Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Pediculosis capitis
www.infomed.lt Brigita Budrytė
2008-07-08
 
Galvos utėlės (Lice and nits, galvos parazitai, Parasitic insects, Pediculosis capitis)
 
Galvos utėlė yra mažas, pilkšvas, apie 2,5 mm ilgio žmogaus parazitas. Jos gyvena ir veisiasi galvos plaukuose ir kitose plaukuotose kūno vietose, minta žmogaus krauju. Jos gyvena 27-38 dienas, per savo gyvenimą gali padėti iki 150 kiaušinėlių (glindų). Utėlė kraują siurbia kas 2-3 valandas ir be žmogaus gali išgyventi iki 24 valandų. Kai utėlių prisiveisia labai daug, jų gali būti ne tik plaukuose, bet ir ant kūno, rūbuose, ant kitų minkštų daiktų. Iš glindų po maždaug 8 dienų išsivysto lervos, iš kurių po maždaug 15 dienų išsirita jaunos utėlės, jau po pusvalandžio gebančios siurbti kraują.
 
Galvos utėlių infekcijos yra dažniausios tarp 3-10 metų vaikų, ypač tarp mokinių. Utėlės perduodamos vieno žmogaus kitam tiesioginiu kontaktu. Mokykloje vaikai pašnibždomis perduoda paslaptis, namuose šeimos nariai džiaugiasi apsikabinimais, ir taip utėlės gali keliauti iš vienos galvos į kitą. Ant pagalvių, skrybėlių ar kėdės atlošų patekusios utėlės nepajėgia pereiti į kito žmogaus galvą. Manymas, kad utelėmis užsikrečiama dėl higienos stokos, yra klaidingas, nes utėlės sutinkamos tiek švariuose, tiek nešvariuose plaukuose.
 
Kokius simptomus sukelia galvos utėlės?
 
Galvos utėlių įkandimas sukelia stiprų odos niežėjimą ir dirginimą, kasant gali į įkandimo vietą patekti kiti mikroorganizmai ir sukelti pūlinius bei kitas infekcijas. Taip pat gali atsirasti bėrimas ant sprando.
 
Koks yra geriausias būdas ieškoti galvos utėlių?
 
Geriausia priemonė ieškoti utėlių ir glindų yra tankios šukos („glindų šukos“), – utėlės tiesiog iššukuojamos. Plaukus reikėtų sudrėkinti šiltu acto ar citrinų rūgšties tirpalu – taip lengviau pašalinti glindas. Tada pasilenkus virš šviesaus spalvoto popieriaus lapo ar audinio reikia šukuoti plaukus mažomis sruogelėmis tiesiai nuo plaukų šaknų iki pat galiukų. Tiek gyvos utėlės, tiek tušti kiaušinių lukštai turėtų nukristi ant popieriaus ar audinio.
 
Reikėtų įsitikinti, kad iššukuotas kiekvienas odos milimetras, tarp jų ir vietos prie ausų ir pakaušio bei sprando srityse. Galima utėlių ieškoti ir atskiriant plaukus sruogelėmis, bet tada gyvos utėlės gali pasislėpti, taip apsunkindamos jų pašalinimą.
 
Vaiko galvoje radus nors vieną gyvą utėlę, reikia patikrinti visus likusius šeimos narius, bendravusius su vaiku.
 
Apžiūrint Vudo lempa matomos geltonai žalios spalvos glindos. Glindos tvirtai prisitvirtinusios prie plauko, jos nenukrenta net judant, papūtus ar brūkštelėjus.
 
Kaip galvos utėles galima išnaikinti?
 
Galvos utėlėms išnaikinti gali būti naudojamos specialios medžiagos – cheminiai pedikuliocitai. Yra nustatyta, kad šalyse, kur dažnai buvo naudoti pedikuliocitai, utėlės tapo atsparios šioms cheminėms medžiagoms. Preparatai utėlėms naikinti būna losjono ir šampūno formomis. Svarbu šiuos preparatus naudoti vadovaujantis gamintojo instrukcijomis.
 
Utėlių kiaušinėlius yra sunkiau sunaikinti nei gyvas utėles, kadangi insekticidų losjonas neprasiskverbia per kiaušinėlio lukštą, kur vystosi utėlės. Tada gydymą po septynių dienų gali tekti kartoti, kad būtų užmuštos išsiritusios iš kiaušinėlių utėlės.

Didėjant atsparumui pedikuliocitams, daugėja natūraliu pagrindu pagamintų priemonių utėlėms naikinti.

Svarbi ir utėlių užsikrėtimo profilaktika: reikia dažnai (ne rečiau kaip kartą per savaitę) maudytis, prižiūrėti plaukus, stengtis naudoti tik asmeninius reikmenis (šukas, plaukų šepečius, skareles, kepuraites ir t.t.).


Jums gali būti naudinga:
Šampūnas nuo utėlių SOS 100ml

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 72 / 8 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7