Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Plazmocitoma
www.infomed.lt Rasa Žemaitaitytė
2009-06-18

Mielominė liga (Mieloma, Dauginė mieloma, Plazmocitoma, Morbus myelomatosus)

Mielominė liga – tai baltųjų kraujo ląstelių, limfocitų (plazminių ląstelių), piktybinis navikas. Plazminės ląstelės gamina baltymus, antikūnus, kurie kovoja su infekciniais agentais žmogaus organizme. Kraujo ląstelės gaminamos kaulų čiulpuose, kurie yra ilguosiuose kauluose.

Sergant mielomine liga, pasigamina nekontroliuojamai daug identiškų plazminių ląstelių, kurios gamina daug baltymų, tik antikūnų dalių, kurios negali funkcionuoti. Liga paveikia kaulų čiulpus ir imuninę sistemą, kaulus, inkstus.

Mielominė liga yra viena dažniausių iš kraujo vėžių. Remiantis Lietuvos Vėžio registro duomenimis, Lietuvoje 2008 metais buvo užregistruoti 128 mielominės ligos atvejai. Serga dažniausiai vyresni nei 40 metų žmonės, o sergamumas piką pasiekia apie šešiasdešimtuosius gyvenimo metus. Mielominė liga yra gydoma, bet sunku teigti, kad ji yra išgydoma.

Kaip atsiranda mielominė liga?

Šios ligos kilmė nežinoma. Spėjama, kad ją gali lemti genetiniai faktoriai. Nustatyta, kad įtakos susirgimui turi ilgalaikis jonizuojančios spinduliuotės, teršalų poveikis žmogaus organizmui.

Kokia mielominės ligos eiga?

Dažniausiai ligoniams pagrindiniai mielominės ligos simptomai atsiranda per keletą savaičių ar mėnesių. Kartais nenormalaus baltymo (paraproteino) kraujyje randama darant profilaktinį kraujo tyrimą. Ne visada nustačius mielominę reikia imtis gydymo. Jei ligonis jaučiasi ir gerai, o paraproteino nedidėja, jis paliekamas stebėjimui.

Labai dažnai liga tampa stabili, ligonis jaučiasi gerai ir jokio gydymo nereikia. Tokia fazė paprastai tęsiasi 12-40 mėnesių, bet gali trukti ir 10-15 ar daugiau metų. Deja, kai kurie ligoniai numiršta nepasiekę stabilios ligos būklės.

Daugeliui liga atsinaujina. Mielominės ligos atkryčius yra sunkiau gydyti ir jie tikėtina, kad gali pasibaigti mirtimi.

Mielominė liga pažeidžia kaulų čiulpus, navikinės ląstelės sintetina tam tikras medžiagas, kurios skatina kaulų retėjimą. Paraproteinai kaupiasi inkstuose ir sukelia inkstų funkcijos nepakankamumą. Taip pat navikinių ląstelių produktai gali kauptis ir kituose organuose (širdis, nervai ir kt.) bei sukelti jų funkcijos sutrikimą.

Kokie mielominės ligos simptomai?
 • Ligios pradžioje jokių simptomų nebūna.
 • Skausmas – atsiranda dėl navikinių ląstelių sankaupų pažeidimų kauluose arba dėl patologinių lūžių, atsiradusių dėl kaulų išretėjimo.
 • Skausmas turi tikslią vietą, gali pasitaikyti bet kurioje kūno vietoje.
 • Stuburo slankstelių lūžiai gali pažeisti stuburą ir sukelti neurologinius simptomus: galūnės nejautrumą, silpnumą, šlapimo nelaikymą.
 • Dėl navikinio proceso, sutrinka kaulų čiulpų funkcija, todėl sumažėja visų kraujo ląstelių: atsiranda mažakraujystė, pablogėja kraujo krešėjimas.
 • Sergant mielomine liga dažnėja infekciniai susirgimai: odos, kvėpavimo takų, šlapimo sistemos.
 • Būdingas svorio kritimas, apetito praradimas.
 • Inkstų funkcijos nepakankamumas.
Kaip mielominė liga diagnozuojama?

Mielominės ligos simptomai gali būti būdingi daugeliui ligų, todėl nėra lengva ją diagnozuoti ligos pradžioje. Deja, uždelsus, atsiranda organų pažeidimų.

Pakitimų randama kraujo, šlapimo tyrimuose. Nustatoma mažakraujystė, patologinis baltymas, kalcio koncentracijos padidėjimas. Ištyrus šlapimą randamas Bence Jones baltymas. Labai retai plazminės ląstelės gali negaminti paraproteino ir tokio ligonio kraujo ir šlapimo tyrimai atitiks normą.

Įvertinama inkstų funkcija. Būtina atlikti kaulų čiulpų aspiraciją ir trepanobiopsiją diagnozės patikslinimui. Taip pat ištiriamos kitos organų sistemos dėl galimų pažeidimų.

Atliekamos kaulų rentgeno nuotraukos, kad būtų kuo anksčiau nustatomi kaulų pažeidimai. Gali būti atliekamas ir magnetinio rezonanso tyrimas.

Kaip mielominė liga gydoma?

Mielominės ligios gydymą galima suskirstyti į šias grupes:
 • chemoterapija;
 • spindulinė terapija;
 • kaulų čiulpų transplantacija;
 • kiti gydymo metodai: gydymas interferonu, talidomidas;
 • simptominis gydymas (skausmo malšinimas, bifosfonatai, pakaitinė kraujo preparatų terapija);
 • fizioterapija ir mankšta;
 • chirurginis gydymas.
Šiuo metu dažniausiai taikoma kombinuota chemoterapija iš kelių vaistų. Yra tam tikros schemos, kur parenkami vaistai, jų dozės ir ciklų skaičius. Pagrindiniai chemoterpijos šalutiniai poveikiai yra pykinimas, mažakraujystė, agranuliocitozė, plaukų iškritimas. Chemoterpija padeda pasiekti ligos remisiją.

Spindulinis gydymas tinkamas, kai yra pažeidimų kauluose. Šis gydymas sumažina skausmą, atsiradusį dėl navikinių sankaupų kauluose, sumažina lūžių tikimybę. Pagrindiniai šio gydymo pašaliniai efektai – pykinimas, vėmimas, virškinamojo trakto gleivinės uždegimas, kraujo ląstelių skaičiaus sumažėjimas. Kartais prireikia švitinti visą kūną.

Esant patologiniams lūžiams dažnai prireikia atstatomosios operacijos, nors tai yra rizikinga.

Kraujo kamieninių ląstelių transplantacija gali padėti mielomine liga sergantiems ligoniams. Kamieninių ląstelių galima paimti iš pačio žmogaus ir po agresyvios chemoterapijos jas persodinti atgal (autologinė transplantacija) arba tenka persodinti donoro kamienies ląsteles. Šis gydymo metodas Lietuvoje nėra plačiai taikomas.

Interferono terapija taip pat šiek tiek padeda mielomine liga sergantiems ligoniams, bet dėl gausių šalutinių poveikių, labai retai taikomas. Talidomido vartojimas ženkliai pagerina ligonių gyvenimo kokybę.

Atsiradusiems skausmams malšinti pirmiausia vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, o jei šie nepadeda, galima pereiti prie nenarkotinių, o po to jau ir narkotinių analgetikių (tokių kaip morfinas). Kaulus stiprinti padeda bifosfonatai, su kuriais šiuo metu atliekami klinikiniai tyrimai. Kai kraujo ląstelių kiekis pasiekia kritinę ribą, galima atlikti kraujo perpylimus (eritrocitų masės, trombocitų).

Mielomine liga sergantys ligoniai yra periodiškai tikrinami. Jiems patariama gerti pakankamai skysčių, vengti traumų, nekelti sunkių daiktų, saugotis infekcijų ir susirgus laiku kreptis į gydytoją, mesti rūkyti, saikingai vartoti alkoholį, mankštintis.

Skaityti komentarus (3)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 6 * 6 - 4 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7