Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Phlebothrombosis

www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-05-10
 

Giliųjų venų trombozė (ūminis giliųjų kojų venų užakimas)

Giliųjų venų trombozė  tai būklė, kai kraujo krešulys (trombas) susidaro vienoje ar keliose giliosiose venose (dažniausiai kojų). Giliųjų venų trombozė yra labai pavojinga, nes nuo kraujagyslės sienelės atsiskyręs trombas gali nukeliauti į plaučius ir užkimšti jų kraujagyslę (tai vadinama plaučių embolija). Užsikimšus kelioms smulkesnėms ar vienai stambiai plaučių kraujagyslei, žmogų gali ištikti mirtis, tačiau nemaža dalis giliųjų venų trombų savaime suyra ir nesukelia sveikatos sutrikimų.
     

Trombai gali susidaryti ir arti kūno paviršiaus esančiose (paviršinėse) venose, tačiau tokie trombai dažniausiai yra nepavojingi, nes į plaučius jie nenukeliauja.

Kas sukelia giliųjų venų trombozę?

Trombų susidarymą giliosiose venose gali lemti visi veiksniai, sutrikdantys kraujo cirkuliaciją ar krešėjimą. Vienas iš veiksnių, padidinančių trombų susidarymo tikimybę, yra ilgalaikis sėdėjimas (pvz.: važiuojant, skrendant, dirbant sėdimą darbą). Sėdint nefunkcionuoja kojų raumenys, kurie susitraukdami priverčia kraują tekėti, todėl gali sulėtėti kraujo tekmė ir susidaryti trombai. Dėl šios priežasties giliųjų venų tromboze dažnai suserga sunkiai sergantys pacientai, didžiąją laiko dalį praleidžiantys lovoje, ar paralyžuoti  asmenys. 

Krešulių susidarymą gali lemti ir paveldimi kraujo krešėjimo sutrikimai. Paprastai trombai susiformuoja tik tada, jei prie greitesnio kraujo krešėjimo prisideda ir kiti rizikos veiksniai. Venų pažeidimas ir bendrosios anestezijos naudojimas operacijų metu taip pat didina tikimybę kraujo krešuliams susidaryti. 

Dar viena priežastis, galinti lemti giliųjų venų trombozę, yra nėštumas, nes jo metu padidėja spaudimas dubens ir kojų venose. Nėštumo laikotarpis ir šešios savaitės po gimdymo yra itin pavojingi moterims, paveldėjusioms kraujo krešėjimo sutrikimus. Spaudimas kojų ir dubens venose padidėja ir nutukus, todėl tokie žmonės taip pat labiau rizikuoja giliųjų venų tromboze. Tikimybė susiformuoti trombams giliosiose venose taip pat padidėja sergant kai kuriais vėžio tipais, širdies nepakankamumu, jei implantuotas širdies stimuliatorius arba į centrinę veną įvedamas kateteris, vartojant pakaitinę hormonų terapiją bei hormoninius kontraceptikus, rūkant. Žmonėms, kuriems jau buvo pasireiškusi giliųjų venų trombozė arba ja serga jų šeimos nariai, krešuliai venose susidaro dažniau.

Kaip pasireiškia giliųjų venų trombozė?

Beveik kas antru atveju giliųjų venų trombozė nepasireiškia jokiais akivaizdžiais simptomais. Vis dėlto ji gali pasireikšti pažeistos kojos patinimu, skausmu, paraudimu ir vietiniu temperatūros pakilimu. Itin retais atvejais trombai susidaro rankose ar kakle, tada jie patinsta ir tampa skausmingi.

Kartais giliųjų venų trombozės požymiai pasireiškia tik trombui patekus į plaučių kraujagysles ir sukėlus plaučių emboliją. Plaučių embolija gali pasireikšti krūtinės skausmu, kuris sustiprėja gilaus įkvėpimo metu, oro trūkumu, galvos svaigimu, alpimu, kosėjimu krauju arba nerimo jausmu. Pasireiškus šiems simptomams, būtina skubi medicininė pagalba

Kaip diagnozuojama giliųjų venų trombozė?

Pirmiausia gydytojas klausinės apie jūsų būklę ir jus apžiūrės. Tuomet jis gali skirti vieną ar kelis iš šių tyrimų: 
Tyrimas ultragarsu. Tai su apšvita nesusijęs tyrimas, todėl jis dažnai skiriamas ir gali būti kartojamas kelis kartus, kad gydytojas galėtų įvertinti trombo dydžio pokyčius ar naujų trombų formavimąsi; 
Kompiuterinė tomografija arba magnetinis rezonansas. Šių tyrimų metu gaunamas venų vaizdas, kuriame galima pamatyti kraujo krešulius ar kitus pakitimus; 
Kraujo tyrimas. Sunkios venų trombozės metu kraujyje padidėja trombų ardymą lemiančios medžiagos, vadinamos D dimeru, kiekis. Tačiau šios medžiagos kiekis kraujyje gali pakisti ir dėl kitų priežasčių, todėl šis tyrimas dažniausiai atliekamas vertinant trombozės pasikartojimo tikimybę; 
Venografija. Šio tyrimo metu į veną suleidžiama kontrastinių medžiagų (dažų) ir tuomet atliekamos kojų rentgeno nuotraukos. Pastaruoju metu šis tyrimas naudojamas retai, nes venų trombozei diagnozuoti yra mažiau invaziškų tyrimo metodų.

Kaip gydoma giliųjų venų trombozė?

Giliųjų venų trombozės gydymo tikslai yra sustabdyti krešulio didėjimą, neleisti jam atsiskirti nuo kraujagyslės sienelės ir sukelti plaučių emboliją, išvengti giliųjų venų trombozės pasikartojimo. Šiems tikslams pasiekti gali būti naudojami kraują skystinantys vaistai, krešulius tirpdantys preparatai, filtrai bei kompresinės kojinės. 

Kraują skystinantys vaistai (antikoaguliantai) mažina kraujo krešėjimą. Jie neardo jau susiformavusių krešulių, tačiau neleidžia jiems didėti ir naujiems krešuliams susidaryti. Paprastai pirmiausia skiriamaos heparino injekcijos. Heparinas gali būti mažos molekulinės masės arba nefrakcionuotas. Naujausių tyrimų duomenimis, mažos molekulinės masės heparinas yra tinkamiausias gydymo pasirinkimas. Vėliau skiriami geriami antikoaguliantai, dažniausiai varfarinas. Antikoaguliantus dažniausiai tenka vartoti 3 mėn arba ilgiau. Vartojant hepariną arba varfariną, pacientą būtina stebėti, nes šie vaistai turi šalutinių poveikių (pvz.: padidėja kraujavimo rizika). Kita vertus, jei skiriama per maža antikoaguliantų dozė, gali atsirasti naujų trombų. Todėl šiuos vaistus vartojantiems pacientams rekomenduojami reguliarūs kraujo tyrimai. Varfarinas neskiriamas nėščioms moterims. 

Susidarius dideliems krešuliams arba nepadedant antikoaguliantams, gali būti skiriami trombus tirpdantys vaistai. Šie vaistai vadinami trombolitikais. Šie vaistai gali sukelti pavojingą kraujavimą, todėl paprastai skiriami tik gyvybei pavojingose situacijose. Jei pacientas negali vartoti antikoaguliantų į vieną didžiųjų venų (v. cava), gali būti įdedamas filtras, neleidžiantis nuo kraujagyslių sienelių atsiskyrusiems trombams patekti į plaučius. Nuolatos dėvimos kompresinės kojinės sumažina trombų susidarymo giliosiose kojų venose riziką.


Jums gali būti naudinga:
Masažuoklis elektroninis skausmo terapijai Medisana TDP
Pėdkelnės kompresinės 140 den 18-21 mmHg
Medicininės kojinės iki kelių 200 den, II kl. 25-30 mmHg

Skaityti komentarus (0)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 84 + 19 - 10 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7