Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Pharyngitis
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-11
 
Gerklės skausmas (gerklės peršėjimas, Sore throat, Pharyngitis)
 
Gerklės skausmas, peršėjimas dažniausiai yra pirmasis požymis, kad susirgote. Gerklės skausmas gali būti susijęs su peršalimu, gripu, ryklės uždegimu, tonzilitu ir kitomis ligomis. Kaskart suskaudus gerklę nebūtina skubėti pas gydytoją – dažniausiai gerklės skaumą išgydyti galima papasčiausiomis priemonėmis: pastilėmis, purškalais ir skalavimo skysčiais. Tik retais atvejais gerklės skausmo gydymui prireikia rimtesnių priemonių.
 
Kas sukelia gerklės skausmą?
 
Gerklės skausmą gali sukelti labai įvairios priežastys, tačiau dažniausiai dėl jo būna kalti virusai, žymiai rečiau – bakterijos. Virusai ir bakterijos į mūsų organizmą dažniausiai patenka per burną ar nosį kartu su mažyčiais skysčio lašeliais, patenkančiais į aplinką sergančiam žmogui kosint ar čiaudint. Jais taip pat galima užsikrėsti naudojantis tais pačiais daiktais (rankšluosčiais, žaislais, telefono, durų rankenomis) kaip ir sergantis žmogus – tereikia po to paliesti nosį ar akis, ir tikėtina, kad netrukus pats imsite sirgti. Gerklės skausmą gali sukelti peršalimo, gripo, tymų, vėjaraupių ir kiti virusai. Gerklės peršėjimą taip pat gali sukelti įvairios bakterijos (streptokokinės, tonsilito, difterijos, gonorėjos ir kitos). Dėl gerklės skausmo gali būti kaltos ir alergijos, sausas aplinkos oras (ypač žiemą), oro užterštumas, tabakas, alkoholis, aštrus maistas, gerklės raumenų patempimas, gastroezofaginis refliuksas (būklė, kai skrandžio turinys grįžta į stemplę), ŽIV, augliai.
 
Simptomai
 
Gerklės skausmas dažniausiai pasireiškia kartu su kitais simptomais, kurie gali kisti priklausomai nuo sukėlėjo. Dažniausiai gerklės skausmą sukelia peršalimas, gripas arba mononukleozė. Toliau pateikiami kiti simptomai, kuriais remdamiesi galite atskirti, kas sukėlė gerklės peršėjimą:
  • Jei gerklės skausmą sukėlė peršalimas, tikėtina kad jus vargins ir sloga, ašarojimas, kosulys, nežymus karščiavimas, nežymus kūno ar galvos skausmai.
  • Gripas be gerklės skausmo dar pasireiškia nuovargiu, kūno skausmais, karščiavimu, prakaitavimu.
  • Jei užsikrėtėte mononukleoze, greičiausiai padidės jūsų kaklo ir pažastų limfmazgiai, patins tonzilės, jus vargins galvos skausmas, odos bėrimas, apetito netekimas. Gydytojas gali apčiuopti padidėjusią blužnį, nustatyti kepenų uždegimą.
  • Retais atvejais, kai gerklės skausmą sukelia kitos infekcijos, simptomai gali būti kitokie.
Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
 
Gerklės skausmas dažniausiai praeina savaime, tačiau gydytojo konsultacija yra būtina, jei stiprus gerklės skausmas trunka ilgiau nei savaitę, tampa sunku ryti ir kvėpuoti, vargina aukšta temperatūra, patinę kaklo limfmazgiai, jus išbėrė, ilgiau nei dvi savaites vargina užkimimas, seilėse ar skrepliuose pasirodo kraujas, pasireiškė dehidratacijos simptomai (akių sausumas, silpnumas, sumažėjęs šlapimo kiekis), bendravote su žmogumi, sergančiu streptokokine gerklės infekcija, arba gerklės skaumas nuolat kartojasi.
 
Diagnostika
 
Gydytojas, apžiūrėjęs gerklę ir paėmęs mėginį iš gerklės, nustatys, kas sukėlė gerklės skausmą.
 
Gydymas
 
Dažniausiai gerklės skausmas savaime praeina per savaitę ar kiek ilgesnį laikotarpį. Svarbu žinoti, jog gerklės skausmui, sukeltam virusinių infekcijų, specifinio gydymo nėra. Simptomams palengvinti rekomenduojama vartoti daug skysčių (vandens, sriubų, buljonų, negazuotų gėrimų, gėrimų be kofeino), daugiau miegoti, gerklę skalauti silpnu kalio permanganato, druskos ar jodo tirpalu. Nevartokite antibiotikų, nes jie ne tik nepadės, bet ir dar labiau susilpnins imuninę sistemą. 

Jei gerklės skausmą sukėlė bakterinė infekcija, gydymui gali būti naudojami antibiotikai. Vartojant antibiotikus, svarbu suvartoti visą jų kursą, taip išvengsite infekcijos atsinaujinimo ir komplikacijų (inkstų pažeidimo, reumatinio karščiavimo).


Jums gali būti naudinga:
Purškiklis gerklei ekologiškas Grand spray 15ml

Purškalas propolio gerklei VIRDE 50ml

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 5 * 8 - 16 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7