Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Paveldima hipercholesterolemija
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-17
 
Hypercholesterolemija (paveldima hipercholesterolemija)
 
Hipercholesterolemija – tai būklė, kurios metu yra padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje. Šią patologiją dažniausiai sukelia netinkama mityba ir mažas fizinis aktyvumas. Kai kuriems asmenims (1 iš 500 gyventojų), padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje lemia specifinės genetinės ydos. Nustatyta, kad mirties rizika iki 40 metų amžiaus yra daug didesnė tiems, kurie serga hipercholesterolemija, nei visiškai sveikiems gyventojams.
 
Moksliniai tyrimai rodo, kad iki 60 metų amžiaus 50 proc. vyrų ir 40 proc. moterų, sergančių paveldima hipercholesterolemija, vainikinėse arterijose turėjo kraujo krešulių. Apie vienam trečdaliui pacientų su paveldima hipercholesterolemija nėra jokių simptomų iki staigios širdies mirties.
 
Paplitimas ir etiologija
 
Cholesterolio kiekis kraujyje asmenims, gyvenantiems Šiaurinės Europos šalyse, yra aukštesnis nei pietinės Europos gyventojams. Pagrindiniai ligos išsivystymo faktoriai yra dieta ir gyvenimo būdas, tačiau svarbų vaidmenį turi ir genetinis paveldėjimas. Liga perduodama iš kartos į kartą tokiu būdu, kai broliai ir seserys bei šia liga sergančių asmenų vaikai turi 50 proc. riziką susirgti šia liga
 
Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje taip pat gali būti šių ligų požymis:

● hipotiroidizmo;
● kai kurių inkstų ligų;
● cukrinio diabeto;
● lėtinio alkoholizmo.
 
Patogenezė
 
Žmonėms, sergantiems paveldima hipercholesterolemija, trūksta mažo tankio lipoproteinų (MTL) receptorių, kurių funkcija yra pašalinti cholesterolį iš kraujo. Taip mažo tankio lipoproteinų cholesterolis pradeda kauptis kraujagyslių sienelėse ir sąlygoja ankstyvą aterosklerozės ir kitų kraujagyslinių ligų vystymąsi.
 
Aterosklerozės vystymasis prasideda jau vaikystėje. Dėl besiformuojančios aterosklerozinės plokštelės mažėja kraujagyslės spindis, vidinis paviršius tampa nelygus, kraujas nebegali laisvai tekėti ir aprūpinti audinių deguonimi ir maistinėmis medžiagomis. Tai reiškia, kad jei kraujo krešulys yra vienoje iš širdies kraujagyslių (vainikinėse arterijose), širdies raumens plotas, kurį aptarnavo kraujagyslė, yra negrįžtamai pažeidžiamas. Susiformuoja randinis audinys, ir širdies funkcija negrįžtamai silpnėja.
 
Simptomai
 
Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje atsiranda nuo gimimo, tačiau pacientai paprastai to nejaučia. Vėliau gali pasireikšti įvairių simptomų, kurie vystosi kaip arterijų susiaurėjimo pasekmė. Dažniausiai atsiranda spaudžiantis, nepakeliamas skausmas už krūtinkaulio, galintis pereiti į ranką ar kaklą, susijęs su fizine, emocine įtampa ar peršalimu. Minėti nusiskundimai priklauso širdies ir kraujagyslių patologijai –krūtinės anginai. Progresuojant simptomams, gali išsivystyti ūmi vainikinių arterijų trombozė – širdies priepuolis.
 
Diagnozės nustatymas
 
Diagnozuojant paveldimą hipercholesterolemiją, pirmiausia yra svarbu išsiaiškinti, ar kas nors iš pacientų artimųjų nebuvo sirgęs šia liga. Be klinikinės simptomatikos, reikia taip pat įvertinti objektyvius ligos požymius. Pacientams gali atsirasti ksantomos – gelsi ar rusvi mazgeliai ant odos, dažniausiai akių srityje.
 
Norint tiksliau diagnozuoti šią ligą, būtina atlikti kraujo tyrimą. Po 10 valandų badavimo yra paimamas kraujo mėginys cholesterolio kiekio, LDL – cholesterolio („blogojo cholesterolio“), HDL – cholesterolio („gerojo cholesterolio“) ir trigliceridų kiekių kraujyje nustatymui. Tyrimai leidžia įtarti paveldimą hipercholesterolemiją, jei bendrojo cholesterolio kiekis yra padidėjęs (> 8 mmol/l). Rezultatai yra įvertinami atsižvelgiant į paciento amžių, svorį, gretutines ligas ir sulėtėjusią medžiagų apykaitą. Reikėtų pastebėti, kad cholesterolio kiekis padidėja nėštumo metu ir žymiai nukrenta mažiausiai praėjus trims mėnesiams po širdies priepuolio.
 
Nemedikamentinis gydymas
 
● Sveiko gyvenimo būdo ir tinkamos mitybos propagavimas ne tik vaikystėje, bet ir vyresniame amžiuje.
● Rekomenduojama mažai cholesterolio ir riebalų turinti dieta. Patartina vartoti daug rupios duonos, vaisių, daržovių, lieso pieno produktus, žuvies patiekalus ir rinktis tik alyvų aliejų.
● Saikingas raudonojo vyno vartojimas sumažina žalingą MTL-cholesterolio poveikį („blogojo“ cholesterolio) bei padidina didelio tankumo lipoproteinų (DTL) cholesterolį („gerąjį cholesterolį“). Be abejo, vaikams ir paaugliams reiktų vengti bet kokios rūšies alkoholio.
● Rekomenduojama sportuoti bent 30 minučių kiekvieną dieną, kadangi aktyvus gyvenimo būdas ir fiziniai pratimai sustiprina širdį ir sumažina širdies bei kraujagyslių ligų riziką.
● Siūloma mažinti per didelį kūno svorį ir stengtis nepriaugti esant normaliam kūno masės indeksui KMI.
● Patartina visiškai mesti rūkyti, kadangi nikotinas stipriai susiaurina kraujagyslių spindį ir lemia greitą ligos progresavimą.
 
Medikamentinis gydymas
 
● Statinai yra svarbiausia lipidų kiekį kraujyje mažinančių vaistų grupė. Jie sumažina MTL-cholesterolio gamybą kepenyse. MTL-cholesterolio kiekis kraujyje sumažėja net iki 40 proc., o DTL-cholesterolio kiekis padidėja iki 15 procentų. Dažniausiai vartojami medikamentai: lovastatinas, pravastatinas, simvastatinas.
● Dervos žarnyne absorbuoja tulžies rūgštis, gerina jų pasišalinimą su išmatomis. Geriau pasišalinant tulžies rūgštims, pagerėja cholesterolio virtimas tulžies rūgštimis ir patekimas į kepenis. Viso ir MTL-cholesterolio koncentracija serume sumažėja iki 30 proc. Dažniausiai vartojami medikamentai: cholestiraminas, cholestipolis.
● Gydant šiais medikamentais, reikia reguliariai atlikti laboratorinius tyrimus, siekiant įvertinti gydymo efektyvumą.

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 10 * 10 - 10 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7