Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Osteoporozė
www.infomed.lt Rasa Žemaitaitytė
2009-10-25

Osteoporozė – tai sisteminė kaulų liga, kuriai būdinga maža kaulų masė, kaulų audinio struktūros pakitimai ir dėl to padidėjęs kaulų trapumas ir atsiradęs polinkis lūžti. Dažniausiai serga moterys po menopauzės, bet osteoporozė gali vystytis ir vyrams. Kaulų lūžiai dėl osteoporozės – tai viena iš vyresnių žmonių invalidumo priežasčių.

Net trečdalis vyresnių nei 50 metų moterų patirs įvairių lūžių dėl osteoporozės ir 1 iš 12 vyrų.

Osteoporozės pažeisti kaulai gali lūžti ties tomis vietomis, kur daugiausia vidinės korėtos medžiagos. Kaulai lūžta esant nedidelei traumai, pvz., pargriuvus. Dažniausiai lūžta riešo kaulai, dilbis, šlaunikaulis ties kakleliu bei stuburo slanksteliai. Susilpnėję stuburo slanksteliai gali lūžti ir savaime dėl kūno svorio.

Kas sukelia osteoporozę?

Pirminės osteoporozės priežastys:
  • nežinomos kilmės – atsiranda jauname amžiuje, eiga dažniausiai nesunki;
  • pomenopauzinė – atsiranda dėl hormonų pokyčių (estrogenų), atsiradusių menopauzėje;
  • senatvinė – atsiranda dėl kalcio ir vitamino D apykaitos sutrikimų vyresniame amžiuje. Tai būtinos medžiagos kaulų tvirtumui palaikyti.
Antrinės priežastys:
  • kolageno sutrikimai paveldėti genetiškai;
  • lėtinių ligų sukelta – gali būti sergant reumatoidiniu artritu, ankiloziniu spondilitu, hemofilija, cukriniu diabetu, Kušingo sindromu ir kitomis endokrininės sistemos ligomis;
  • ilgalaikės galūnės imobilizacijos pasekmė;
  • vartojant ilgą laiką tam tikrus vaistus: gliukokortikoidus, hepariną, metotreksatą, litį, ciklosporiną, tiroksiną, aliuminio turinčius vaistus, tamoksifeną, vaistus nuo epilepsijos.

Osteoporozės išsivystymui turi reikšmės hormonai, paveldėjimas, rasė, mityba (skatina nepakankamas kalcio ir vitamino D gavimas su maistu, kofeino ir nesaikingas alkoholio vartojimas), rūkymas, mažas fizinis aktyvumas, bendra sveikatos būklė (sirgimas kitomis ligomis, įvairių vaistų vartojimas ir kt.) bei mechaninė skeleto apkrova.

Kokie osteoporozės simptomai?

Osteoporozė vystosi palaipsniui keletą ar net keliolika metų ir nesukelia jokių simptomų. Lūžis įvyksta dėl labai nedidelės traumos ir lūžti gali bet kuris kaulas ir tik tada atsiranda simptomų.

Slankstelių lūžiams būdingas ūmus skausmas, kuris gali tęstis 4-6 savaites. Gali vystytis ryškūs stuburo iškrypimai, sutrikti judrumas, skausmas ilgainiui tampa lėtinis. Dėl slankstelių susispaudimo mažėja ūgis.

Šlaunikaulio kaklelis dažniausiai lūžta vyresniems nei 70 metų žmonėms. Lūžis dažnai blogai gyja, reikia operuoti, taikyti papildomas fiksavimo priemones. Tai gali būti ir invalidumo priežastis.

Kaip diagnozuojama osteoporozė?

Kaulų masę apibūdina kaulų mineralinis tankis. Tai mineralinių medžiagų kiekis kaule, matuojamas gramais kvadratiniame centimetre. Kaulų mineralinis tankis yra nustatomas DEXA (densitometrijos) tyrimu. Tyrimui gali būti naudojami rentgeno spinduliai arba ultragarsas. Šį tyrimą rekomenduojama daryti profilaktiškai, kad būtų kuo anksčiau pastebėtas kaulo retėjimas.

Kaulų mineralinio tankio tyrimą rekomenduojama atlikti kiekvienai 65 metų ir vyresnei moteriai bei 70 metų ir vyresniam vyrui, pacientams, kuriems buvo netrauminių lūžių, vartojantiems vaistus ar sergantiems ligomis, sukeliančiomis osteoporozę bei moterims ilgą laiką vartojančios pakaitinę hormonų terapiją.

Jau esant kaulo lūžiui atliekamos rentgeno nuotraukos jam diagnozuoti ir įvertinti. Kraujyje ir šlapime galima tirti kaulų apykaitos žymenis, bet šie tyrimai yra brangūs ir plačiai netaikomi.

Kokia osteoporozės profilaktika?

Norint išvengti osteoporozės būtina užtikrinti pakankamą kalcio ir vitamino D apykaitą: kalcio gauti pakankamai su maistų (paros norma – 800 mg), būti saulėje, judėti. Kalcio yra daug pieno produktuose, o vitamino D – žuvyje. Patariama mesti rūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu.

Vyresniems žmonėms, kurie dėl savo sveikatos būklės negali pakankamai judėti, galima profilaktiškai skirti kalcio su vitaminu D maisto papildų.

Norint apsaugoti žmogų nuo kaulų lūžių būtina pritaikyti namų aplinką, kad būtų sumažinta griuvimų. Reikėtų panaikinti slidžius grindų paviršius, laidus ar kilimėlius, už kurių būtų galima užkliūti, įrengti atramas ir turėklus laiptinėje, vonioje, tualete. Senyviems žmonėms patariama dėvėti neslystančius patogius batus, nešioti akinius. Kai kurie vaistai nuo padidėjusio kraujospūdžio gali sukelti galvos svaigimą ir privalu tai įvertinti.

Kaip gydoma osteoporozė?

Osteoporozė gydyti yra keletas vaistų. Vieni iš jų – tai bifosfonatai, kuriais dažniausiai gydoma pomenopauzinė osteoporozė moterims. Alendronatas ir rizendronatas geriamas vieną kartą per savaitę, o ibandronatas suleidžiamas kartą per 3 mėnesius. Geriamus vaistus patariama gerti prieš pusryčius ir užgerti stikline vandens. Bifosfonatai kaupiasi kauluose ir ten ilgai išlieka, todėl nutraukus gydymą išlieka tam tikras aktyvumas.

Stroncio ranelatas taip pat skiriamas moterims pomenopauzinės osteoporozės gydymui. Vaistas turi dvigubą poveikį: didina kaulinio audinio gamybą ir slopina jo ardymą.

Raloksifenas veikia estrogeno, hormono reguliuojančio kaulų apykaitą, receptorius. Kauluose slopinamas audinio ardymas. Raloksifenas apsaugo nuo krūties vėžio, bet padidėja giliųjų venų trombozės rizika. Netinka esant nejudrumui, imobilizacijai.

Kiti vaistai, kurie rečiau vartojami osteoporozei gydyti: kalcitoninas, kalcitriolis, teriparatidas. Šie vaistai tiesiogiai veikia kalcio apykaitą kauluose.


Jums gali būti naudinga:
Maisto papildas Gornyj kalcij D3 Evelar N80
Maisto papildas Koralinis kalcis Magnis Vitaminas D Swanson N90

Skaityti komentarus (2)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 47 + 5 - 31 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7