Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Nervinė bulimija

www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-05-10

Nervinė bulimija (valgymo sutrikimas)

Bulimija yra valgymo sutrikimas, apibūdinamas pasikartojančiais persivalgymo priepuoliais ir nuolatiniu susirūpinimu kūno svorio kontrole. Maždaug 1 proc. populiacijos tam tikru laiku kenčia dėl nervinės bulimijos. Tyrimai rodo, kad iki 7 proc. moterų, kurios konsultuojasi su savo gydytoju, turi nervinės bulimijos simptomų.

Kokie yra simptomai?

Dažnai asmuo jaučiasi per storas ir nepatenkintas savo fizine išvaizda. Nusprendžiama valgyti mažiau ar vengti maisto, nuo kurio storėjama. Žmogus, kenčiantis nuo bulimijos, tampa per daug įsigilinęs į maistą ir valgymą. Būna maisto troškimo priepuoliai ir persivalgymo epizodai (dažnai tai darant slapta). Po persivalgymo, asmenys jaučiasi kalti. 

Pasaulio sveikatos organizacija skiria šiuos nervinės bulimijos kriterijus:
  • nuolatinis valgymas, neįveikiamas noras valgyti;
  • persivalgymo priepuoliai, kai dideli maisto kiekiai suvalgomi per trumpą laiką;
  • intensyvi mankšta, sukeliamas vėmimas po valgio, periodinis badavimas  ar vidurių laisvinamųjų vaistų vartojimas, norint išvengti svorio prieaugio persivalgius;
  • antsvorio baimė. 
Kas sukelia ligą?

Nervinės bulimijos priežastis yra nežinoma. Svarbūs yra socialinės aplinkos faktoriai, tarp jų vakarų pasaulio kultūrinis spaudimas moterims siekti nenatūralaus lieknumo ir mažo kūno svorio. Tačiau dauguma nervine bulimija sergančių žmonių turi normalų kūno svorį. Šie pacientai kenčia dėl savęs nuvertinimo.

Kokia yra ligos eiga?

Nors kai kurie nervinės bulimijos atvejai yra trumpalaikiai, simptomai dažnai tęsiasi kelis mėnesius ar net metus, kol sergantis žmogus kreipiasi pagalbos. Liga gali trukti metų metus, kai kuriems žmonėms gali tęstis visą gyvenimą.
      
             
Persivalgymas ir vėmimas gali sukelti fizines problemas, tarp jų skrandžio rūgšties žalą dantims, širdies problemas dėl vemiant prarandamų mineralinių medžiagų.

Kaip nervinė bulimija gydoma?

Gydymas kreipiamas į psichologines problemas (savęs nuvertinimą, depresiją).
Tyrimų duomenimis, daugeliui pacientų efektyvus gydymo būdas yra kognityvi elgesio terapija. Kartais efektyvūs yra antidepresantai, naudojamas ir kombinuotas vaistų bei psichologinės terapijos gydymas.

Skaityti komentarus (33)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 34 + 51 - 30 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7