Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Parazitinė infekcija
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-16
 
Toksoplazmozė (Toxoplasmosis, Parazitinė infekcija, Parasitic desease caused by Toxoplasma gondii)
 
Toksoplazmozė – tai parazitinė infekcija, savo simptomais primenanti gripą. Toksoplazmozę sukelia vienas iš labiausiai pasaulyje paplitusių parazitinių mikroorganizmų – Toxoplasma gondii. Didžiajai daliai užsikrėtusiųjų Toxoplasma gondii, jokie simptomai nepasireiškia, tačiau žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi, ir vaikams, užsikrėtusiems nuo motinos nėštumo metu, ji gali sukelti rimtų komplikacijų.
 
Kaip užsikrečiama toksoplazmoze?
 
Toxoplasma gondii (T. gondii) yra vienaląstis parazitinis organizmas, kuriuo užsikrėsti gali dauguma gyvūnų ir paukščių, tačiau lytiškai daugintis šie parazitai gali tik kačių ir jų šeimos atstovų organizme. Katės T. gondii užsikrečia suėdusios užkrėstą pelę, paukštelį ar užkrėstos žalios mėsos. T. gondii apsigyvena kačių plonajame žarnyne, virsta jaunomis ląstelėmis, vadinamomis oocistomis, kurios su išmatomis patenka į aplinką. Vieno tuštinimosi metu į aplinką gali patekti milijonai šių ląstelių.
 
Per kelias dienas oocistos subręsta ir palankiomis sąlygomis gali dirvožemyje išgyventi net kelis mėnesius. Jei jos patenka į kito gyvūno virškinimo sistemą, greitai dauginasi ir formuoja neaktyvias cistas, kurios daugiausia kaupiasi smegenyse ir raumenyse. Nors šiam gyvūnui paprastai nepasireiškia jokie simptomai ir cistų jis neišskiria, tačiau toksoplazmoze galima užsikrėsti suvalgius jo mėsos.
 
Jei žmogus užsikrečia toksoplazmomis, jos suformuoja cistas įvairiose kūno vietose, bet daugiausia smegenyse ir raumenyse (taip pat ir širdies raumenyje). Sveiko žmogaus su stipria imunine sistema organizme toksoplazmos išlieka neaktyvios būsenos. Tačiau, jei imuninė sistema nuslopinama ligos ar vartojamų vaistų, toksoplazmos gali pereiti į aktyvią formą ir sukelti rimtų komplikacijų.
 
Toksoplazmoze užsikrėsti galite:
  • Per katės išmatas, kuriose yra parazitų. Toksoplazmos gali patekti į jūsų virškinimo traktą, jei paliesite burną po darbo sode, išvalęs katės išmatų dėžutę ar palietęs kokį nors daiktą, kuris buvo užkrėstas katės išmatomis. Didžiausia tikimybė užsikrėsti toksoplazmoze nuo medžiojančių arba maitinamų žalia mėsa kačių.
  • Vartodami toksolazmomis užkrėstą maistą ar vandenį. Dažniausiai užsikrečiama valgant elnieną, avieną ir kiaulieną, geriant nepasterizuotą ožkos pieną.
  • Naudodami toksoplazmomis užkrėstus peilius, pjaustymo lenteles ar kitus įrankius.
  • Valgydami nenuplautus toksoplazmomis užkrėstus vaisius ir daržoves. Ant vaisių ir daržovių paviršiaus gali patekti toksoplazmų, todėl būtina juos kruopščiai plauti.
  • Kraujo perpylimo ar organų transplantacijos metu (taip nutinka itin retai).
Toksoplazmomis nuo toksoplazmoze sergančio žmogaus neužsikrėsite, nes cistų į aplinką jis neišskiria.
 
Kam toksoplazmozė itin pavojinga?
 
Toksoplazmomis užsikrėsti gali kiekvienas, tačiau daugeliui ji nepasireiškia arba pastebimi vos keli simptomai. Rimtų sveikatos problemų dėl toksoplazmozės gali turėti žmonės sergantys ŽIV arba AIDS, gydomi chemoterapija, vartojantys steroidus ar kitus imuninę sistemą slopinančius vaistus ir nėščios moterys. Beveik pusė vaikų, gimusių toksoplazmoze sergančioms motinoms, suserga toksoplazmoze. Jei serganti moteris gydosi, rizika užsikrėsti vaikui ženkliai sumažėja.
 
Kokie toksoplazmozės požymiai?
 
Dažniausiai užsikrėtus toksoplazmoze nepasireiškia jokie simptomai, tačiau kai kuriems žmonėms pasireiškia požymiai, primenantys mononukleozę ar gripą: raumenų skausmai, padidėję limfmazgiai, galvos skausmai, karščiavimas, nuovargis, kartais – gerklės perštėjimas. Žmonėms, sergantiems ŽIV/AIDS, gydomiems chemoterapija ar tiems, kuriems neseniai buvo atlikta organų persodinimo operacija, gali pasireikšti šie simptomai: galvos skausmai, sutrikimas, sutrikusi judesių koordinacija, traukuliai, kvėpuojamo trakto pažeidimai, neryškus matymas dėl tinklainės uždegimo.
 
Dauguma besilaukiančių moterų, užsikrėtusių toksoplazmoze, nepastebi jokių ligos simptomų, tačiau yra maždaug 50 proc. tikimybė šią infekciją perduoti kūdikiui. Ar kūdikis užsikrės, ir kaip ženkliai jį paveiks liga, priklauso nuo to, kuriuo nėštumo laikotarpiu užsikrėtėte toksoplazmoze. Perduoti infekciją kūdikiui labiausiai rizikuojate, jei užsikrėtėte trečiojo nėštumo periodo metu, mažiausiai – jei pirmojo. Kita vertus, kuo ankstyvesniu nėštumo laikotarpiu užsikrėtėte, tuo ženkliau liga gali paveikti kūdikį. Ankstyva toksoplazmozės infekcija dažnai baigiasi persileidimu, o išgyvenusiems kūdikiams gali pasireikšti traukuliai, gelta, akių infekcijos, padidėti kepenys ir blužnis. Daugeliui naujagimių toksoplazmozės simptomai pasireiškia ne iškart po gimimo, o sulaukus paauglystės ar dar vėliau. Šiuo atveju toksoplazmozei būdingas kurtumas, protinis atsilikimas, sunkios akių infekcijos, galinčios baigtis aklumu.
 
Kaip diagnozuojama toksoplazmozė?
 
Jei neatliekami specifiniai tyrimai, toksoplazmozę diagnozuoti sudėtinga, nes jos simptomai primena gripą ar mononukleozę. Jei gydytojas įtaria, kad galite sirgti toksoplazmoze, jums bus atlikti kraujo tyrimai, kuriais nustatomi specifiniai antikūnai (imuninės sistemos gaminami baltymai) prieš toksoplazmas. Jei kraujo tyrimai atliekami jau užsikrėtus toksoplazmoze, tačiau organizmui dar nespėjus pagaminti antikūnų, tyrimais toksoplazmozė nebus nustatyta. Todėl įtardamas toksoplazmozę gydytojas gali patarti tyrimus pakartoti po kelių savaičių. Teigiamas toksoplazmozės tyrimų atsakymas dar nereiškia, kad šiuo metu sergate toksoplazmoze. Dažniausiai tai reiškia, kad kažkada buvote šia liga užsikrėtęs, o dabar esate jai atsparus. Tokiu atveju atliekami papildomi tyrimai, kuriais nustatoma antikūnų tipas ir ar jų mažėja, ar daugėja ir tik tuomet galima nuspręsti, ar šiuo metu sergate.
 
Jei laukiatės ir esate užsikrėtusi toksoplazmoze, būtina ištirti, ar kūdikis taip pat užsikrėtė. Gydytojas gali rekomenduoti amniocentezę, kurios metu specialia adata paimamas nedidelis kiekis gimdoje esančio amniono skysčio, arba ultragarso tyrimą. Amniocentezė yra patikimesnis metodas, tačiau yra nedidelė persileidimo rizika. Utragarsiniu tyrimu toksoplazmozės diagnozuoti negalima, tačiau galima pastebėti jai būdingus pakitimus, pvz.: hidrocefaliją. Tai, jog ultragarsiniu tyrimų nenustatoma jokių pakitimų, nereiškia, kad kūdikis neužsikrėtė toksoplazmoze.
 
Kaip gydoma toksoplazmozė?

Daugeliui žmonių toksoplazmozės gydymo neprireikia, tačiau, jei jums pasireiškė ūmios toksoplazmozės požymiai, gydytojas gali skirti šiuos vaistus:
  • Pirimetaminą – tai vaistas nuo maliarijos, tačiau juo gydoma ir toksoplazmozė. Šis vaistas gali sutrikdyti vitamino B9 (folio rūgšties) pasisavinimą, todėl gydytojas gali patarti kartu vartoti šio vitamino preparatus. Kiti galimi šalutiniai poveikiai: kaulų čiulpų slopinimas ir kepenų pažeidimai.
  • Sulfodiaziną, kuris vartojamas kartu su pirimetaminu.
Žmonės, sergantys ŽIV/AIDS, taip pat gydomi pirimetaminu, sulfadiazinu ir folio rūgštimi. Vietoj pirimetamino jiems gali būti rekomenduojamas pirimetino ir klindamicino junginys. Šis vaistas gali sukelti viduriavimą. Sergantiesiems ŽIV/AIDS, vaistus nuo tuberkuliozės tenka vartoti visą gyvenimą, nes jų imuninė sistema pati nepajėgia kovoti su infekcija. Jiems gali ženkliau pasireikšti vaistų šalutiniai poveikiai.

Jei laukiatės ir sergate toksoplazmoze, tačiau jūsų kūdikis ja neužsikrėtė, rekomenduojamas gydymas spiramicinu. Šio vaisto vartojimas sumažins tikimybę užsikrėsti kūdikiui ir nesukels jam šalutinio poveikio. Jei jūsų kūdikis taip pat užsikrėtė toksoplazmoze, jums gali būti rekomenduojamas gydymasis pirimetaminu ir sulfadiazinu, tačiau jis skiriamas tik ypatingais atvejais, nes gali neigiamai paveikti tiek motinos, tiek dar negimusio kūdikio sveikatą.


Jums gali būti naudinga:
Termometrai (bekontakčiai, elektroniniai, skaitmeniniai, vaikiški ir kt.)

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 69 + 67 - 14 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7