Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Neramių kojų sindromas

www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė

2008-05-05

 
Neramių kojų sindromas (NKS)
 
Neramių kojų sindromas  tai neurologinis sensomotorinis (jutimų ir judėjimo) sutrikimas, apibūdinamas nemaloniais deginimo, dūrimo, skausmo pojūčiais kojų raumenyse. Kartais šis sindromas dar vadinamas pirmųjų jį aprašiusių gydytojų (Wittmaack ir Ekbom) vardais.

Paplitimas
       
Kai kuriuose tyrimuose teigiama, jog nuo neramių kojų sindromo kenčia apie 5 proc. žmonių, tačiau daugumos šaltinių duomenimis, šis skaičius yra bent 2 ar 3 kartus didesnis.

Simptomai

Paprastai simptomai pasireiškia fiziškai ir psichiškai pavargusiam žmogui ilgai sėdint ar nakčiai atsigulus į lovą (kuo ilgiau ilsimasi, tuo nemalonesni tampa pojūčiai). Jaučiamas nemalonumas ar net skausmas apatinėse galūnėse (dažniausiai blauzdose), kyla poreikis nuolat judinti kojas, nes tuomet šie pojūčiai atlėgsta. Kai kuriais atvejais žmogui miegant, kojos nevalingai, mėšlungiškai trukčioja. Dažniausiai sindromas pasireiškia abiejose kojose, tačiau vienoje iš jų simptomai gali būti ryškesni. Retais atvejais skauda, tempia, duria ir rankas. Dėl to, kad simptomai paprastai pasireiškia naktį, sutrinka miegas: kankina nemiga, ligonis dažnai pabunda. Dėl miego trūkumo sergantieji neramių kojų sindromu skundžiasi depresija, nuovargiu.

Kai kuriems žmonėms būna ligos priepuoliai, po to kurį laiką nemalonūs pojūčiai nepasireiškia, kitus simptomai vargina nuolat.
 
Kas rizikuoja susirgti NKS?
 
NKS laikomas idiopatine liga (tai reiškia, kad tikslios ligos priežastys nežinomos). Maždaug pusės sergančiųjų (ypač tų, kurie yra jauno amžiaus) šeimose jau yra žmonių, sergančių neramių kojų sindomu. NKS dažniausiai pasireiškia nėščiosioms (dažnai prasideda paskutiniaisiais trimis nėštumo mėnesiais ir išnyksta praėjus maždaug 4 savaitėms po gimdymo), nutukusiems, vyresnio amžiaus, rūkantiems, daug kofeino vartojantiems asmenims. Kiti rizikos veiksniai: geležies, folio rūšties ir vitamino B12 trūkumas, anemija, nervų ligos, hormonų apykaitos sutrikimai, kepenų nepakankamumas, diabetas, Parkinsono liga. NKS gali sukelti ir kai kurie antidepresantai, kiti vaistai (litis, beta blokatoriai). Manoma, kad stresas, netinkama mityba ir aplinkos užterštumas taip pat gali skatinti ligos atsiradimą.

Ligos išsivystymo mechanizmas nežinomas. Nenustatoma jokių nervų sistemos, kraujo apytakos ar raumenų pakitimų.
 
Diagnozavimas
 
Nėra specialių tyrimų, kuriais būtų galima nustatyti NKS, todėl jį diagnozuodami gydytojai remiasi tipiškais simptomais ir tyrimais, atmetančiais kitų ligų galimybę.
 
Gydymas
 
Jei žinoma priežastis, galėjusi sukelti NKS, gydymas visų pirma nukreipiamas jai pašalinti. Pavyzdžiui, gydoma anemija, cukrinis diabetas, nervų pažeidimai. Kai nežinoma, kas sukėlė ligą, patariama nevartoti (ar mažiau vartoti) kofeino, alkoholio, mesti rūkyti, vartoti magnio, geležies, folio rūgšties papildus. Sportas, reguliari dienotvarkė, šaltos ar karštos vonios, masažai, akupunktūra, kojų vėsinimas ledo pūslėmis taip pat gali padėti nuo NKS kenčiantiems asmenims.

Simptomų pašalinimui ar palengvinimui gydytojai gali skirti vaistus (benzodiazepinus, dopaminerginius preparatus arba opioidus). Benzodiazepinai slopina centrinę nervų sistemą ir padeda geriau išsimiegoti, tačiau jų negalima vartoti žmonėms, kuriems pasireiškia apnėja (miegodami trumpam nustoja kvėpuoti). Dopaminerginiai preparatai vartojami Parkinsono ligos gydymui ir opioidai (kodeinas, hidrokodonas, oksikodonas, ramadolis ir kt.) taip pat palengvina NKS simptomus.

Skaityti komentarus (39)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 54 + 45 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7