Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Negimdinis nėštumas
www.infomed.lt  Renata Bubnytė
2008-03-07
 
Ektopinis nėštumas

Ektopinis nėštumas – tai toks nėštumas, kai apvaisintas kiaušinėlis prisitvirtina ne gimdos ertmėje, o kitur (dažniausiai kiaušintakyje, retai – kiaušidėje, gimdos kaklelyje ar kitame dubens organe). 1 tūkstančiui gimusiųjų tenka apie 20-30 negimdinio nėštumo atvejų.

Dažniausiai ektopinis nėštumas baigiasi savaiminiu persileidimu.
 
Priežastys
 
Ektopinio nėštumo rizikos veiksniai:
  • ankstesnė kiaušintakių operacija ar uždegimas (mažojo dubens uždegiminė liga);
  • ankstesnis ektopinis nėštumas;
  • pastojimas naudojant kontraceptinę spiralę ar vien progesterono turinčias kontraceptines tabletes;
  • pastojimas pasinaudojus dirbtiniu apvaisinimu.
Tačiau dauguma moterų, patyrusių ektopinį nėštumą, neturi šių rizikos veiksnių.
 
Simptomai
 
Dažniausi ektopinio nėštumo simptomai:
  • vėluojančios menstruacijos;
  • kraujavimas iš makšties;
  • teigiamas nėštumo testas;
  • apatinės pilvo dalies skausmas;
  • alpimas.
Iš pradžių ektopinis nėštumas vystosi taip pat, kaip ir normalus nėštumas, gali pykinti, krūtys gali būti jautrios. Tačiau kai kurioms moterims tokie simptomai nepasireiškia, ir jos nežino, kad yra nėščios.

Kraujavimas iš makšties gali būti nuo silpno ar rudų išskyrų iki tokio kraujavimo, kaip menstruacijų metu.
Jeigu moteris yra nėščia ir jaučia ilgai trunkantį tvinkčiojimą vienoje apatinės pilvo dalies pusėje ar pajunta staigų skausmą, ji turi nedelsdama kreiptis į gydytoją. Tai yra labai svarbu, nes ektopinis nėštumas gali būti  pavojingas gyvybei.
 
Diagnostika

Šlapimo testas nėštumui nustatyti (nustatomas nėštumo hormonas – hCG) beveik visada bus teigiamas, bet testo parodymai ne visada būna ryškūs. Abejojant gali būti atliekamas nėštumo hormono nustatymo kraujo serume tyrimas, kuris, esant ektopiniam nėštumui, visada bus teigiamas.

Ektopinio nėštumo metu gimda dažnai  būna mažesnė negu turėtų būti esant tam tikram nėštumo laikui.

Ultragarso tyrimas gydytojui padeda atskirti galimą persileidimą, besitęsiantį nėštumą gimdoje ir ektopinį nėštumą. Tolimesni tyrimai priklauso nuo simptomų, ultragarso tyrimo duomenų, nėštumo hormono (hCG) kiekio kraujyje. Jeigu kyla neaiškumų dėl diagnozės, tada rekomenduojama palaukti 48 valandas ir pakartotinai pamatuoti nėštumo hormono kiekį.
 
Gydymas
 
Jeigu įtariamas ektopinis nėštumas, ginekologas atlieka laparaskopiją. Ji atliekama kelis kartus šiek tiek įpjovus pilvą: to užtenka, norint pašalinti ektopinį nėštumą. Kiaušintakis, kuriame buvo ektopinis nėštumas, dažnai, bet ne visada, yra pašalinamas. Kai kuriais atvejais reikalinga atvira operacija, kurios metu ektopinis nėštumas pašalinamas atlikus didesnį pjūvį virš gaktos plaukų linijos. Tai dažniausiai daroma tada, kai atliekant laparakospiją atsirado techninių problemų, arba tada, kai sunku kontroliuoti vidinį kraujavimą pilvo ertmėje.

Alternatyvus būdas chirurgijai yra vaistas metotreksatas. Metotreksato privalumas yra tas, kad nereikalinga operacija, tačiau sėkmės atvejai, vartojant šį vaistą, yra truputį mažesni negu operacijos.  Kai kada reikia ir operuoti, ir vartoti metotreksatą.
 
Komplikacijos
 
Jeigu ektopinis nėštumas nediagnozuojamas ir negydomas laiku, jis gali komplikuotis kiaušintakio (ar kito organo, kuriame vystosi nėštumas) plyšimu, kuris gali sukelti gausų kraujavimą, šoką, mirtį.

Jei ektopinis nėštumas gydomas chirurginiu būdu, galimos chirurginės komplikacijos (infekcijos, kraujavimas, gretimų organų, pvz.: šlapimo pūslės, šlapimtakių, žarnų, kraujagyslių pažeidimas).

Skaityti komentarus (21)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 9 * 8 - 9 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7