Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Morbus Parkinsoni
www.infomed.lt Rasa Žemaitaitytė
2009-10-25

Lėtinė, progresuojanti, neuronus degeneruojanti liga, prasidedanti dėl dopamino trūkumo smegenyse, pasireiškianti drebėjimu, sulėtėjusiais judesiais, kūno pusiausvyros nestabilumu.

Kas gali susirgti Parkinsono liga?

Ja beveik serga vienodai abiejų lyčių atstovai, 3% žmonių, vyresnių kaip 65 metų. Vidutinis pacientų amžius, kai atsiranda pirmieji Parkinsono ligos simptomai – 55 metai. 5-10% pacientų pirmųjų ligos simptomų atsiranda iki 40 metų – tai vadinamoji jaunatvinė Parkinsono liga. Daugiau serga baltosios rasės žmonių.

Kas sukelia Parkinsono ligą?

Parkinsono ligos riziką didina įvairūs aplinkos veiksniai: gausus pesticidų ir herbicidų vartojimas bei darbas su jais, šaltinio vandens vartojimas, anglies monoksidas, sunkieji metalai (manganas, gyvsidabris), patirtos galvos traumos. Genetiniai veiksniai taip pat turi reikšmės Parkinsono ligai atsirasti ir jos eigai. Pripažinta, jog Parkinsono liga rečiau serga rūkantys ar anksčiau rūkę asmenys.

Kokie Parkinsono ligos simptomai?
  • Ryškus ramybės rankų drebulys;
  • įtempti, sukaustyti raumenys;
  • sulėtėję judesiai;
  • vertikalios padėties nestabilumas;
  • susmulkėjęs braižas;
  • mąstymo ir atminties sutrikimai;
  • nuotaikos pakitimai;
  • šlapimo susilaikymas;
  • vidurių užkietėjimas;
  • haliucinacijos.

Kokia ligos eiga?

Liga prasideda didelės amplitudės galūnių drebėjimu, dažniausiai pirmiausia pasireiškia dominuojančioje rankoje (dešinėje – dešiniarankiams). Šis drebulys išnyksta atliekant veiksmą ir sugrįžus į ramybę, vėl sustiprėja. Vėliau prasideda raumenų įsitempimas, sukaustymas, pradeda rankas traukti prie liemens, kojos sulenktos per klubų ir kelio sąnarius, galva ir liemuo palinkę į priekį. Ryškėja sulėtėję judesiai, ligoniams sunku išlaikyti vertikalę poziciją. Kai kuriems ligoniams gali prasidėti mąstymo ir atminties sutrikimai, subjursta nuotaika. Ligonio būklė iš lėto nuolat prastėja, ligonis silpsta ir vis sunkiau apsitarnauja save.

Kaip diagnozuojama Parkinsono liga?

Parkinsono liga diagnozuojama pagal ligos simptomus, kurie yra specifiški: ramybės drebulys, įtempti ir sukaustyti raumenys, sulėtėję judesiai. Šiai ligai dianozuoti gali būti atliekamas Magnetinis branduolių rezonanso tyrimas, bet jis nevisuomet parodo pakitimus. Dažniau dar gali būti atliekama kompiuterinė tomograma, kad būtų atmestos kitos ligos.

Kaip gydoma Parkinsono liga?

Gydymui svarbu medikamentinis ir nemedikamentinis gydymas. Todėl dažnai taikoma fiziniai pratimai, kurie nemažina sulėtėjusių judesių, drebulio ar raumenų suskaustymo, tačiau pagerina ligonio funkcinę veiklą, didina mobilumą ir nuotaiką. Taip pat šiuo tikslu gali būti taikomi masažai.
Medikamentiniui gydymui skiriami preparatai, kurie leidžia sumažinti dopamino trūkumą smegenyse. Taip pat gali būti taikomas chirurginis gydymas (talamotomija, palidotomija), tačiau tik tiems ligoniams, kuriems gydymas vaistais nebeefektyvus ar sukelia stiprius ir nekoreguojamus šalutinius reiškinius.


Jums gali būti naudinga:
Maisto papildas Coenzyme Q-10 50mg Highway N30

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 45 + 42 - 28 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7