Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Obstrukcinė miego apnėja
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-10
 
Obstrukcinė miego apnėja (knarkimas, Obstructive sleep apnea (OSA), kvėpavimo sustojimas nakties metu, Sleep apnea)

Knarkimas – tai garsas, kurį sukelia įkvėpimo metu vibruojantis minkštasis gomurys ir liežuvėlis. Knarkia apie 40 proc. suaugusiųjų, dažniausiai vidutinio amžiaus ar vyresni nutukę vyrai. Knarkimas gali būti ne tik itin nemalonus knarkiančiojo partneriui, bet ir gali įspėti apie rimtesnę ligą.
 
Kas tai yra obstrukcinė miego apnėja?
 
Obstrukcinė miego apnėja – tai liga, kai miegodamas žmogus trumpam (nuo kelių sekundžių iki kelių minučių) nustoja kvėpuoti. Miegant atsipalaiduoja gerklės raumenys, ir ji susiaurėja. Jei kvėpavimo takai siauresni nei įprasta, miegant jie gali būti iš dalies arba visiškai užblokuojami, ir miegančiajam ima trūkti oro. Dėl kraujyje sumažėjusios deguonies koncentracijos dirginamos smegenys, miegantysis kelioms akimirkoms pabunda ir vėliau to nepamena, tačiau to pakanka kvėpavimo takams išsiplėsti. Tuomet dažniausiai girdimas garsus įkvėpimas. Sergant obstrukcine miego apnėja tokie užmigimo-oro trūkumo-prabudimo ciklai kartojasi visą naktį. Sudėjus visus apnėjos epizodus miegantysis nekvėpuodamas gali išbūti net iki kelių valandų per parą.
 
Obstrukcine miego apnėja sergantys žmonės miega neramiai, pabunda suprakaitavę ir nesijaučia gerai pailsėję. Dėl dažnų prabudimų, papildomos energijos, išeikvojamos kvėpavimui palaikyti, sergantieji obstrukcine apnėja dieną jaučiasi mieguisti, pavargę, jiems sunku susikaupti. Kartais tokie žmonės gali užmigti net vairuodami automobilį, kalbėdami ar valgydami. Nuo obstrukcinės miego apnėjos kenčia 4 proc. vidutinio amžiaus asmenų.
 
Kokios yra knarkimo priežastys?
 
Vaikai dažniausiai knarkia dėl padidėjusių tonzilių ir migdolų. Knarkimą taip gali lemti labai mažas apatinis žandikaulis (tuomet burnos ertmėje mažai vietos liežuviui) arba labai ilgas minkštasis gomurys (minkštoji gomurio dalis), susiaurinantis įėjimą į gerklę. Knarkti žmogus gali ir dėl iškrypusios nosies pertvaros, alergijų, nutukimo.
 
Kas sukelia obstrukcinę miego apnėją?
 
Dažniausia obstrukcinės miego apnėjos priežastis yra siauresnė nei įprasta gerklė. Tokia gerklė gali būti paveldima arba susiaurėti senstant. Tai nesukelia problemų ryjant ar kvėpuojant, kai žmogus nemiega. Kvėpavimo sutrikimus miegant gali sukelti ir antsvoris. Ypač tai pavojinga vyrams, kuriems riebalai yra labiau linkę kauptis kaklo srityje ir taip dar labiau susiaurina gerklę. Alkoholis, antihistaminai (antialerginiai vaistai) ir migdomieji atpalaiduoja gerklę atveriančius raumenis, todėl juos vartojant knarkimas ir apnėja gali tapti labiau pastebimi.
 
Kada derėtų sunerimti?
 
Sunerimti reikėtų, jei aplinkiniai pastebi, jog miegodami kuriam laikui nustojate kvėpuoti ir vėl kvėpuoti pradedate garsiu atsidusimu, knarkimu ar žiopčiodami ir judėdami visu kūnu. Dar vienas sunerimti verčiantis požymis – nuolatinis mieguistumas dienos metu.
 
Kokios gali būti obstrukcinės miego apnėjos pasekmės?
 
Dėl mieguistumo įvyksta daug avarijų kelyje ir nelaimingų atsitikimų darbe. Obstrukcine miego apnėja sergantiems asmenims sunku susikaupti, jie dažniau serga depresija, jų kraujo spaudimas dažnai būna padidėjęs. Taip pat nežymiai padidėja rizika susirgti angina, infarktu ar insultu.
 
Ką daryti, kad ne taip vargintų knarkimas ar obstrukcinė miego apnėja?
 
Visų pirma, turėtume pabandyti atsikratyti antsvorio, 3-4 val. prieš miegą negerti alkoholio, nevartoti migdomųjų ir tam tikrų antialerginių vaistų (antihistaminų), miegoti ant šono arba kiek pakėlus galvą.
 
Kaip diagnozuojama obstrukcinė miego apnėja?
 
Gydytojas turi atkreipti dėmesį į šiuos simptomus: knarkimą, kvėpavimo sustojimą miegant, mieguistumą. Tuomet gydytojas turėtų ištirti viršutinius kvėpavimo takus, kad įsitikintų, jog nosies ar gerklės gleivinė nėra patinusi, neiškrypusi nosies pertvara ir nėra auglių. Gali būti atliekami specialūs tyrimai: pacientui miegant matuojamas deguonies kiekis kraujyje ir įrašomi knarkimo garsai, oro judėjimas pro burną ir nosį, krūtinės judesiai. Kartais matuojamas ir miego gylis, kojų judesiai miego metu. Fizinės apžiūros metu svarbu įsitikinti, kad mieguistumo nesukelia kitos priežastys.

Kaip gydomas knarkimas ir obstrukcinė miego apnėja?
 
Obstrukcinė miego apnėja gali būti gydoma naudojant nuolatinį teigiamo oro spaudimą kvėpavimo takuose palaikančius prietaisus (CPAP), kuriais oras pro nosį nedidele srove pučiamas pacientui miegant. Taip išplečiami kvėpavimo takai, ir daugumos pacientų nebevargina nei knarkimas, nei kvėpavimo sustojimas miegant. Deja, šiuo metodu problema nėra išsprendžiama iš esmės, todėl pacientams patariama stengtis sulieknėti ir imtis kitų procedūrų knarkimui ir obstrukcinei miego apnėjai gydyti.
                     
Pacientų būklei palengvinti gali būti rekomenduojamos ir chirurginės priemonės. Minkštajam gomuriui koreguoti rekomenduojama Pillar procedūra. Tai – minimaliai invazinė procedūra, padedanti gydyti mažo ir vidutinio laipsnio obstrukcinę miego apnėją ir knarkimą. Naudojant vietinę nejautrą, specialia priemone trys maži implantai įkišami į minkštąjį gomurį. Tokiu būdu siekiama sumažinti vibraciją, kuri sukelia knarkimą ir minkštojo gomurio gebėjimą užkimšti kvėpavimo takus. Taip pat gali būti rekomenduojamos nosies pertvaros tiesinimo operacijos. Vaikams pašalinus tonziles ir adenoidus, jie beveik visada nebeserga obstrukcine miego apnėja ir nebeknarkia. 

Deja, dar nėra vaistų, kurie efektyviai padėtų nuo obstrukcinės miego apnėjos kenčiantiems asmenims.


Jums gali būti naudinga:
Purškalas nosiai Snoreeze 10ml
Juostelės gomurio tirpios Snoreeze N14

Skaityti komentarus (10)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 56 + 56 - 40 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7