint išvengti krūties uždegimo, didelis dėmesys turi būti skiriamas higienai. Jei iškyla žindymo problemų, reikia kreiptis į savo šeimos daktarą, gydytoją ginekologą ar akušerę. Jie visuomet padės, parodys bei pamokys, kaip žindyti.
 
Žindyvių infekcinio  krūties uždegimo simptomai

        Pirmieji infekcinio krūties uždegimo simptomai yra (krūties) skausmas, patinimas, paraudimas ir jautrumas. Iš pradžių moteris gali jausti bendrą negalavimą, kaip kad sergant gripu: pakyla temperatūra, skauda galvą, vėliau atsiranda sunkumo, tempimo jausmas krūtyje, sustandėja krūtis.
Dar prieš pasireiškiant infekcijai, moteriai gali būti įtrūkęs spenelis ar aplink spenelį esanti oda. Maitinanti kūdikį moteris prieš pasireiškiant infekcijai gali pastebėti pieno susitvenkimą krūtyje –laktostazę, kuri susidaro dėl ne visiško pieno nutekėjimo iš krūties.

       Įtariant krūties uždegimą, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Esant krūties uždegimui, gydytojas paskirs antibiotiką, kuris gali būti saugiai naudojamas žindymo metu. Karščiavimas ir skausmas malšinami nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Organizmo atsparumas stiprinamas vitaminais.

       Sergant krūties uždegimu, labai svarbu ir toliau tęsti žindymą, nes tada iš krūties pašalinamas infekuotas pienas, ir mažėja galimybė susidaryti krūties pūliniui (abscesui). Infekuotame piene esantys mikrobai nepakenkia kūdikiui, nes jie žūsta paveikti kūdikio skrandyje esančių skrandžio rūgščių.

        Jei dėl kokios nors priežasties moteris maitinti krūtimi negali, ji turėtų pieną iš krūties nutraukti rankomis ar pientraukiu. Nutraukus pieną, rekomenduojama uždėti šaltą kompresą 15-20 min. su 5-10 min. pertraukomis 1-1,5 val. (tinka šalto vandens ar ledų pūslė, į švarios medžiagos skiautę suvyniotas sniegas iš šaldytuvo). Nutraukus pieną, pieno liauka suminkštėja, sumažėja sunkumo pojūtis, atlėgsta veržimas, tempimas, nukrenta kūno temperatūra.

       Jei pradėjus vartoti antibiotiką infekcija nepraeina, tikėtina, kad krūtyje susiformavo pūlinys, kuris turi būti drenuotas ligoninėje. Seniau krūties pūlinys būdavo drenuojamas naudojant bendrąją nejautrą (ligonę užmigdant medikamentais), o dabar dažnai pūlinys pašalinamas tik tą vietą nuskausminus. Pūliai ištraukiami adata ar drenuojant pūlinį pro krūtyje adata padarytą skylutę.

       Norint išvengti laktostazės ir mastito, būtina išmokti teisingai maitinti naujagimį. Naujagimis pirmosiomis jo gyvenimo savaitėmis maitinamas tiek kartų, kiek jis nori (net ir naktį), ne rečiau kaip kas 3 val., kiekvienąkart iš kitos krūties. Prieš kiekvieną maitinimą krūtį būtina apiplauti šiltu vandeniu su muilu (geriausia – bekvapiu vaikišku), nusausinti švariu, karštu lygintuvu išlygintu rankšluostėliu ir tik tuomet maitinti. Po maitinimo krūtis vėl apiplaunama, nusausinama, spenelis suvilgomas pieno lašu (pats pienas turi mikrobus naikinančių savybių). Jei speneliai sutrūkę, jie ir laukeliai aplink juos po kiekvieno maitinimo patepami specialiais tepalais, skatinančiais žaizdelių gijimą. 
 
Spontaninis krūties uždegimas

       Net ir nemaitinančios krūtimi moterys gali susirgti krūties uždegimu (tada jis vadinamas spontaniniu). Šiuo atveju dažnai pažeidžiama sritis greta spenelio. Spontaniniu krūties uždegimu dažniausiai serga 20-30 metų amžiaus moterys. Maždaug 90 proc. šių moterų rūko.

       Manoma, kad kažkokia cigaretės dūmuose esanti medžiaga pažeidžia spenelio viduje esantį pieno latakėlį ir jis tampa infekuotu. Ši būklė vadinama perilatakiniu mastitu: sukelia skausmą bei paraudimą, kartais krūtis tinsta.

       Antibiotikai išgydo sergančiąją krūties uždegimu, bet jeigu yra pažeidžiamas spenelio viduje esantis latakėlis, tikėtina, kad infekcija pasikartos. Jei infekcija kartojasi, gali prireikti chirurginiu būdu pašalinti pažeistą latakėlį ar latakėlius.
 
 Krūties odos infekcija

       Moterims, turinčioms dideles krūtis, dažnai infekuojama po krūtimis esančios srities oda. Taip atsitinka dėl to, kad ši sritis būna karšta ir prakaituota, taip susidaro ideali terpė daugintis mikrobams, tarp jų bakterijoms ir grybeliams.

       Išgydžius po krūtimis esančios srities infekciją antibiotiku ar priešgrybeliniu kremu, būtina užtikrinti, kad ši sritis būtų kiek įmanoma sausesnė ir švari. Tam reikia plauti šią sritį du kartus per dieną, po to švelniai ją nusausinant medvilniniu rankšluosčiu ar netgi trumpai nudžiovinant odą plaukų džiovintuvu.

       Reikėtų vengti naudoti bet kokius talkus ar kremus ir stengtis nešioti medvilninę liemenėlę ar netgi medvilninius marškinėlius po liemenėle, jei pastaroji nėra medvilninė.

        Moterys, turinčios viršsvorį, norėdamos išvengti krūties infekcijos pasikartojimo, turėtų numesti svorio. Turinčioms itin dideles krūtis moterims būtų naudinga pasitarti su gydytoju dėl krūtų sumažinimo chirurginiu būdu, kuris būtų naudingas norint išvengti pasikartojančios krūties infekcijos. 

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 91 - 29 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7