Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Niežai

www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė

2008-04-27

 
Niežai - tai erkių (Sarcoptes scabiei) sukeliama parazitinė odos liga, pasireiškianti itin stipriu niežėjimu.

Kaip užsikrečiama niežais?

Niežais paprastai užsikrečiama tiesioginio kontakto su užsikrėtusiu žmogumi metu, tačiau kartais užsikrečiama naudojantis ta pačia patalyne ar kitais daiktais, pakabinus savo drabužius greta niežais sergančio žmogaus drabužių. Galima užsikrėsti rankos paspaudimo, apkabino, lytinių santykių metu ar net stovint greta užsikrėtusio žmogaus.niezai.jpg

Šioms erkėms būtinas šeimininkas – žmogus: atskirai nuo jo jos išgyvena tik apie 24-36 valandas. Kad užsikrėstum niežais, ant odos turi patekti apvaisintos erkių patelės, kurios rausia urvelius odoje ir juose per parą padeda po kelis kiaušinėlius. Iš kiaušinėlių išsirita lervos ir prasirausia į odos paviršių, kur subręsta ir yra apvaisinamos odos paviršiuje gyvenančių patinėlių. Tuomet jos vėl rausiasi į odą ir ten deda kiaušinėlius. Kūno temperatūra itin palanki erkėms daugintis ir bręsti.

Naminius ar laukinius gyvūnus puola kitos rūšies erkės, kurios patekusios ant žmogaus odos sukelia nežymų niežėjimą, praeinantį savaime, taigi niežais su jiems būdingais simptomais nuo gyvūnų neužsikrečiama.

Simptomai

Niežų erkės turi „mėgstamiausias“ vietas – tarpupirščius, plaštakas, riešus, vidinį šlaunų paviršių, kelius, zonas aplink bambą, pažastų duobutes, spenelius, lytinius organus. Šiose vietose ir pasirodo bėrimas, pūslelės, o juos nusikasius atsiranda kraujingi šašeliai. Nugara ir veidas neišberiami. Svarbu žinoti, kad net jei ant kūno atsiranda šimtai mazgelių ir šašelių, dažniausia randama tik 10-15 gyvų erkučių.

Vienas būdingiausių niežų simptomų yra niežėjimas. Užsikrėtus, jis paprastai pasireiškia praėjus kelioms savaitėms. Iš pradžių niežėjimas būna nestiprus, tačiau jis vis stiprėja ir po mėnesio ar kelių užmigti tampa beveik neįmanoma.

Nuo kitų ligų, sukeliančių niežėjimą, niežai skiriasi tuo, kad jiems būdingas nepaliaujamas niežėjimas, o kitų ligų atveju jis užeina ir vėl praeina.

Kaip diagnozuojami niežai?

Niežų diagnozei odos mėginiai nuo pažeistų odos vietų ir jų tyrimas mikroskopu nevisada būtinas, nes niežus diagnozuoti galima pagal būdingus požymius: bėrimus tam tikrose vietose, stiprėjantį niežėjimą, erkinius takus, kuriuos galima pamatyti patepus odą rašalu, jodu ar anilino dažais ir nuvalius spiritu (oda  nuvaloma, o erkiniuose takuose dažai lieka).

Gydymas

Niežai gydomi nesudėtingai ir efektyviai. Tam naudojamas malationo tirpalas ar 5 proc. permitrino tepalas, kuriuos galima nusipirkti vaistinėje be recepto. Tačiau prieš gydant malationo tirpalu jaunesnius kaip 6 mėn. vaikus ar permitrinu jaunesnius nei 2 metų vaikus, būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Šiais preparatais ištepamas visas kūnas. Jei naudojamas malationas, kūnas turi būti nuplaunamas po 24 val., o jei permetrinas – po 8-12 val. Tik tais atvejais, kai kiti gydymo būdai nepadeda ar žmogus yra alergiškas kitiems vaistams, patariama vartoti lindaną.

Jei nenorite naudoti tepalų, galima vartoti geriamą vaistą ivermektiną, tačiau jis turi daugiau pašalinių poveikių ir nėra efektyvesnis už tepalus.

Svarbu, kad profilaktiškai gydytusi ir sergančiojo šeima, draugai, žmonės su kuriais jis bendrauja. Susirgus vaikui, būtina įspėti jo mokytojus.

Išsigydžius infekciją, dar keletą savaičių gali niežėti, tačiau tai praeina naudojant krotamitoną.

Skaityti komentarus (71)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 30 + 25 - 32 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7