Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Pogimdyminė depresija
www.infomed.lt Aistė Vidžiūnaitė
2008-07-11
 
Pogimdyminė depresija (postnatalinė depresija, Postnatal depression, Depressive illness)
 
Postnataline depresija vadinama tokia depresija, kuria susergama gimus kūdikiui. Moterys dažnai būna prastesnės nuotaikos po gimdymo dėl nuovargio, miego stokos ir pasikeitusio gyvenimo būdo. Liūdna nuotaika gali būti įvairaus laipsnio: nuo lengvos melancholijos iki itin retos patologijos – pogimdyminės psichozės. Paprastai depresija išsivysto pirmąjį mėnesį po gimdymo ir kankina vieną iš 7 moterų.
 
Šiuo metu nėra žinoma tiksli priežastis, kodėl kai kurios moterys suserga šio tipo depresija. Manoma, kad ligos atsiradimui įtakos gali turėti hormonų koncentracijos pokyčiai. Nustatyta, kad liga pasireiškia dažniau toms moterims, kurioms ar jų šeimoms nariams jau buvo diagnozuota klasikinė depresija. Liūdna nuotaika kankinti ir tas mamas, kurios nėštumo metu patyrė didelį stresą, ar kurios neplanavo turėti vaikų.
 
Pagrindiniai simptomai:
 • Moteris yra nuolat liūdna, susikrimtusi, be priežasties verkia. Tokie jausmai kamuoja didžiąją paros dalį ir yra stipriau išreikšti rytais.
 • Moteris nesugeba džiaugtis gyvenimu, o kai kurios mamytės nėra patenkintos savo naujagimiais ir nesidžiaugia jais taip, kaip tikėjosi.
 • Moteris yra dažnai suirzusi. Ypač pradeda priekabiauti prie savo partnerio ar kito vaiko.
 • Moters miego ciklas yra sutrikęs dėl rūpinimosi naujagimiu, o sergant depresija ji net negali užmigti tada, kai turi laiko, tad mama dažnai jaučia nuovargį, energijos stoką.
 • Moteris praranda apetitą, mažai valgo, nusilpsta. Ypač jaunoms mamytėms tampa sunku pasirūpinti naujagimiu.
 • Dažniausiais pogimdyminės depresijos simptomas be prislėgtos nuotaikos yra nerimas. Jis gali būti išreikštas įvairiai. Vienos mamos nuolat yra įsitempusios, kitoms pasireiškia staigūs panikos priepuoliai, kurie trunka kelias minutes. Moterys jaučia, kad gali nualpti, numirti, jos pradeda jausti spaudimą širdies srityje, ima dusti.
 • Labai dažnai mamos pradeda jaustis bevertėmis, nepasitikėti savimi. Be abejo, kiekvienai jaunai mamytei yra sunku prižiūrėti ir rūpintis naujagimiu, tačiau sergant depresija tai atrodo neįveikiama.
 • Sergant klasikine depresija, žmones dažnai kamuoja mintys apie savižudybę, jiems atrodo, kad visos problemos išsispręs tik jiems mirus. Postnatalinei depresijai šis simptomas nėra būdingas, ir retai kada mamos pradeda kalbėti apie pasaulį anapus.
 Ar pogimdyvinė depresija kenkia kūdikiui?
 
Ne, pogimdyvinė depresija dažniausiai nekenkia kūdikiui. Atvirkščiai, mamos stengiasi kuo labiau pasirūpinti naujagimiu ir kartais pamiršta apie savo blogėjančią sveikatą. Itin retais atvejais, kai moterims pasireiškia psichozės, joms gali atsirasti iliuzijos (klaidingi įsitikimai), kad vaikas yra ne jos, ar kad jis serga nepagydoma liga, ir taip mama gali kėsintis į kūdikio gyvybę, tarsi galvodama, kad po mirties bus geriau. Tačiau yra užregistruoa tik keletas tokių atvejų. Be abejo, visiškai sveika moteris galės geriau pasirūpinti savo vaiku, ir tai turėtų būti motyvacija kiekvienai mamai, besigydančiai nuo depresijos.
 
Gydymas
 
Jeigu pastebėjote keletą iš aukščiau išvardintų simptomų, rekomenduojama:
 • Nelaikyti jausmų savyje: būtina pasikalbėti su artimu žmogumi apie ilgai trunkančią prislėgtą nuotaiką.
 • Reikia prisiminti, kad depresija yra liga, kuri pasireiškia pakankamai dažnai, ir yra visiškai išgydoma. Nereikia galvoti, kad ja susirgote, kadangi esate beviltiška ir silpna.
 • Reikia nebijoti kreiptis pagalbos į šeimos gydytoją ar kitą specialistą. Daugelis moterų bijo, kad, diagnozavus ligą, joms gali būti apribotos galimybės toliau auginti vaiką. Tačiau net ir sergant depresija, galima visiškai pasirūpinti kūdikiu, tad teisė į vaiką tikrai nebus prarasta.
 • Rekomenduojama sveikai maitintis, o šaltuoju metų periodu galima pavartoti vitaminų ir mineralų.
 • Būtina skirti nors kiek laiko sau pačiai, stengtis kuo daugiau išsimiegoti.
 • Reiktų atvirai šnekėtis su partneriu ir nebijoti prašyti pagalbos, kadangi jauniems tėveliams vaiko gimimas yra neįprasto ir naujo periodo pradžia. Kartais tiesiog reikia pasakyti, ko yra iš jų tikimasi. Be to, retai pasitaiko ir pogimdyminė depresija vyrams.
 • Rekomenduojama pabendrauti su kitomis mamomis, kurios jau turi patirtį auginant vaikus. Galima burtis į mamyčių klubus, taip sumažinant vienišumo ir nepasitikėjimo savimi jausmą.
 • Labai retai pogimdyminei depresijai gydyti skiriami antidepresantai. Dauguma vaistų gali patekti į motinos pieną, tačiau yra ir tokių, kuriuos yra saugu vartoti net ir žindant. Tačiau dažniausiai šio tipo depresija yra išgydoma individualia ar grupine psichoterapija.

Skaityti komentarus (1)
Straipsnių komentarai
Vardas*:    El.paštas:
Įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje.
Jei kodo neperskaitote, spaudinėkite ant paveikslėlio tol, kol kodas taps įskaitomas*.
Kiek bus 7 * 8 - 3 =  
APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7